PAŞABAHÇE, İSTANBUL’A YENİDEN KAVUŞTU

13-08-2022 1087 Yorum yok. Yorum Ekle

İBB iştiraki Şehir Hatları, 1952 üretimi 70 yaşındaki Paşabahçe Vapuru’nu, 566 yıllık Haliç Tersanesi’nde restore etti.


Paşabahçe, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı bir törenle, 2010 yılından bu yana ayrı kaldığı İstanbul’a kavuştu. “Bir tarihi yeniden yaşatmak olağanüstü güzel bir şey” diyen Kılıçdaroğlu, “Ekrem Başkan, bir konuda çok başarılı; bütün engelleri aşıp amaca ulaşma konusunda, son derece başarılı” dedi.


Haliç Tersanesi’nin geçmiş döneme ait 2019 yılı cirosunun 1 milyon lira olduğu bilgisini paylaşan İmamoğlu da, “2021 yılında, geçen yıl itibariyle bunu 132 milyona çıkarttık. Burası, bir gemi inşa edemez hale gelmişti. Ama artık kendi deniz taksilerini üreten, birçok kompozit yolcu gemisinden römorköre, kılavuz tekne inşasına kadar, geleceğe dönük fırsatlarını ortaya koyan önemli bir imalat yapan tersaneye döndü” ifadelerini kullandı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2010 yılında Şehir Hatları filosundan düşürülen 1952 üretimi tarihi Paşabahçe Vapuru’nu, 70’nci yaşında restore etti. Dünyanın en eski tersanesi 566 yıllık Haliç Tersanesi’nde, İBB iştiraki Şehir Hatları tarafından yeniden yolcularına kavuşturulan Paşabahçe için, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında düzenlenen tören; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.


KILIÇDAROĞLU: “BİR TARİHİ YENİDEN YAŞATMAK OLAĞANÜSTÜ GÜZEL BİR ŞEY”

“Bir tarihi yeniden yaşatmak olağanüstü güzel bir şey” diyen Kılıçdaroğlu, “Ulusları ulus yapan, onların tarihleridir. Kent yapan da o kentin kendi tarihidir. Eğer yöneticiler, kendi yaşadıkları veya yönettikleri kente yabancılaşırlarsa, tarihi de unutmuş olurlar. Bu bağlamda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın İstanbul'un tarihini yeniden restore edip, ortaya çıkarması, olağanüstü güzel bir olay. Yerebatan Sarnıcı’nı yine birlikte açmıştık. Bir anlamda dünyanın merkezi gibi gördüm orayı. Zaten üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış olan bir İstanbul'un neresini kazırsanız, neresine el atsanız, mutlaka bir tarih çıkıyor” ifadelerini kullandı. Geçmişte 12 yıl boyunca İstanbul Göztepe’de ikamet ettiği bilgisini paylaşan Kılıçdaroğlu, bu nedenle Şehir Hatları vapurlarının kendisi için de önemli olduğuna vurgu yaptı.


İMAMOĞLU: “ANILARIYLA ÇOK GÜÇLÜ BİR İSTANBUL HATIRASINDAN BAHSEDİYORUZ”

Konuşmasına, “12 yıl önce denizden koparılıp, emekli edilmeye çalışılan vapuru hayata döndürmenin bu güzel anında birlikteyiz” sözleriyle başlayan İmamoğlu, “Paşabahçe Vapuru, 1952 yılında bu şehrin hayatına girmiş ve çok sevilmişti. Anılarıyla çok güçlü bir İstanbul hatırasından bahsediyoruz. İstanbul'da deniz sevgisinin belki de simgelerinden birisiydi. Yönetime geldiğimizde terk edilmiş, çürümeye bırakılmış bir tersanenin tekrar hayata dönmesini sağlamak da aslında yolculuğumuzun önemli bir bölümündeydi” dedi. “Paşabahçe Vapuru’nun süreçte olmadığını görmek ve aynı zamanda Haliç Tersanesi’nde hiç kimsenin, hiçbir harekette bulunmadığını görmek, hepimizi üzmüştü” diyen İmamoğlu, “Bazen insanların neye ‘proje’ dediğini ve İstanbul için neyin hayırlı olduğu noktasındaki düşüncelerinin aslında ne kadar sığ ve ne kadar az insanın görüşü ve düşüncesi olduğunun da bugün bir ispatını size sunmak istiyoruz. Kamuya ait değerleri ‘işe yaramaz’, ‘eskimiş’ gibi göstereceksin; hatta bir adım ileri gideceksin, kamu şirketini zarar ettireceksin. Sonra da zarardan kurtulmak için de ‘özelleştiriyoruz’ çatısı altında, başka kişiler ya da faaliyetlerle süreci dönüştüreceksiniz. Ama kesinlikle bu sürecin bize hiçbir faydası yok. Kamuya da yok, topluma da yok, insanımıza da yok, geleceğimize de yok” şeklinde konuştu.


