KURBAN BAYRAMI VE ÖNEMİ

16-07-2021 1668 Yorum yok. Yorum Ekle

İslam dininde Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen hayvan demektir. Kur'an'da geçen İbrahim Peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir.

Kur'an'da geçen şu ayet, kurbanın İslâm inancındaki yerini özetler:

"Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat O’na sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.

(Hacc Sûresi 22/36;37)

İnsanlık var olduğundan beri tüm semavi dinlerde, var olan bir ibadettir, kurban.

Allah'a (c.c) yaklaşma ve O'nun rızasını kazanma vesilesidir, kurban.

Bizleri Allah'a yaklaştıran; zenginlerin cömertliklerinin artmasına, fakirlerin şükürlerinin çoğalmasına vesile olan bir ibadettir, kurban.

Kişiye sâhip olduğu mal ve mülkün, bağ ve bostanın, hayvanların, servet ve paranın Allah'ın bir ihsanı ve lütfû olduğunu ve asıl mal sâhibinin Allah olduğunu hatırlatandır, kurban.

Hz. İbrahim'in ve Hz. İsmail'in teslimiyetinin, Allah'ın ise cömertliğinin en güzel örneklerindendir, kurban.

Hz. İbrahim çocuk sevgisi ile yanıp tutuşurken, Allah'a bir oğlu olması için dua eder. Hz. İbrahim duasında bir oğlu olursa, Allah'a kurban edeceğini söyler. Allah Hz. İbrahim'e bir oğul verir ve Hz. İbrahim evlat sevgisi ile verdiği sözü unutur. İsmail büyüyünce Hz. İbrahim rüyasında verdiği sözü görür ve oğluna durumu anlatır. Hz. İsmail babasından hiç düşünmeden, Allah'a verdiği sözü yerine getirmesini ister. Hz. İbrahim, tam oğlunu kurban edecekken, Cebrail (a.s) bir koçla gelir ve 'Allah'ın teslimiyetleri karşılığında, bu koçu kurban etmelerini istediğini' söyler. İşte kurban ibadeti bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Yani Allah'ın emirlerini sorgusuz kabul etmenin ifadesidir kurban. Ayrıca kurban bizlere; birlik, beraberlik ve dayanışmanın topluma yayılması, fakirlerin evlerine et girmesi, çocukların sevinmesi gibi birçok fayda ve hikmet sağlamaktadır.

Bayram, insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu dileğini yerine getirmek için Mü’minler bayramda kabirleri ziyaret ederler; ruhlarına Kur’ân’lar, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler.

Kısaca Kurban Bayramı, insanların birbirleriyle dayanışma içinde olmalarının en güzel örneğidir. Mutsuzlukların yerini sevinçler alır. Bayramlar küçüğüyle, büyüğüyle herkesin mutlu olduğu günlerdendir. Bayrama ve bayram günlerine gereken değeri ve önemi verirsek, eski bayram günlerini aramaya, özlemeye gerek kalmayacaktır.

Bizlere bu bayramı veren ve bizleri bu bayrama ulaştıran Rabbimize, sonsuz şükürler ediyoruz.

Tüm İslam âleminin Kurban Bayramı Mübarek Olsun.

Selâm ve dua ile…

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 604
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 511
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 565
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 505
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 566
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 436
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 778
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 971
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 556
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 506
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1905