ESNAFLIK KÜLTÜRÜMÜZ TARİHE Mİ KARIŞIYOR

25-11-2019 1949 Yorum yok. Yorum Ekle

Esnaflarımızın yaşadığı ekonomik kriz, hükümetimizin açıkladığı kriz kriterlerine uymasa da, başta çarşı pazar olmak üzere, her aşamasıyla kendisini belirgin şekilde göstermekte.

Müşteri memnuniyetini ilke edinen bazı esnaflarımız yıllanmış tecrübeleri veya dostlarının tavsiyeleriyle lokalde olsa çözüm yolları arama çabası içerisinde olup sıkıntıyı kendisi ve müşterisinin en az duymasının planlamasını yapmakta.

Diğer tarafta ise bazı esnaflarımız, yaşadığı sıkıntıdan mıdır, yoksa yerleşmiş huyundan mıdır? (günahı kendisinin olsun) Siftah yapmadıkları halde kapısından giren Vatandaşa sadaka verecek patron edasıyla yaklaşmakta. Vatandaşın gördüğü olumsuz davranış biçimi karşısında tepkisini sözlü veya hareketleriyle belli etmesiyle, bizim burnundan kıl aldırmayan esnafımız hemen toparlanmış ve yaşadığı sıkıntı ile ilgili duygu sömürüsüne geçer. Artık esnaf ne yaparsa yapsın, gönlü kırılan müşterisi onu nezaketen dinler ve alışveriş yapmadan dükkândan ayrılır.

Oysaki biraz ileride aynı işi yapan bir başka esnaf, hemen hemen aynı sıkıntıları çektiği halde, müşterisine karşılamada, ağırlamada istediği ürün hakkında bilgi vermede hata yapmamak için olağanüstü çaba sarf ettiği görülmekte. Bir önceki esnafın kendisine davranış biçimi ile daha sonra gittiği esnafın davranış biçimini tam kafasından değerlendirirken müşteri, birde ne görsün alacağı ürün davranışlarını beğenmediği esnafta daha pahalı, son girdiği esnafta ise daha ucuz.

Kıyaslama yapabilmek için değerlendirmeye aldığımız iki esnafında yol haritası bellidir. Bu konu ve değerlendirmemize, çok değişken esnaf gurupları da uymakta neticede, yaşanılan olağanüstü sıkıntıya rağmen müşterisi ile iyi diyalogları olan esnafın dayanma ve krizden çıkma olanağı bulunmaktayken, diğer esnaf grubuna uyanların ise sonları maalesef hüsran görülmekte.

Bu konular üzerine meslek odalarının geniş kapsamlı eğitici bilgilendirmeler yapması halinde, bu tür eğitici çalışmaların hiç değilse esnaflar arasında müşterilerine karşı, ortak bir uygulama getireceğine inanıyorum.

Benimkisi esnafımızın çalışmasına yön vermek değil, sadece bir tespitimi ve gözlemimi, kendi bakış açımdan dile getirmektir. Kuşkusuz benim ifade etmeye çalıştığımdan çok daha olumlu veya olumsuz esnaf ve müşteri ilişkileri vardır.

Bu anlamda müşteri memnuniyetini ilke edinerek kurduğu olumlu diyaloglar ile ticari çalışmalarında başarı elde enden esnaflarımızı tebrik ederken, müşterisine davranış eksikliği göstererek, ticari çalışmalarında sıkıntı yaşayanlarında, davranış biçimlerini yeniden gözden geçirmek istiyorum.

Tabi ki son olarak ta, esnaflarımızdan ihtiyaçlarını gidermek üzere alışveriş yapan vatandaşlarımıza da, sıkıntısız bir alışveriş için esnaflarımızın yaşayabileceği ve hatta yaşadıkları bilinen sıkıntıları, daha bir hoşgörü anlayışıyla hareket etmelerinde sıkıntılı sürecin karşılıklı giderilmesi adına çaba sarf edenlerin de çoğunlukla olacağına ve hatta bu sayının artacağına inanıyorum.

Netice de vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın daha sıkıntısız bir alışveriş yaşamaları temenni ediyorum.     

Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 826
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 581
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 359

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 531
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 242
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 950
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 577
Tuncay Ünde

Beykoz'a Kaşıkla Verip Kepçeyle mi Alınıyor...

08-05-2021 Yorum yok. 286
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 596
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 564
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 487