“FARKLI BİR SÜREÇ YÜRÜTTÜK”

Kendilerinin farklı bir süreç yürüttüğünün altını çizen İmamoğlu, “Değerli yol arkadaşım Sinem Hanım'ın dediği gibi, farklı bir anlayışın inşası gibi sürece baktığımızdan ötürü, ‘İstanbul'da denizde ulaşımın payını artırmak, güçlü bir şehir hatları işletmemiz olsun, tarihin  derinliklerinden gelen, neredeyse 200 yıla yakın bir yaşama doğru yaklaşan Şehir Hatları ve vapur hikayesinin, burada yine yüzyıllar boyu devam etmesini sağlama noktasında dinamik bir tersanemiz olsun’ diyebileceğimizi, herhalde gidenler düşünmemişti. Haliç Tersanesi devralındığında, 2019 yılı sonunda cirosu, 1 milyon liraydı. Ve 2021 yılında, geçen yıl itibariyle bunu 132 milyona çıkarttık. Yani burası, bir gemi inşa edemez hale gelmişti. Ama artık kendi deniz taksilerini üreten, birçok kompozit yolcu gemisinden römorköre, kılavuz tekne inşasına kadar, geleceğe dönük fırsatlarını ortaya koyan önemli bir imalat yapan tersaneye döndü. Tabii Şehir Hatları’nın elinde olan ya da Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan teknelerin dışında da sektöre hizmet veren bir tersaneye dönüştü burası” bilgilerini paylaştı.

 

Şehir Hatları tarihinde ilk defa kadın genel müdürün de kendi dönemlerinde görev yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, “O da ayrı bir gurur vesilesi. Sinem Dedetaş'a emanet ettik. Tabii o da bizi hep gururlandırdı. Hem kendisine, ekibine ve tersanenin bütün çalışanlarına yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.


Başkan İmamoğlu, “restorasyon konusunda yine bu süreçler ve çağrılar ortaya konduğunda bizi yalnız bırakmayan Beykoz Belediyesi'ne ve değerli Başkanı Murat Aydın'a da buradan teşekkür ediyorum iş birliğinden dolayı. Gemiyi seyir emniyeti ve yolcu güvenliğini temel alarak, orijinal yapısını ve tasarımını da tümden koruyarak sefere çıkacak hale getirdik. Bugün inşallah, o tarihi tadı hep birlikte alacağız” diye konuştu.


Konuşmaların ardından İmamoğlu ve Dedetaş, 1952 yılında inşa edilen Paşabahçe Vapuru anısına 1952 adet basılan hatıra pullarından “1 numaralı” olanını Kılıçdaroğlu’na takdim etti. Daha sonra Paşabahçe Vapuru’na binen Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyet, Sunay Akın’ın keyifli anlatımıyla Haliç turu yaptı. Simit eşliğinde çay içen heyet, simitlerini martılarla paylaştı. Bu sırada renkli görüntüler oluştu. Bu sırada Paşabahçe Vapuru ile aynı dönemde hizmete giren, Koç Müzesi’nde demirli olan ve yine Hali Tersanesi’nde yenilenen Fenerbahçe Vapuru da heyet tarafından selamlandı. Her iki vapurdan sirenlerin çalınması, duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Paşabahçe Vapuru’nun kaptan köşküne de çıkan Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, kaptan şapkasıyla gazetecilere poz verdi. Paşabahçe, ilk olarak Adalar hattında işletilecek. Yapılacak düzenlemelere göre, Paşabahçe’nin görev yapacağı hatlarda değişiklikler olabilecek.

Haber Kaynağı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

13-08-2022 1087 Yorum yok. Yorum Ekle
Ozan Derviş

BEYKOZ İÇİN DİYALOG ZAMANI

24-05-2024 Yorum yok. 788
Neyir Erkan Şişman

Milli Mesele

24-05-2024 Yorum yok. 698
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

FENERBAHÇE KLASİĞİ….

24-05-2024 Yorum yok. 543
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

19 MAYIS BİR BAŞLANGIÇ

24-05-2024 Yorum yok. 516
Cüneyt Pulant

Spor’da Yeni Sezon

24-05-2024 Yorum yok. 586
Yaprak Akın

KİRA KONTRATLARI GERÇEKLERİ

24-05-2024 Yorum yok. 493
Erdal Uzuner

SPOR OLSUN

24-05-2024 Yorum yok. 556
Hacı Arıcı

YANLIŞI YANLIŞLA ÇÖZMEK

24-05-2024 Yorum yok. 630
Tuncay Ünde

Yalancının evi yanmış kimse inanmamış

25-04-2024 Yorum yok. 749
Asiye Çakır

ZAMAN VE HAYAT

27-01-2024 Yorum yok. 1203
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Ortadoğu Müslüman mı?

25-11-2023 Yorum yok. 940