COĞRAFYA KADERSE, ÖNLEMLERİMİZ OLMALI

22-02-2023 855 Yorum yok. Yorum Ekle

‘’Cuma günü düşük kira yüzünden evden çıkmamız için bize dava açan ev sahibi ile pazartesi sokakta aynı soba başında ısınmaya çalışıyoruz.’’ bir depremzede ifadesidir.

Tarihler 06 Şubat 2023 Pazartesi sabahını gösterdiğinde ülke olarak bir Afet’le uyandık. Ne yazık ki Güneydoğu’da ki 10 ilimiz uyanamadan enkaz altında kalmışlardı. Coğrafyamızın kaderi olan deprem, bu defa çok şiddetli biçimde kendini tekrar hatırlattı hepimize. 1939 ve 1999 ve aralarda oluşan ve dar kapsamlı yıkımların çok fevkinde, hatta dünyada eşi benzeri olmaz bir biçimde, önce 7.7 sallamış, tam ayakta kalanlar geçti biz kurtulduk derlerken              dokuz saat sonra aynı şiddetle tekrarlayıp, 11 il, ilçeler ve sayısız köyü yerle bir ediyordu…  Maalesef, yıkım da ölüm de fazlaydı.

13.5 milyon vatandaşımızın yaşadığı 110 bin m2 lik devasa bir alanı kaplayan bu ‘’YÜZYILIN AFETİ’’ nin ardından Vaziyet alan Devlet yetkililerimiz 4.derece seviye ile dünyadan gelecek her türlü yardımlarına ihtiyaç olduğunu ve kapılarının açık olacağını duyurduğu andan itibaren, her bir yandan bölgeye arama kurtarma, ekipman ve her türlü yardım malzemeleri sevk edilmeye başlamıştı. Kahramanmaraş merkezli deprem Hatay, Adana, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır ve Elazığ’ı şiddetli biçimde etkilendi.

Afad, Kızılay, Umke başta olmak üzere özellikle Madencilerimiz, itfaiye vb. gibi ekipler ile dünyanın dört bir yanından ekipler ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken, birçok STK ve Belediye ekipleri de hem arama hem de yardım alanında insanüstü gayret sarf ederken, Devlet yetkililerimiz ikinci gün tüm bilgiler toplandıktan sonra sahada idiler. Birinci ağızdan,*Eksiklerimiz oldu..! mesajı geldi. Ardından bu ifadeyi farklı yerlere çekmeye hazır, böylesi bir AFETTE birlik beraberlik ve yardımlaşmayı zedeleyici demeç ve paylaşımlar için kenarda bekleyen ‘’Akbabalar!!’’ kendilerini göstermeye başladı ve şuursuzca cümleler kurarak, dış dünyaya karşı çok kötü bir sınav verdiklerini düşünüyorum. Hem sosyal medyada hem kanallarında.

Oysa, Türk Milleti her durumda dahi ‘’TEK YUMRUK’’ olmayı bilen bir ulus olarak bilinirken, en ufak parazitten yaygara ve kaos yaratmaya çalışanlara fırsat vermeye kadar gitti. Gerçekle alakası olmayan yalan haberler ve dezenformasyonlarına devam ettiklerini takip ettim, böylesi bir durumdaki zorluğu kavrayamadıkları o kadar aşikârdı ki, merkeze uzak, mevsim kış, hava sisli puslu ve yerel unsurlar görev başındayken…

*Baraj taştı haberi *Adam seçerek kurtarmaların yapıldığı *Köylere gidilmediği*Askerin sahaya inmediği*Hatay’ın Alevi yoğunluğu dolayısı ile ilgilenilmediği* Hatay hava alanı yenilenesi gibi gibi yalan haberler. Ve ardından en büyük bomba.!! Ana muhalefet parti Lideri ile bazı Belediye Başkanları ve elemanları sahada OY avına çıkacak kadar acizleştiğini gördük.

Öyle ki; Siyah smokinlerini çekmiş, sanki düğüne gider gibi ve karanlık bir alanda, ’KARANLIK’’ mesajlar vermeye çalıştı. Diğerleri çok daha beter!!

Ne yazık ki, kendilerinin karşı oldukları ‘’TEK ADAM’’ lığa, bu tavırları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan deyip başka bir şey söyleyemeyerek, onu parlattıklarının da farkında değillerdi. Oysa zaman birlik beraberlik halinde seferberlik halinde olma zamanı idi. Büyük bir fırsatı kaçırdılar, siyaseti bir kenara bırakıp Devletin yanında olup, ayrışmayacaklardı…


Bence; Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana, hiç olmayan şehir planlamaları ve bu alanda görev alan en tepeden, aşağı doğru, teknisyenlerine kadar herkes sorumludur. Hatta hatalı ve kaçak yapılarında  imar affına sevinerek, iktidarların yanlışlarına prim verdikleri için halkımızda kısmen sorumludur.

Çözüm; Tüm Türkiye de, eski ve riskli tüm binalar tespit edilip, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığına bağlı, TOKİ kontrolünde tamamının, Ada bazlı, yeşili koruyan ve sosyal sportif alanları içine alacak şekilde yenilenmesi gerekmektedir.

Bundan daha iyi ‘’ İHTAR’’ olamaz... Belki de SON ihtardır..

Ve tabi ki;

Bu afette vefat eden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyor, Milletimizin başı sağ olsun diyorum.

Bu afette Ülkemizin yanında olan Tüm ülkelere, kurtarma ekipleri ve yardımseverlere Devletim ve Milletim adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Saygılarımla

Ozan Derviş

SİYASİ KUTUPLAŞMADAN KAÇINMALIYIZ

28-03-2023 Yorum yok. 446
Neyir Erkan Şişman

HAZIR MIYIZ?

28-03-2023 Yorum yok. 398
Tuncay Ünde

GEÇMİŞİ TECRÜBE EDİNMEK

28-03-2023 Yorum yok. 442
Yaprak Akın

BİNANIZ 4 KATIN ÜZERİNDE VE 20 YAŞIN ÜZERİNDEYSE!

28-03-2023 Yorum yok. 394
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

BİR KADIN DEĞİŞİR DÜNYA DEĞİŞİR

28-03-2023 Yorum yok. 380
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR

28-03-2023 Yorum yok. 365
Cüneyt Pulant

Çanakkale’den Sevgilerimle

28-03-2023 Yorum yok. 525
Hacı Arıcı

RAMAZAN NEDİR, NE DEĞİLDİR?

28-03-2023 Yorum yok. 402
Makbule İnaç

Sevgili Eğitim Dostumuz,

22-02-2023 Yorum yok. 857
Erdal Uzuner

BEYKOZ DEPREME HAZIR MI?

05-03-2023 Yorum yok. 1158
Asiye Çakır

FIRSATÇILARI DEŞİFRE EDİN…

22-02-2023 Yorum yok. 1467

NE YAPARSAN YAP AŞK İLE YAP

25-10-2022 Yorum yok. 2309