RİVA’DA BİR MİLLİ SERVET DRAMI YAŞANMAKTA

28-08-2022 1499 Yorum yok. Yorum Ekle

Riva ikinci koyda bulunan, yıllar boyu devlet kurumlarının kullanımında olduktan sonra özel kişiler tarafından da işletilen Riva’nın terk edilmiş oteli olarak bilinen Milli Servet çürümeye bırakıldı.


Tesisi himayesinde bulunduran devlet kurumu, bir başka resmi kurum olan Türkiye Futbol Federasyonu’na tesisi kiralaması sonrasında bu TFF’nin kiralama akdi bitmek üzereyken bugünkü harabe görüntüsünün bir benzeri oluşmuştu. Tesisi envanterinde bulunduran devlet kurumu tesisi baştan aşağı yeniledikten sonra özel bir şirkete kiralaması sonrası şuan ki harabe duruma dönüşmesi bu tesisin kaderi ile ilgilide olumsuz bir görüntü oluştururken sahipsiz görüntü vatandaşları üzmekte.  


Bir dönem Türkiye Futbol Federasyonu’nun bünyesinde olup çeşitli kategorilerde Milli Takımların, profesyonel ve amatör spor dünyasının hizmetinde olan, akabinde yapılan geniş çaplı tadilat sonrası otelin yüzde 80’lik bölümünün henüz kullanılmadan kullanılamayacak hale gelerek özel bir şirkete kiralandı.  


Beykoz’un dışa açılan penceresi olan Riva’da bulunan hazineye ait olan ve harabeye dönerek çürümeye terk edilen bu otel için sorumluluğu olanlar vebal altındadırlar.


Yıllarca çeşitli kategorilerde Türkiye Milli Takımlar olmak üzere, yabancı konuk spor kafilelerinin de ağırlandığı, işletmeciliğini özel şahısların yaptığı tesis, görenlerin yüreğini acıtmakta.


Bir süredir kapılarının kilitli olduğu bölgeye gelen vatandaşlar tarafından bilinen otel, bir sosyal medya fenomeninin, konuyu sosyal medya hesabında, tel örgülerden kaçak olarak giriş şeklini paylaşması sonrası tesis yerli turist akımına uğradı.


Araç girişinin yapılabileceği kapılarının tamamen söküldüğü otele, günün her saati vatandaşlar girip çıkabiliyor. Daha çok otelin Karadeniz’e açılan eşsiz koyunu kullanmak için otelin arazisine giren vatandaşlar, kimliği belirsiz kişi ve kişilerin otelin eşyalarına verdiği zarardan rahatsız olarak gazetemizle iletişime geçti.

 

Durumu yerinde incelemek amacıyla ünlü otele gittiğimizde, araç girişinin yapılabileceği tel örgülü kapıların tamamen söküldüğünü ve vatandaşların araçlarıyla kumsala kadar giriş yapabildiklerini gördük.

 

Kumsala uzanan ve araçların geçebildiği otel içindeki yolda bulunan çok katlı binalar, dubleks binalar ve tek katlı binaların hepsinin tahrip edildiğini gerçeğiyle karşılaştık. Otel konseptinin, yıllarca kapalı kaldığı için korunması gereken yapıların neredeyse tüm camların kırıldığını, eşyaların çoğunun yağmalanıp zarara uğradığını görüntüledik.

 

Zarar gören binaların akabinde kumsala ulaştığımızda birçok vatandaşın tatil olarak harabe otelin eşsiz koyunu tercih ettiklerini fotoğrafladık. Otelin arazisini internette gördüğü video sonrası tercih eden vatandaşlar, yaz başından beri insanların girip çıktığı ve her türlü çöpünü bıraktığı sahilin kullanılamayacak duruma gelmesi ile durumun Beykoz Belediyesi’ne iletilmesiyle Beykoz Belediyesi Temizlik ekiplerinin kumsalı ve çöp yığınlarını olumsuz görüntüden arındırdığı da dile getirildi.

 

Otel bölgesinde yaptığımız küçük inceleme sonrası, otelin hemen komşusu olan korunaklı bölgenin Valiliğe ait olduğu ve ayrı parselasyona sahip olduğu söylenmekte. Tüm tesis bir bütün olarak Valilik aracılığıyla koruma altında tutulmuş olmasına karşın,  özel şahsa kiraya verilen otel tesisi ile hemen yanında ve halen iyi korunmakta olan bina tam anlamıyla bir tezatlık oluşturmakta.

Rivalılar, hazineye ait bir arazide uzun yıllar hizmet vermiş bir otelin şuan ki durumuna üzüldüklerini, otelin milli bir servet olduğunu, faal olarak çalıştığında bölgede ki işsizliği büyük oranda önleyebileceğini, yetkililerin biran önce gittikçe çürüyen otele el atmasını hatta, Riva’ya kazandırdığı Elmasburnu Tabiat Parkı ve yapımı devam eden ikinci koy plajı sonrası duruma Beykoz Belediyesi’nin de el atabileceğini belirtmekteler.

Çok daha önemlisi, yurt sorununun hat safhaya ulaştığı Beykoz’da öğrenciler, özel yurt ve dairelerin kiralarının çok fazla olmasından yakınmakta. Bu tesisin bir yurda dönüştürülmesi belki de 5000 öğrencinin yurt sorunu çözülmüş olacak.


Videolar

Toplam 1 video bulundu.


28-08-2022 1499 Yorum yok. Yorum Ekle
Ozan Derviş

Sorun “BEYKOZ” Çözüm “ANKARA”

30-01-2023 Yorum yok. 488
Neyir Erkan Şişman

D-EĞER

30-01-2023 Yorum yok. 407
Hacı Arıcı

FEYİZLİ MEVSİM ÜÇ AYLAR

30-01-2023 Yorum yok. 360
Cüneyt Pulant

Kadın Basketbolu ve Yeni Heyecan

30-01-2023 Yorum yok. 666
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

KUZEY YILDIZI

30-01-2023 Yorum yok. 333
Tuncay Ünde

Ne Yaparsan Yap, Hakkıyla Yap

30-01-2023 Yorum yok. 360
Yaprak Akın

Hayaller Gerçek Olur mu?!!

30-01-2023 Yorum yok. 316
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Seçim ve Geçim Dönemi

30-01-2023 Yorum yok. 416
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

15 MAYIS 2023

30-01-2023 Yorum yok. 381
Asiye Çakır

HER İŞTE BİR HAYIR VAR!

30-01-2023 Yorum yok. 1064

NE YAPARSAN YAP AŞK İLE YAP

25-10-2022 Yorum yok. 2247
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 3263