DEPREM ÖLDÜRÜR, VEBAL ALMAK İSE SÜRÜNDÜRÜR

02-03-2023 689 Yorum yok. Yorum Ekle

Yaşadığımız asrın deprem felaketi sonrası, yaraların sarılması adına planlı plansız yapılan yardım kampanyaları ile Milletçe bütünleşerek dayanışma adına sınıfı geçtik.

Bundan sonraki süreçte, yüz yılın felaketi sonrasında olması gerekenler ve olanlar yeniden gözden geçirildikten sonra yetki ve sorumluluğu olan kurum ve kişilerin yapacakları bilimsel planlamalarla deprem riskini nasıl ortadan kaldırırız veya azaltırız, en az zayiatla nasıl kurtuluruz’un çalışması içerisinde olmaları ve biz vatandaşlarında bu planlamaya uyması gereken bir durumdayız.

Buraya kadar olan çalışmalarda yetki ve sorumluluğu olan kişilerin mantıklı planlamalarına vatandaşların kendi önlemlerini de birleştirerek uyma zorunluluğundan başka çıkış yolumuz görülmemekte.

Ben aslında konunun çok farklı bir boyutuna dikkat çekmek istiyorum. Yaşanılan ekonomik istikrarsızlık sebebiyle genel ihtiyaç maddelerindeki fiyatların oldukça astronomik şekilde kontrolsüz artmasından kaynaklanan, dilimize pelesenk olmuş sıkıntılarımızı, deprem felaketi sebebiyle unutmuş durumdayız.

Öyle bir naif Milletiz ki yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız çeşitli vesileler ile sahip oldukları yardım malzemelerinden, asgari ücretlilerimiz cebindeki parası bitinceye kadar alışveriş yapıp, çeşitli yöntemler ile felaket bölgesine ulaştırmaya çalıştılar.

Merkezi ve Yerel Yönetimlerimiz ile kamu yararına çalışan bazı STK’lar ile düz STK olanlarda talep edilen yardım kampanyalarına can siper hane destek oldular.

Yardımların bölgede dağıtılmasıyla ilgili ulusal televizyonlardan izlediğimiz, bölgeye bizzat gidenlerden birebir dinlediğimiz kadarıyla, planlı ve programlı yardımların olmasına karşılık, ihtiyaçların çok üzerinde plansız olarak gönderilen yardım malzemelerinin olduğu da bilinmekte.

Deprem yaralarının sarılma hızının biraz yavaşlaması sonrasında, gıda ve giysi yardımlaşmalarının daha planlı yapılması, deprem acısıyla varını yoğunu ortaya koyan vatandaşlarımızın, etiket fiyatlarındaki zamlar ile yüzleşmeleriyle ikinci bir şoka hazırlanması gerekmekte.

Önümüzdeki süreçte, bütün bunlar yetkililerin sorumluluğunda ve önlem alınması gereken öncelikli konular olarak çözüm beklemekte.

Yaşanılan acının büyüklüğünden her ne kadar planlı yardım toplama merkezleri oluşturulsa da, bu planlı yardım toplama yerlerine yapılan bağışların kayıt altına alınan bir dokümanı yapılamadı. Bununla birlikte çalışmalarıyla isim yapmış birçok kurum da bünyesinde topladığı yardımların bir bölümünü planlı toplama alanlarına transfer ederken, bir bölümünü de kurumsal başarıları kendilerinden daha aşağıda veya sınıflamada daha geride olan kurumlara ve hatta kurumsal kimliği olmayan gruplara bile yönlendirdiler.

İşin özünde bu anlamda sorumluluğu olan kurumlar ellerinde olması gereken belgeler ile bulunduğumuz ana kadar gerçekleştirdikleri yardım planlamasını kamuoyu ile paylaşarak, vatandaşların yaşanılan yardım sürecini bilmelerine katkı koymalıdırlar.

Bu tür açıklamaların ilçe yerel basınınızın tamamının davet edildiği bir ortamda gerçekleştirilmesi, konunun halka indirilmesi adına da daha etkili olacağı kanısındayım.

UNUTMAYALIM

DEPREM ÖLDÜDÜR, VEBAL ALMAK İSE SÜRÜNDÜRÜR... 

Ozan Derviş

SİYASİ KUTUPLAŞMADAN KAÇINMALIYIZ

28-03-2023 Yorum yok. 445
Neyir Erkan Şişman

HAZIR MIYIZ?

28-03-2023 Yorum yok. 395
Tuncay Ünde

GEÇMİŞİ TECRÜBE EDİNMEK

28-03-2023 Yorum yok. 442
Yaprak Akın

BİNANIZ 4 KATIN ÜZERİNDE VE 20 YAŞIN ÜZERİNDEYSE!

28-03-2023 Yorum yok. 394
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

BİR KADIN DEĞİŞİR DÜNYA DEĞİŞİR

28-03-2023 Yorum yok. 379
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR

28-03-2023 Yorum yok. 365
Cüneyt Pulant

Çanakkale’den Sevgilerimle

28-03-2023 Yorum yok. 525
Hacı Arıcı

RAMAZAN NEDİR, NE DEĞİLDİR?

28-03-2023 Yorum yok. 399
Makbule İnaç

Sevgili Eğitim Dostumuz,

22-02-2023 Yorum yok. 856
Erdal Uzuner

BEYKOZ DEPREME HAZIR MI?

05-03-2023 Yorum yok. 1158
Asiye Çakır

FIRSATÇILARI DEŞİFRE EDİN…

22-02-2023 Yorum yok. 1467

NE YAPARSAN YAP AŞK İLE YAP

25-10-2022 Yorum yok. 2309