SPOR DA BAŞARI VE ÖDÜL..!!!

26-10-2021 1026 Yorum yok. Yorum Ekle


Tokyo Olimpiyatları ve Tokyo paralimpik olimpiyatları sona ereli çok zaman olmadı. Pandemi ile geçen iki yıla rağmen geçmişe nazaran iyi hazırlanmış Olimpiyat kafileleri, takım ve bireysel sporcularımıza şahit olduk.

Öncelikle, olimpiyatlar da takım oyunlarında Erkek Basketbol takımımız iyi maçlar çıkardı ama boyumuzu aşan takımlar vardı. Takım oyunlarında en başarılı ekibimiz ise hiç kuşku yok ki kadın Voleybol Milli Takımımızdı. Teknik kadrosu, oyuncu grubu ile herkesin beğenisini kazanan takımımız, Avrupa’da söz sahibi olduğunu hatta en iyi ilk üç takımdan biri olduğunu oradaki her mücadelede son topa kadar verdiği mücadele ve kazanma isteği ile madalya alamasalar bile hepimizin gururu olmaya hak kazandılar.

Güreşte eskisi gibi değiliz! Takım halinde kürsü yapamıyorken, başarılı sporcular ve madalyalar genelde bireysel başarılarla geldi gibi… Sıralamada 35.’likle yetindik. Okçuluk da Mete Gazoz, Kadın Boks da Buse Naz Sürmeli adeta fenomen olurken, derece alan tüm sporcularımızı tekrar tebrik ediyorum buradan.

Tokyo Paralimpik olimpiyatları da Ülkemiz adına sevindirici dereceler ile sonlanırken, Masa Tenisi ve Goolball da alınan altın madalyalar hepimizi mutlu etti. Bunların ardından Ampute Milli Futbol takımımız geçtiğimiz aylarda oynanan Avrupa Şampiyonası’nda finalde kazanarak Şampiyon oldular ve Ülkemize bir gurur daha yaşattılar.

Buradan, şuraya gelmek istiyorum değerli okurlar, yukarıda başarılı olmuş takım veya sporcuların bütçe ve kazançlarını hepimiz tahmin ediyor ve takip da ediyoruz. Asıl bu halde onları daha çok seviyor ve alkışlıyorken,

Olimpiyat organizasyonlarında oldukça başarılı görüntü veren Gençlik ve Spor Bakanlığımız bu organizasyon hazırlıkları ve oyunlar esnası ve sonucunda gösterdiği disiplin ve birlikteliği ne yazık ki Futbol dünyasında göremiyoruz.!

Kabul, vakti ile hepimizin hayranlıkla izlediğimiz alkışladığımız birçok futbolcunun, emekliliğine bir yıl kala, büyük paralarla üstelik de 3-5 yıllık kontratlar yaparak milyon avrolar götürmelerine gönlümüz razı olmuyor. Ama yöneticiler batmış kulüp bütçelerine aldırmadan kulüpleri daha da zora sokarlarken eleştiren biz sporseverler onları bu transferlere zorluyormuşuz algısı yaratmaktalar.

Ülkemizin futbol da en büyük sorunları;

Sistemsizlik, prensipsizlik, disiplinsizlik, gösteriş ve iş bilmez spor yöneticileri! ve tabi topyekûn, sabırsızlık..!!

Ekol olan ülkeler en az 20 yıl önümüzde derken, bizimle aynı seviyede gördüklerimiz bizim seviyemizin üstüne çıktıkları gibi alt seviyemizdeki ülkelerse zorlamaya başladı..!!

Hal böyle iken bile kendimize çeki düzen vermiyoruz. UEFA kriterleri mecbur tutmasa tepetaklak aşağı gidişimiz durmayacak. Paf ligi kaldırıldı, Genç futbolcular alt liglerde yer bulabilirse oynamaya devam ediyor ,kendilerine Ne yönetici, ne teknik adamlar ne de taraftar olarak bizler sabır göstermiyoruz. Gerçi onlar da buna formsuz ve dikkatsiz yaşamları sonucu verimsiz oyunları ile çanak tutmuyorlar değil…

Yine de iki yıl için 10 milyon avro emekliliği gelmiş futbolculara vermek yerine, kendi futbolcu fabrikasını kursalar, en geç 10 sene sonra öz kaynakları ile ayakta kalmayı başaracaklardır.

Çok arzuluyordum olmadı.!!

Geçtiğimiz yıl Süper lige çıkmayı play-off finalinde kaybeden, ülkemizin en başarılı altyapı futbol akademisine sahip ALTINORDU’nun süper lige gelmesini çok istemiş ve beklemiştim. Sebebi, Kulüp yönetimi kararı ile çıksalar dahi kadronun tamamı yerli futbolculardan oluşacaktı. Böylelikle, kadrosunu verimsiz ve sıradan futbolcularla doldurup, paraları çöpe atan kulüplerin ne kadar yanıldıklarını da test etmiş olacaktık. Ama olmadı !!

Yaklaşık 4 yıldır televizyondan hazırlayıp sunduğum, programımda konuk ettiğim, duayen gazeteciler, teknik direktörler, Akademisyenler ve sporcular ile işlediğimiz konu daima ‘’TÜRK FUTBOLUNUN ALTYAPI SORUNLARI’’ olmuştur.

Teşekkür…

Hatta bununla ilgili önümüzdeki zaman diliminde ekranlara taşımayı düşündüğüm tamamı Altyapıya ait bir program hazırlayıp sunmayı planlarken, izlendiğimiz ve fark edildiğimizi ifade eden bir ödül haberi ile mutlu oldum.

‘’Beşiktaş Medya’’nın ‘’Best Of Turkey Awards’’ 2021 Türkiye’nin En İyileri Galasında, ‘’Türk Futbolunda en iyi altyapı program Moderatörü’’  ödülüne layık görülmem, benim için büyük onur. 29 Ekim Cumhuriyet Galasında alacağım bu ödüle beni layık gören, Seçici Kurul Başkanı Sayın Sevinç Lüleci ve ekibine şükranlarımı sunuyorum.

Ve altyapısı olmayan altyapıyı gündemde tutmaya devam ediyorum…

Saygılarımla…

 

Ozan Derviş

Sorun “BEYKOZ” Çözüm “ANKARA”

30-01-2023 Yorum yok. 488
Neyir Erkan Şişman

D-EĞER

30-01-2023 Yorum yok. 407
Hacı Arıcı

FEYİZLİ MEVSİM ÜÇ AYLAR

30-01-2023 Yorum yok. 360
Cüneyt Pulant

Kadın Basketbolu ve Yeni Heyecan

30-01-2023 Yorum yok. 666
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

KUZEY YILDIZI

30-01-2023 Yorum yok. 333
Tuncay Ünde

Ne Yaparsan Yap, Hakkıyla Yap

30-01-2023 Yorum yok. 360
Yaprak Akın

Hayaller Gerçek Olur mu?!!

30-01-2023 Yorum yok. 316
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Seçim ve Geçim Dönemi

30-01-2023 Yorum yok. 416
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

15 MAYIS 2023

30-01-2023 Yorum yok. 381
Asiye Çakır

HER İŞTE BİR HAYIR VAR!

30-01-2023 Yorum yok. 1064

NE YAPARSAN YAP AŞK İLE YAP

25-10-2022 Yorum yok. 2247
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 3263