İYİ Parti, Beykoz’un Eğitim Sorununu Masaya Yatırdı

18-09-2023 557 Yorum yok. Yorum Ekle

İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanlığı, Çavuşbaşı bölgesi başta olmak üzere Beykoz’un genelinde depreme dayanıksız gerekçesiyle boşaltılan ve yıkımı gerçekleşen okulların öğrencilerinin sorunları ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

 

İYİ Parti’nin Rüzgarlıbahçe’deki ilçe merkezinde gerçekleşen basın açıklamasına Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir ve İlçe Yönetimi, İYİ Parti Beykoz Belediye Meclis Üyesi Adnan Güner ve partililer katılım gösterdi.

 

Basın açıklamasının açılış konuşmasını İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir yaptı.

 

Başkan Taşdemir, katılımları için Beykoz yerel basını ve partililere teşekkür ederek, özellikle Çavuşbaşı bölgesi başta olmak üzere, Beykoz’un genelinde depreme dayanıksız olduğu söylenerek boşaltılıp yıkımı henüz gerçekleşmeyen veya yıkımı gerçekleşmesine rağmen, henüz yeni okul için çalışmalara başlanılmamasına bağlı olarak Beykoz’da 5 bine yakın öğrencinin çok büyük zorluklarla eğitim öğretime devam ettiklerini vurgulayarak parti adına basın açıklamasını gerçekleştirecek olan Parti Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Sevda Gürdap Ay’a sözü bıraktı.

 

İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanlığı adına Parti Sözcüsü Sevda Gürdap Ay’ın gerçekleştirdiği basın açıklamasını hem yazılı olarak hep de video şeklinde okuyucularımıza aktarıyoruz.

 

İYİ PARTİ BEYKOZ İLÇE BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI                                                                                                             

                BEYKOZ’DA YENİ BİR FETÖ MÜ DOĞUYOR!

Malumunuz olduğu üzere 20 Şubat 2023 tarihi itibarıyla İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, 10 tanesi de ilçemiz sınırlarında bulunan 93 adet okulun, depreme karşı dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatılmasına karar vermişti.

Daha önceleri de depreme dayanıklı yapılması planlanan, bu okullar gibi yıkılan, uzun yıllar yapımı süren okul binaları nedeniyle maalesef yıllardır evlatlarımız oradan oraya sürüklenirken, Beykoz’umuzda ki eğitim sorunu halen çözülememiştir.

Çavuşbaşı’nda Okul Sorunu Yıllardır Devam Ediyor

Çavuşbaşı Baklacı Mahallesi ve Çiftlik Mahallesinde, ilk ve ortaokul sorunlarına yıllardır çözüm getirilememiştir.

Çiftlik Mahallesinde bulunan Ahmet Akça İlkokulu 2019 yılında yıkılmış, yaklaşık 4 yıldır yıkılan okul binası yerine yenisi yapılmamıştır.

Baklacı da bulunan Türker İnanoğlu İlk ve Ortaokulu 2020 yılında boşaltılmış 3 yılın ardından ancak yapımına yeni başlanabilmiştir.

Bu okullara giden yavrularımız yıllardır taşımalı eğitim adı altında eziyet çekerek okul hayatlarını sürdürmeye çalışmışlardır.

Yıkım Kararının Ardından

6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizi derinden sarsan deprem felaketi sonrası, yukarıda belirttiğimiz, ilçemiz sınırları içinde yer alan 10 okuldan özellikle 4 tanesine dikkat çekmek istemekteyiz.

     ‘’Beykoz Anadolu Lisesi ,Çavuşbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi, Beykoz Çavuşbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beykoz Anadolu İmam Hatip Lisesi’’

        Bu okulların yıkım kararı açıklanmış, Beykoz Anadolu Lisesi ve Çavuşbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Beykoz Kavacık da bulunan Celal Aras Anadolu Lisesine nakledilmiş ve 2023-2024 eğitim-öğretim yılında  eğitim ve öğretimlerinin bu okulda devam edilmesine karar verilmiş ve bu sürecin ne kadar süreceği yönünde de herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Öğrenci sayısının çok yüksek olduğu  Celal Aras Anadolu Lisesi, bu iki okulun da gelmesiyle birlikte 2.250-2.750 öğrenci kapasitesine ulaşmıştır.

Daha önceki Milli eğitim Bakanı, ikili öğretimin olmayacağını belirterek tüm okulların tekli eğitime geçmesi gerektiği yönünde çalışmalarına başlamasına  rağmen Celal Aras Anadolu Lisesi’nde bu karar uygulamaya konmamış, okulun  kendi öğrencileri 07.30-13.40 saatleri arası, nakil edilen okulların öğrencilerinin ise ders programlarının 13.50-19.30 saatleri arası yapılması uygun görülmüştür.

