HIDIRELLEZ

25-05-2022 1413 1 yorum. Yorum Ekle

Hıdırellez’i geride bıraktığımız şu günlerde Türk geleneklerinde yerini almış Hıdırellez’den bahsetmek istiyorum. Tabiatın önemli bir geçiş dönemini temsil etmekle birlikte gerek İslamiyet öncesi ve gerekse de sonrası dönemlerdeki inançların birleşmesi ile Asya ve Orta-Doğu kaynaklı bazı inançların pratiğe dönüşerek kutlanması haline gelmiştir. Resmî ve dinî kutlamalardan olmamasına rağmen hem Türkiye'de hem de diğer Türki coğrafyalarda özel bir gün niteliğini, taşımakta olup, tarihî dönemlerden günümüze kadar gelerek hala yerini korunmaktadır. Türklerin klan hayatına ait dini totemcilikti. Sonradan olgunlaşsak Natürizm (tabiat ve tabiat kuvvetlerine tapınma )mertebesine yükselmiştir. Hızır hakkındaki inanış biraz Türk Natürizminden de gelmektedir.

İlkbahar veya Yaz’ın gelişi, doğanın canlanması ve yeniden uyanışı anlamına geldiğinden, dünyanın her yerinde insan hayatında önemli bir yer teşkil eder. Memleketimizde Hızır geleneği ve törenlerini yapıldığı güne genel olarak Hıdırellez (Hızır İlyas)adı verilir ki bu R. 23 Nisan Mayıs’ın 6 sına denk geldiği bu zaman diliminde Kışın kasvetli günlerinin geride kaldığı doğanın yeşillenişinin ve bahara kavuşmasının sevinci kutlama geleneği oluşmuştur. Hızır’ın gezdiği ve ayak bastığı yerlerin yeşilleneceği ve her şeyin uğur ve bereket bulacağı inancı vardır. Hıdırellez (Hızır İlyas) Denizlerin hâkimi ve piri addedilen İlyas’ la Dünya üzerinde darda kalanların yardımcısı olan Hızır’ın denizle kara arasında buluşacakları kanaatinden oluşması muhtemeldir.

Bu zaman dilimde tarihe bakıldığında gerek İslam Mitolojisinde gerekse Türki Coğrafyalarda baharın gelişi ile Hızır’ın yeşil olan yerde gezdiği ve gezdiği yerde bolluk bereket getireceği inanışı vardır. Türkler Hızır’ı bir sembol bir ulu bir nebi olarak değerlendirirler. Bu tarihte farklı etkinlikler yapılır.  Uğurlu olduğuna inanılan ve baharın gelişini temsil etmesi nedeni ile Gül ağacına dilek dileme, testilerin içine niyetler bırakılıp gül ağacının dibine konması (5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece) ertesi günü testini alınması ve niyetlerin çekilip okunması, Yeşil alanlarda yemekler yenilmesi, Hızır’ın gezeceği düşünüldüğünden temiz olması için evlerin o günlere yakın zamanlarda temizlenmesi, kapıların acık bırakılması, ateş üstünden atlamak gibi pek çok kutlama gelenek halinde gelerek,  günümüzde de hala devam edenleri vardır.

5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan o gece Deniz ile Annesi Hıdırellez geleneğin den yola çıkarak içlerinden geçen dilekleri bir kâğıda yazıp katladılar ve kırmız bir kurdele ile bahçelerinde deki gül ağacını dibin dibine bağladılar, Deniz 6 yaşında zeki bir o kadar da aklı başında olan bir çocuktu. Annesi ile diyalogları son derece güzel, kendini bilen doğayı, insanı, çevreyi öğrenmiş, hayvana, bitkiye değer veren aileden bu anlayışla beslenerek büyüyen bir çocuktu. Annesi Zeynep ise hem geleneksel hem de modern unsurları bilen bir kadın olarak Deniz’e aile eğitimi verirken tüm bunları bir potada eritip aktararak iletiyordu. Deniz o küçük parmakları ile dilek kâğıdına şunları yazmıştı.

“Sokaktaki hayvanlar acıkmayacağı kadar yemekleri olsun istiyorum. Onları kimse incitmesin istiyorum. Herkes onları çok sevsin. Savaşlar olmasın, babalar anneler ölmesin ki çocuklar ağlamasın, ağaçlar kesilmesin ki suyumuz bitmesin büyükler beton binalar yapmasın ki dünyamız yeşil kalsın.”

“ Bu dünya hepimize yeter.”

Hepimizin bir çocuk duyarlığında olması dileği ile… Sevgi ile kalın…

Yorumlar

dipek 27-05-2022

ne güzel anlatmışsınız

Feride hanım , ne güzel anlatmıssınız ....yüreğinize sağlık . köşe yazılarınızı merakla takip edeceğim.

Toplam 1 yorum bulundu.
Ozan Derviş

Sorun “BEYKOZ” Çözüm “ANKARA”

30-01-2023 Yorum yok. 488
Neyir Erkan Şişman

D-EĞER

30-01-2023 Yorum yok. 407
Hacı Arıcı

FEYİZLİ MEVSİM ÜÇ AYLAR

30-01-2023 Yorum yok. 360
Cüneyt Pulant

Kadın Basketbolu ve Yeni Heyecan

30-01-2023 Yorum yok. 666
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

KUZEY YILDIZI

30-01-2023 Yorum yok. 333
Tuncay Ünde

Ne Yaparsan Yap, Hakkıyla Yap

30-01-2023 Yorum yok. 360
Yaprak Akın

Hayaller Gerçek Olur mu?!!

30-01-2023 Yorum yok. 316
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Seçim ve Geçim Dönemi

30-01-2023 Yorum yok. 416
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

15 MAYIS 2023

30-01-2023 Yorum yok. 381
Asiye Çakır

HER İŞTE BİR HAYIR VAR!

30-01-2023 Yorum yok. 1064

NE YAPARSAN YAP AŞK İLE YAP

25-10-2022 Yorum yok. 2247
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 3263