ORDU BASINININ BAŞKANI YENİDEN SEFAİ UZUNYURT OLDU

31-01-2024 532 Yorum yok. Yorum Ekle

Türkiye'nin önde gelen basın örgütlerinden biri olan Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD), 8. Olağan Kongresini 400’ü aşkın katılımcının iştirakiyle gerçekletirken, karşısına aday çıkmayan Sefai Uzunyurt, yeniden seçilerek güven tazeledi.


Kongrede söz alan basın mensupları, yerel basının önemine vurgu yaparak, yerel basının halkın gerçek sorunlarını dile getirdiğini belirttiler.

Ordu, Karadeniz ve İstanbul yerel basını, Türkiye basın tarihi açısından önemli bir etkinlik olan Ordu Basın Kuruluşları Derneği kongresinde bir araya gelerek, dayanışmada bulunup, ortak hareket etme kararı aldı. Divan Başkanlığını Şule Perinçek, divan başkan yardımcılıklarını Funda Altaş Şimşit, Fatih Özdemir ve Gamze Hazine’nin yürüttüğü kongre, basın şehitleri ve tüm şehitler için saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.


Kongreye, Basın Konseyi Onursal Başkanı Oktay Ekşi,  DP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, USMER Başkanı Şule Perinçek, Ak Parti Beykoz İlçe Başkanı Özkan Aydoğan’ın aralarında olduğu çok sayıda siyasi parti yöneticisi, Feyzi Ünal’ın aralarında olduğu çok sayıda belediye başkan aday adayı, Şahlanış Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, İstanbul Gazeteciler Federasyonu Başkanı Adil Koçalan, Gazeteciler ve Basın Mensupları Derneği Başkanı Mithat Sayar, Bağımsız Gazeteciler Derneği Başkanı Ufuk Bulut, Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar,  Altaş TV Genel Müdürü Funda Altaş Şimşit, TV52 Genel Müdürü Fatih Özdemir, Tokat TV Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aybakan, Karadeniz Vakfı Başkanı Yusuf Cevahir, Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, İstanbul Çevre Konseyi Başkanı Zafer Murat Çetintaş’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi, basın temsilcileri, sanatçı, akademisyen, iş insanı, muhtar, belediye meclis üyesi, STK başkanları ve farklı meslek mensup 400’ü aşkın davetli katılarak, destek verdiler.


OBKD Başkanı Sefai Uzunyurt, konuşmasında yerel basının sorunlarına değinerek, “Yazılı basın, yani gazeteler devri bitti, artık sosyal medya devri başladı, gazete çıkarmaya gerek yok” diye Türk halkını gazete okumaktan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Oysa her yıl dünyada gazete tirajları yüzde 4 artıyor. Gelişmiş ülkelerden Japonya'da günde 81 milyon gazete satılıyor. Türkiye’de ise bir günde satılabilen gazete miktarı ortalama 2 milyon. ‘Gazeteye gerek yok’ denmesinin sonucu olarak, Türkiye’de 50 yaşın üzerindeki her 100 kişiden 75’i sosyal medya kullanıyor, ama evine bir gazete bile almıyor. Bir kişinin Sosyal Medyada geçirdiği zaman Türkiye’de yaklaşık 5 saat iken, Almanya’da 1 saattir” dedi.
Yerel televizyonların sorunlarına da değinen Uzunyurt, “Karadeniz bölgesinin Altaş TV, TV52,  Çay TV, Kaçkar TV. Ekin TV, Kanal34 TV gibi televizyonları ile Türkiye’nin farklı illerinde yayın yapan yerel televizyonlar, Ulusal Kanal, Kanal 5 gibi başarılı yayın yapan ama reklam alamayan ulusal televizyonlar da  Türksat’a aynı parayı ödemeye zorlanıyor” diyerek, bu haksızlığa son verilmesini istedi.
OBKD Başkanı Uzunyurt, kongre salonunda bulunan 400’ü aşkın kişiye seslenerek, “Lütfen kendi il ve ilçenizden en az bir yerel gazeteye abone olunuz. Çocuklarınızın ve torunlarınızın bu gazeteleri okumalarını sağlayıp,  yerel televizyonlarımıza reklam desteği veriniz” dedi.Türkiye’de gazete kağıdı üreten tek bir fabrika olmadığını da belirten Sefai Uzunyurt, “Gazete kağıdı dışarıdan dövizle alındığı için, fiyatlar her gün artmakta, gazete ve dergiler kağıda para yetiştirememekte, sayfalarını azaltmakta, hatta yayınını durdurmak zorunda kalmaktadır. Belediye yasasına ilave yapılarak, belediyelerin görevleri arasına, yerel basına resmi destek verme zorunluluğu getirilmelidir” dedi.

Basın şehitlerini unutmayan Başkan Uzunyurt, OBKD üyesi olup yaşamlarını kaybeden Talat Çabuk, Erol Güray, Metin Rüçhan, Şaban Arslan ve Akın Savaş Düz ve tüm basın şehitlerini saygı ve rahmetle andığını belirtti.