Her ne kadar öğrenciler ücretsiz servisle taşınsa da  belirlenen okul saatleri çocukların fizyolojik ve biyolojik gelişmelerine uygun olmadığı gibi nakil alan okuldaki çocuklar sabah karanlığında derse başlamakta, nakil giden çocuklar ise akşamın karanlığında evlerine dönmektedirler.

Bölge halkından edindiğimiz bilgi ve yapmış olduğumuz görüşmelere göre, bölge halkı kendi bölgelerine modern, sağlam okulların yapılmasını ve haklı bir gerekçeyle çocuklarının kendi bölgelerinde eğitimlerine devam etmelerini istemektedirler.

Tahsisi 2001 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılmış, 2003 te de mahkeme kararıyla onanmış olan alan daha sonra  Çevre Şehircilik Bakanlığı’na oradan da tekrar Milli Emlak’a devredilerek yaklaşık 45 bin metrekarelik arazinin Milli Emlak üzerinden de cemaatlere devredildiği yönünde duyumlar yayılmaya başlamıştır, ki bu işin aslı varsa asla kabul edilebilmesi mümkün değildir.

Cemaatlere Peşkeş mi Çekiliyor?

Biz İyi Parti olarak Beykoz Halkının sesi olmak zorundayız bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’na  soruyoruz:

 - Bu araziler, Milli Emlak üzerinden fiilen ve/veya hukuken cemaatlere verilmiş midir?

 - Şayet verilmiş ise neye karşılık verildiğini bilmek Beykoz Halkının en büyük hakkıdır.

 - Yaklaşık 2.500 öğrencinin eğitim aldığı okul arazilerinin, cemaatlere devredilmesi ya da satılmış olması halinde  tekrar bir FETÖ ya da HİRANUR Vakfı gibi olmayacağının garantisini verebiliyor musunuz?

 - Bu arazilerde cemaat yapılanması mı göreceğiz, yoksa gerçekten depreme dayanıklı, Milli Egitim    Bakanlığı’na bağlı modern bir yapı şeklinde yapılmış bilime, eğitime hizmet veren okullar mı göreceğiz?

 - Bu arazilerde bulunan okulların dereme dayanıksız olduğuna dair raporlarınızı kimler düzenlemiştir? Ve bu raporlar Beykoz Halkına açıklanmış mıdır? Açıklandı ise hangi mecralardan açıklanmıştır?

 - Şu anda bizce Beykoz için en gereksiz işlerden olan Millet Bahçesine harcadığınız milyonları ( 61 milyon 161 bin TL ) geleceğimiz, yarınlarımızın mevduatı, çocuklarımızın eğitim ve öğretimi için, okullarının yapımına harcasaydınız, çocuklarımız bu eziyetlere maruz kalmak zorunda kalmasalardı daha adaletli olmaz mıydı?

Eğer ki bahsettiğimiz bu arazilerin cemaatlere verildiği yönündeki duyumlar doğru değilse, Beykoz Halkına bir an önce bu okulların projelerinin, bu projeler için ayrılan bütçenin ve söz konusu okul binalarının ne zaman tamamlanacağının açıklanmasını talep etmekteyiz.

Biz İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanlığı olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatı olan çocuklarımızın eğitim öğretim hayatını yakından ilgilendiren bu konunun Her daim takipçisi olacağız.

 

                                                         İLÇE BAŞKANI

                                                       AKİF TAŞDEMİR

 


Videolar

Toplam 1 video bulundu.

Fotoğraf Galerisi


18-09-2023 557 Yorum yok. Yorum Ekle
Ozan Derviş

BEYKOZ KAYMAKAMLIĞINDA NÖBET DEĞİŞİMİ

25-08-2023 Yorum yok. 720
Neyir Erkan Şişman

Felaket

25-08-2023 Yorum yok. 608
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

MELET’TE YÜZMEDEN, OKYANUSTA YÜZÜLMEZ!

25-08-2023 Yorum yok. 596
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

PONTiK “ HER GÜN BİR AVUC İYİ GELİR”

25-08-2023 Yorum yok. 579
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

İktidarın Yanlış Politikaları

25-08-2023 Yorum yok. 613
Yaprak Akın

KONUT SAVAŞLARI

25-08-2023 Yorum yok. 468
Tuncay Ünde

SON PİŞMANLIK

25-08-2023 Yorum yok. 615
Erdal Uzuner

TARIM VE İSTİHDAM

25-08-2023 Yorum yok. 497
Cüneyt Pulant

Türk Kadınının Gücü

25-08-2023 Yorum yok. 840
Hacı Arıcı

NEDEN EŞREF’İ MAHLUK?

25-08-2023 Yorum yok. 458
Asiye Çakır

BİR VE BERABER KUTLU BAYRAMLAR

23-06-2023 Yorum yok. 937
Makbule İnaç

Sevgili Eğitim Dostumuz,

22-02-2023 Yorum yok. 1044