NİYE KURBAN?

26-07-2020 3208 Yorum yok. Yorum Ekle

Gönül dostları;

Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in, Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır.

Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü, daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine, malını Allah’ın rızâsı için yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir. Onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah’a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

Yüce Allah,  biz insanlara her yıl iki bayram nasip etmiştir. Bu bayramlardan Kurban Bayramı’nda Yüce Allah’a teslimiyetimizi ispatlamak için kurban keseriz.

PEKİ KURBAN KESMENİN ÖNEMİ NEDİR,NİYE KURBAN KESERİZ?

1.KURBAN Allah’a Teslimiyettir.

Her yıl Allah rızasını kazanmak için kestiğimiz kurbanlar ,Allah’a teslimiyetin bir göstergesi değil de, nedir? Unutmayın Değerli Mümin Kardeşlerim! Kurban, Allah’a teslimiyettir ve yine unutmayın ki Cenab-ı Allah’ın bizlerin kestiği kurbanlara ihtiyacı yoktur. O ki, bizleri yoktan var eden değil mi? O halde bizim kurbanlarımız ona lazım değil.

2.KURBAN  Yardımlaşmaktır.

Yılda bir kere bile boğazından et geçmeyen mümin kardeşlerimizle yardımlaşmaktır. Kurban Bayramı’nın önemi, bizlere maddi durumu iyi olmayan kardeşlerimizi hatırlatmaktır. “Komşusu açken tok yatan bizden değildir. “ diyen Peygamber (sav)’in ümmeti olarak her gün, hatırlamamız gerekirken yılda bir kere Kurban Bayramı’nda hatırlamak her ne kadar bizlere yakışmasa da, yine de Kurban Bayramı, yardımlaşmanın tavan yaptığı mübarek bir zamandır. Rabbim kimseyi fakirlik ile sınamasın! Onun için kurbanın önemini daha iyi kavramamız ve onu, sadece bol bol et yenilen günler olarak görmememiz gerekmektedir.

3.KURBAN, Allah Rızası için Malından Vazgeçmektir.

Bizler bu fani dünyaya gelir ve bir göz açıp kapayıncaya kadar gideriz. Öyle ki şu an bulunduğunuz ev sizce sizin mi? Dün sizin miydi ki yarın da sizin olsun. Bu dünya fani. Bu dünyadaki mal varlığımız sizce ahirette bizimle gelecek midir? Hayır değerli mümin kardeşlerim. Bu dünyadaki mal varlığımız öte dünyaya bizimle gelmeyecek, gelemeyecek. Sadece Allah rızası için malımızdan vazgeçip fakire, yoksula, yetime verdiklerimiz sevap olarak bizimle gelecek. Öyle ise kurban, Allah rızası için malından vazgeçmektir. Kurban Allah için vermektir. Kurban Allah rızası için malından vazgeçmektir. Kurban malımızın ve mülkümüzün bizim olmadığını? onların hepsinin Allah’a ait olduğunu arşa haykırmaktır.

4.KURBAN Hatırlamaktır.

Evet, kurban hatırlamaktır. Hz.İbrahim’in Allah için oğlunu kurban etmesini yani Allah’a teslimiyetini hatırlamaktır. Kurban Hz.İsmail’in, Allah için kurban edilmeye karşı gelmeyişini hatırlamaktır. Kurban, Allah’ın kendisine inanan ve kendisine ölesiye teslim olan kullarına mükafatını hatırlamaktır. Kurban Allah’ın olan malımızı, Allah rızası için vermemiz gerektiğini hatırlamaktır. Kurban kesmenin önemi kurbanlarımıza Allah’ın ihtiyacının olmadığını hatırlamaktır. Ve kurban, akrabalarımızı ziyaret etmeyi yani sıla-i rahim’i hatırlamaktır. En önemlisi de kurban, Allah’tan geldiğimizi ve ancak Allah’a döneceğimizi hatırlamaktır.

Bu vesileyle, Kurban bayramınızı tebrik ederim. Selam ve dua ile…

Ozan Derviş

Eski Köye Yeni Adetler Geldi

06-09-2020 Yorum yok. 3071
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Truva Atı

03-09-2020 Yorum yok. 998
Neyir Erkan Şişman

Şimdi Onlar Düşünsün

27-08-2020 Yorum yok. 2900
Cüneyt Pulant

ÜLKEMİZ SPORUNDA ALT YAPILAR

27-08-2020 Yorum yok. 2855
Hacı Arıcı

İNSANİ DEĞERLERİ GENÇLERE KİM ÖĞRETECEK?

27-08-2020 Yorum yok. 4661
Makbule İnaç

Sözlerin büyüsü bu olsa gerek...

27-08-2020 Yorum yok. 2857
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SAMİMİYETSİZLİK…!!

27-08-2020 Yorum yok. 2732
Asiye Çakır

ALLAH RIZASI GÖZETİLMELİ KUL DEĞİL…

27-08-2020 Yorum yok. 4103
Osman Topuz

ÜLKEN İÇİN ŞÜKÜR VE TEŞEKKÜR

27-08-2020 Yorum yok. 2825
Tuncay Ünde

HOŞ GELDİNİZ

27-08-2020 Yorum yok. 2695
Yaprak Akın

Yaşama Farklı Bir Pencereden Bakmak

27-08-2020 Yorum yok. 2477
Bilal Karabacak

Özledim

01-05-2020 Yorum yok. 1066