NE ALAKA DİYENLER OYABİLİR LAKİN İNANIN ÇOK ALAKA

16-07-2021 2100 Yorum yok. Yorum Ekle


Köşe yazım birazcık uzun ve zamana dayalı bir yazıdır, zaman sorunu olanların en müsait zamanda okumalarını özellikle istirham etmekteyim.

Benden çok farklı bir köşe yazısı bekliyor olabilmenize saygı duyuyorum. Zaman zaman bunu yapmaktayım. Birbirinden değerli Köşe Yazarlarımızın her birisi ayrı pencerelerden farkındalıklı yazılarıyla bu sürece olağanüstü katkı koymaktalar, onlara çok çok teşekkür ettiğim gibi zamanınız olursa her birisinin köşe yazılarını, itina ile okumanızı istirham etmekteyim.

Günümüz dünyasında, sanki her bir şeyi halletmişiz gibi çok yakın dostlar, arkadaşlar ve akrabalar birebir ilişkilerimizi, saman ipliği misaline koptu kopacak noktaya getirmiş durumdayız.

Aslında daha refah ve huzurlu yaşayabilmemiz adına yapmamız gerekenleri, yaşam şartlarının acımasızlığı ve sorumluluklarımızdan kaçıp, vatandaş olarak bizim adımıza karar verecek her türlü kurumsal yapıya daha rahat hareket etme şansı verip, ortaya çıkan uygulamadan da en çok biz vatandaşlar mağdur olmaktayız.  Tabi bu davranışı istisnanın dışında farklı ve olması gereken ölçekte yapanlar yok mu, kuşkusuz var lakin ben onların sayısının çok fazla olmadığını ve sonuca etkilerinin az olduğuna inanmaktayım.

O zaman bir kere demokrasimizin gereği olan seçme ve seçilme zamanlarımız geldiğinde zaman bulup ta bizleri yönetme söylevlerine inandığımız siyasilerimize oy vermek gibi en ulvi görevlerimizi yerine getirmekteyiz. Bunun getirisinde de, kanunlarımız ışığında ortaya bir sonraki seçime kadar, yeni bir yönetim anlayışı çıkmakta.

Buraya kadar her şey doğru, konuyu çok fazla dağıtmadan, esas olan bundan sonrası, vatandaşlar olarak bizler siyasi dönemlerde önümüze çıkan farklı siyasi anlayışlara destek vermiş olsak bile biten seçim sonrasında ortaya çıkan tabloya çok büyük saygı duymamız ve hizmet için göreve gelen mekanizmaya destek olmamız gerekmekte. Eğer beğenmiyorsak bir sonraki seçimde daha dikkatli davranıp, önümüze sunulan yönetim biçimlerini daha dikkatli değerlendirmeliyiz. Ama o süreç gelene kadar da desteğimizi gerekiyorsa muhalefet olgumuzu elden bırakmadan da sürdürmeliyiz.

Biz vatandaşlar olarak bunları yapmamız gerekiyorken, vatandaşların önünde her sektörde seçilmişler olarak görev yapanlarda, seçildikten sonra sadece kendilerini seçen kitlenin değil de, hangi kurum adına seçilmişlerse o kurumun bünyesindeki vatandaşlara eşit davranmak zorundalar. Bu seçilmişlerin göreve geldikleri her makam için geçerli olan kavram olarak unutulmamalı,  unutulmuyor mu, tabi ki unutuluyor ve her konuda seçilmişler ile olan ilişkilerimizde, yaşamın acımasızlığını paylaştıkları için yukarıda belirttiğim sorumluluklardan bir şekilde uzak kalan biz vatandaşları her zaman zorda bırakmakta.

Her iki taraf olarak, istisnanın dışında belirtmeye çalıştığım hataları yapmaya devam ettiğimizde, yaşamsal sıkıntılarımızın artacağı da ortaya çıkan ve çıkmaya devam edecektir.

Bütün bu sorumluluklarda ki çelişki ve yanlış hizmet üretme keşmekeşlikleri, biz vatandaşları yakın ilişkilerinde de daha çok zorda bırakmakta, yazımın ana temasında vurgulamaya çalıştığım gibi arkadaş, dost, akraba ilişkilerimizi adeta saman ipliği bağlantısı haline getirmiş durumda.

Yüze başka, arkadan başka konuşma olumsuzlukları, toplum içerisinde her geçen gün artmakta ve artık ilişkilerde saman ipliği bağlantısının bile fayda etmeyeceği gerçeğini ortaya çıkartmakta.

Söylüyorum da ben ne kadar uygulayabiliyorum o da ayrı bir konu, fakat gelin belki bir öz eleştiri sonrası başlangıç olur.

Olanaklarımız el verdiğince önümüze sandık veya bir şekilde oy vermemiz gereken ortamlar konulduğunda daha bilinçli davranıp, çıkan sonuca saygı gösterip, bir sonra ki oy verme zamanına kadar sonuca gerekirse etik muhalefet ederek, katlanmasını öğrenmeliyiz. Seçilmişlerimizde sadece oy aldığı kitleye hizmet götürme ”istisnalar hariç” hastalığından vazgeçip hizmetlerini genele yaymaları gerektiğini unutmadıklarında;

İnanın aile, arkadaşlık, dost ve her türlü insani ve manevi bağlarımız yeniden güçlenecek ve bu ilişkiler saman ipliğine bağlı endişesi taşımadan devam edecektir.

Hayırlı bayramlar dileği ile hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.           

Ozan Derviş

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN

25-08-2021 Yorum yok. 1370
Selman Öz "Konuk Yazar"

Kabus Oyunu

25-08-2021 Yorum yok. 1231
Neyir Erkan Şişman

DOĞA’NIN SESİNE KULAK VERİN

25-08-2021 Yorum yok. 782
Hacı Arıcı

ADALETİ KAYBETMEYELİM!

25-08-2021 Yorum yok. 1112
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

VAMPİR

25-08-2021 Yorum yok. 529
Yaprak Akın

ANLAMAK ZOR

25-08-2021 Yorum yok. 537
Osman Topuz

AMAN UZAKLAŞMAYALIM

25-08-2021 Yorum yok. 551
Tuncay Ünde

Hangi Kader?

25-08-2021 Yorum yok. 832
Cüneyt Pulant

HER ŞEY DEĞİŞİR!

25-08-2021 Yorum yok. 1090
Asiye Çakır

YİNE AYNI ÜLKE VE YİNE AYNI SENARYO

25-08-2021 Yorum yok. 975
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 972

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 889