NE ALAKA DİYENLER OYABİLİR LAKİN İNANIN ÇOK ALAKA

16-07-2021 2533 Yorum yok. Yorum Ekle


Köşe yazım birazcık uzun ve zamana dayalı bir yazıdır, zaman sorunu olanların en müsait zamanda okumalarını özellikle istirham etmekteyim.

Benden çok farklı bir köşe yazısı bekliyor olabilmenize saygı duyuyorum. Zaman zaman bunu yapmaktayım. Birbirinden değerli Köşe Yazarlarımızın her birisi ayrı pencerelerden farkındalıklı yazılarıyla bu sürece olağanüstü katkı koymaktalar, onlara çok çok teşekkür ettiğim gibi zamanınız olursa her birisinin köşe yazılarını, itina ile okumanızı istirham etmekteyim.

Günümüz dünyasında, sanki her bir şeyi halletmişiz gibi çok yakın dostlar, arkadaşlar ve akrabalar birebir ilişkilerimizi, saman ipliği misaline koptu kopacak noktaya getirmiş durumdayız.

Aslında daha refah ve huzurlu yaşayabilmemiz adına yapmamız gerekenleri, yaşam şartlarının acımasızlığı ve sorumluluklarımızdan kaçıp, vatandaş olarak bizim adımıza karar verecek her türlü kurumsal yapıya daha rahat hareket etme şansı verip, ortaya çıkan uygulamadan da en çok biz vatandaşlar mağdur olmaktayız.  Tabi bu davranışı istisnanın dışında farklı ve olması gereken ölçekte yapanlar yok mu, kuşkusuz var lakin ben onların sayısının çok fazla olmadığını ve sonuca etkilerinin az olduğuna inanmaktayım.

O zaman bir kere demokrasimizin gereği olan seçme ve seçilme zamanlarımız geldiğinde zaman bulup ta bizleri yönetme söylevlerine inandığımız siyasilerimize oy vermek gibi en ulvi görevlerimizi yerine getirmekteyiz. Bunun getirisinde de, kanunlarımız ışığında ortaya bir sonraki seçime kadar, yeni bir yönetim anlayışı çıkmakta.

Buraya kadar her şey doğru, konuyu çok fazla dağıtmadan, esas olan bundan sonrası, vatandaşlar olarak bizler siyasi dönemlerde önümüze çıkan farklı siyasi anlayışlara destek vermiş olsak bile biten seçim sonrasında ortaya çıkan tabloya çok büyük saygı duymamız ve hizmet için göreve gelen mekanizmaya destek olmamız gerekmekte. Eğer beğenmiyorsak bir sonraki seçimde daha dikkatli davranıp, önümüze sunulan yönetim biçimlerini daha dikkatli değerlendirmeliyiz. Ama o süreç gelene kadar da desteğimizi gerekiyorsa muhalefet olgumuzu elden bırakmadan da sürdürmeliyiz.

Biz vatandaşlar olarak bunları yapmamız gerekiyorken, vatandaşların önünde her sektörde seçilmişler olarak görev yapanlarda, seçildikten sonra sadece kendilerini seçen kitlenin değil de, hangi kurum adına seçilmişlerse o kurumun bünyesindeki vatandaşlara eşit davranmak zorundalar. Bu seçilmişlerin göreve geldikleri her makam için geçerli olan kavram olarak unutulmamalı,  unutulmuyor mu, tabi ki unutuluyor ve her konuda seçilmişler ile olan ilişkilerimizde, yaşamın acımasızlığını paylaştıkları için yukarıda belirttiğim sorumluluklardan bir şekilde uzak kalan biz vatandaşları her zaman zorda bırakmakta.

Her iki taraf olarak, istisnanın dışında belirtmeye çalıştığım hataları yapmaya devam ettiğimizde, yaşamsal sıkıntılarımızın artacağı da ortaya çıkan ve çıkmaya devam edecektir.

Bütün bu sorumluluklarda ki çelişki ve yanlış hizmet üretme keşmekeşlikleri, biz vatandaşları yakın ilişkilerinde de daha çok zorda bırakmakta, yazımın ana temasında vurgulamaya çalıştığım gibi arkadaş, dost, akraba ilişkilerimizi adeta saman ipliği bağlantısı haline getirmiş durumda.

Yüze başka, arkadan başka konuşma olumsuzlukları, toplum içerisinde her geçen gün artmakta ve artık ilişkilerde saman ipliği bağlantısının bile fayda etmeyeceği gerçeğini ortaya çıkartmakta.

Söylüyorum da ben ne kadar uygulayabiliyorum o da ayrı bir konu, fakat gelin belki bir öz eleştiri sonrası başlangıç olur.

Olanaklarımız el verdiğince önümüze sandık veya bir şekilde oy vermemiz gereken ortamlar konulduğunda daha bilinçli davranıp, çıkan sonuca saygı gösterip, bir sonra ki oy verme zamanına kadar sonuca gerekirse etik muhalefet ederek, katlanmasını öğrenmeliyiz. Seçilmişlerimizde sadece oy aldığı kitleye hizmet götürme ”istisnalar hariç” hastalığından vazgeçip hizmetlerini genele yaymaları gerektiğini unutmadıklarında;

İnanın aile, arkadaşlık, dost ve her türlü insani ve manevi bağlarımız yeniden güçlenecek ve bu ilişkiler saman ipliğine bağlı endişesi taşımadan devam edecektir.

Hayırlı bayramlar dileği ile hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.           

Ozan Derviş

SEÇİMDEN SONRADA YAŞAM DEVAM EDECEK

25-05-2023 Yorum yok. 456
Neyir Erkan Şişman

Mayıs Kimin?

25-05-2023 Yorum yok. 442
Erdal Uzuner

MAYIS’IN GETİRDİKLERİ

25-05-2023 Yorum yok. 453
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

ANNEM

25-05-2023 Yorum yok. 389
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

ÖZEL BİREYLERE ‘’ÖZEL’’

25-05-2023 Yorum yok. 428
Yaprak Akın

Güvenilir ve Doğru İnsan!

25-05-2023 Yorum yok. 362
Cüneyt Pulant

Daha İyisini Yapmak için

25-05-2023 Yorum yok. 674
Hacı Arıcı

SEVELİM SEVİLELİM

25-05-2023 Yorum yok. 383
Tuncay Ünde

Seçime Doğru…

10-05-2023 Yorum yok. 789
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Sistemin Getirdiği Son

17-04-2023 Yorum yok. 561
Makbule İnaç

Sevgili Eğitim Dostumuz,

22-02-2023 Yorum yok. 920
Asiye Çakır

FIRSATÇILARI DEŞİFRE EDİN…

22-02-2023 Yorum yok. 1514

NE YAPARSAN YAP AŞK İLE YAP

25-10-2022 Yorum yok. 2372