RAMAZAN AYNI ZAMANDA SOSYAL DAYANIŞMADIR

23-04-2021 1082 Yorum yok. Yorum Ekle

İnsanın yaratılışı, sorumluluk esası üzerine kuruludur. İslâm'ın yaratılış inancına göre, görülen âlemde, sorumluluğu yüklenme bilincine sahip olan tek varlık insandır. Bu açıdan kâmil insan, ortaya koyduğu davranışların sebeplerini bilip, sonuçlarının hesabını verebilen ve bu yönüyle, birlikte yaşadığı diğer insanların da sorumluluğunu üstlenebilecek bir karaktere sahip olan kimsedir.

Sorumluluk bilincine ulaşmanın en önemli vesilelerinden biri ise, hiç şüphesiz Kur’an’ın yücelttiği Ramazan ayıdır. Bu mübarek zaman dilimi, her şeyden önce kişiyi; kulluğun en önemli motivasyon kaynağı olan nefsini denetlemesine sevk edip, geçmișinin ve içinde bulunduğu zamanın muhasebesini yaparak, geleceğini düzenleme sorumluluğuna ulaştırmaktadır. Modern dünyanın baş döndürücü kuşatması altında örselenen ruhlarımızı, bilhassa oruç ibadetiyle teskin etmeye, kendimizi ve çevremizi algılayıp, anlamaya sevk etmektedir. Bu manâda rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan, biraz soluklanmaya ihtiyacımız olduğunu hatırlatıp, bizi mânevî yönden donatan, sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmeye zemin hazırlayıp, fırsat tanımakla bizi sakinlikle buluşturan eşsiz bir zaman dilimidir.

Ramazandaki ibadetlerin gayesi de insanı, hevanın boyunduruğundan, tutkunun esaretinden kurtarıp arındırmak ve irade hürriyetine kavuşturmaktır.

Oruç, sadece karnı aç bırakmaktan ibaret değildir. İnsanın bütün organlarıyla her türlü kötülükten ve günahtan uzak durabilmesidir.

Ramazan vahiy ve Kur’an ayıdır. Kur’an ile ilişkimiz derinleştirilmeli, manası tefekkür edilmelidir.

Ramazan müminlerin birbirleriyle empati kurdukları, hâllerini anlamaya çalıştıkları, zekât, sadaka ve infakın en yoğun şekilde yaşandığı bir aydır. Özellikle insanlık ailesi olarak geçirdiğimiz bu zor zamanlarda, zenginliğin Allah’ın birer emaneti olduğunun bilinciyle hareket etmek; malımızdan, canımızdan ve rızkımızdan paylaşmak daha da önem arz etmektedir. Malımızın teminatı zekâtı, canımızın güvencesi sadakayı, rızkımızın emniyeti infakı bugünlerde hassaten daha da artırmak lazımdır.

İslam dünyasından barut kokuları yükseliyorsa, acımız ortak, derdimiz ortak, duamız ortak olmalıdır. Birliğimizi ve bütünlüğümüzü zedeleyen her türlü ideolojiyle, ırkçılığa ve radikalizme kayan yaklaşımlarla mücadele etmek önceliğimiz olmalıdır.

Son zamanlarda tüm insanlığın maruz kaldığı ve ülkemizin de büyük mücadele verdiği Covid-19 salgını karşısında yetkililerin açıkladığı bütün tedbirlere uymak ta, herkes için ihmal edilemez bir sosyal sorumluluktur.

İçinden geçtiğimiz bu zor zamanların bir an evvel geride kalmasını Rabbim'den niyaz ediyorum. Rabbim, bu zor zamanlarda bize eşref-i mahlûkat olma bilinci versin. Can emniyeti versin; akıl, beden ve ruh sağlığımızı korusun. Rabbim, küresel çapta yaşanan bu sıkıntıdan, daha zor durumdaki yurtlarından, evlerinden edilmiş tüm mazlumların ahlarını dindirsin. Evlerimize sığındığımız bugünlerde evsiz, yurtsuz olan tüm mazlumları her daim hatırlamamız ümidiyle…

Şimdiden Ramazan bayramınızı tebrik ederim.

Selam ve dua ile…

Ozan Derviş

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN

25-08-2021 Yorum yok. 1370
Selman Öz "Konuk Yazar"

Kabus Oyunu

25-08-2021 Yorum yok. 1231
Neyir Erkan Şişman

DOĞA’NIN SESİNE KULAK VERİN

25-08-2021 Yorum yok. 782
Hacı Arıcı

ADALETİ KAYBETMEYELİM!

25-08-2021 Yorum yok. 1112
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

VAMPİR

25-08-2021 Yorum yok. 529
Yaprak Akın

ANLAMAK ZOR

25-08-2021 Yorum yok. 537
Osman Topuz

AMAN UZAKLAŞMAYALIM

25-08-2021 Yorum yok. 551
Tuncay Ünde

Hangi Kader?

25-08-2021 Yorum yok. 832
Cüneyt Pulant

HER ŞEY DEĞİŞİR!

25-08-2021 Yorum yok. 1090
Asiye Çakır

YİNE AYNI ÜLKE VE YİNE AYNI SENARYO

25-08-2021 Yorum yok. 975
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 972

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 889