2008 yılında kurulmuş olup İstanbul’daki ilk ve tek İl basın derneği özelliğine sahip, Ordu Basın Kuruluşları Derneği bünyesinde; Kanal34 televizyonu, Altaş TV televizyonu, Son Haber gazetesi, TV52 televizyonu, Ordu Mesudiye Gazetesi, Ekin TV televizyonu, Beykoz Doğuş Haber Gazetesi, İstanbul Ünye Haber gazetesi, 52 Basın Yayın dergisi, Kanal34 Radyo, Marka52 gazetesi, Ordu Basın gazetesi, Tividya televizyonu, Yörem52 dergisi, İlke televizyonu, Alp Medya, Memleketim Tokat gazetesi, Edebiyat Magazin gazetesi, Türkiye Manşet gazetesi, Ekin TV, 08 Dergisi ve ORMES Haber Ajansı, Radyo Ekin yer alıp, basın tarihine katkı sunma başarısını gösteriyorlar.  
4 saat süren Ordu Basın Kuruluşları Derneği kongresinde yönetim kurulu üyeleri konuklarıyla tek tek ilgilenirken, yerel basının güçlenmesi ve sorunlarının çözülmesine yönelik çalışmalar yapılması kararı alarak, fotoğraf çekimiyle sona erdi.


OBKD Yönetim Kurulu
Sefai UZUNYURT
Hüseyin GÜLER
Adil KOÇALAN
Funda ALTAŞ SİMSİT
Fatih ÖZDEMİR
Hayrettin YAVUZ
Namık Kemal TUNCER
Kemalettin ERKAN
Hüseyin KESKİN
Güven ALBAYRAK
Sezer TURAN
Bayram SEKENDİZ
Yunus AYABAKAN
Ahmet ÖZDAMAR
Yüksel KOCAOĞLU
Sedat ÜNVER
Mehmet GÜCÜKLÜOĞLU
Yusuf KUVANCI
Sezer ÖZDEMİR
Hamza ALP
Ersin TOPCU
Ercan GEVREK
Cihan GÜNEY
Yeliz KÖKSAL
Salih İŞÇİ
Nurettin DEMİR


OBKD Denetleme Kurulu:
Ali ÇELİK
Dursun AYDIN
Yusuf KUVANCI
Muhammet KÜÇÜKÖKSÜZ
Nurettin DEMİR
Doğa UZUNYURT

OBKD Danışma Kurulu
Oktay EKŞİ
Adem GÜRSES
Ekrem KIZIL
İsa AKÇAY
Doğan DENİZ
Erdoğan ERİŞEN
Gülgün FEYMAN
Zeki Mesut ÖZEL
Ferudun ALTUNTAŞ
Nuh KIRCA
Erol KARAER
Muzaffer GÜNAY 
Cihat ALBAYRAK
Yavuz Selim ESER
Fatma Meltem NAZ
Sadi TOYGAR
Ramazan BALCIOĞLU
Bülent SARIDİKEN
Raif ÇEVİRME
Feyzi ÜNAL
Engin ŞENOL
Ufuk BULUT
Avni YÜZBAŞIOĞLU
İbrahim ÇOŞKUN


Haber Kaynağı: Ordu Basın Kuruluşları Derneği
Not: Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ozan Derviş'in (Kemalettin Erkan) da Yönetim Kurulu Üyesi olduğu, Ordu Basın Kuruluşları Derneği'nin olağan kongresine mazeretimiz nedeniyle katılamadık. Haber ve fotoğraf desteğinde bulunan yeni OBKD Yönetimi'ne Başkan Sefai Uzunyurt şahsında teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz. 
31-01-2024 532 Yorum yok. Yorum Ekle
Ozan Derviş

BEYKOZ İÇİN DİYALOG ZAMANI

24-05-2024 Yorum yok. 838
Neyir Erkan Şişman

Milli Mesele

24-05-2024 Yorum yok. 739
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

FENERBAHÇE KLASİĞİ….

24-05-2024 Yorum yok. 597
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

19 MAYIS BİR BAŞLANGIÇ

24-05-2024 Yorum yok. 557
Cüneyt Pulant

Spor’da Yeni Sezon

24-05-2024 Yorum yok. 642
Yaprak Akın

KİRA KONTRATLARI GERÇEKLERİ

24-05-2024 Yorum yok. 646
Erdal Uzuner

SPOR OLSUN

24-05-2024 Yorum yok. 618
Hacı Arıcı

YANLIŞI YANLIŞLA ÇÖZMEK

24-05-2024 Yorum yok. 701
Tuncay Ünde

Yalancının evi yanmış kimse inanmamış

25-04-2024 Yorum yok. 793
Asiye Çakır

ZAMAN VE HAYAT

27-01-2024 Yorum yok. 1234
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Ortadoğu Müslüman mı?

25-11-2023 Yorum yok. 990