Siz Olsanız Ne Yapardınız

21-11-2018 2805 Yorum yok. Yorum Ekle

On sekiz yılı geride bırakan, geçmişindeki radyo programcılığı ile yaklaşık 25 yıldır sektörün içerisinde, alaylı olarak işe başladığı gün ki prensiplerinden asla taviz vermeden günümüze kadar gelmeyi başarmış, en önemlisi iki evladını mesleğe mektepli olarak yetiştirmiş, ilkeli bir gazete emekçisi olsanız siz ne yapardınız.

Değerli dostlarım, yayına başladığım ilk günlerden günümüze kadar birçok seçimi geride bıraktım. Geride bıraktığım bu dönemde özellikle haberlerimde olduğu gibi seçim zamanlarındaki hararetli dönemlerde bile asla tarafsızlık ilkesi ana teması olan yayıncılığımın çizgisini hiç bozmadım.

Birçok merkezi ve yerel yönetici ile kamu görevlileri ile çalışma fırsatım oldu. Onlar ile bile aramdaki münasebeti gazeteci ilişkisinin ötesine götürmemeye ve başka etkenlerden dolayı olabilecek handikaplara karşı mesafeli duruşumu hep muhafaza ettim.

Ne yaptığımı çok iyi bildiğim için şükürler olsun ki önem teşkil edecek sıkıntı yaşamadan, günümüz dönemine kadar gelebilmeyi başardım.

Maalesef ki, günümüz yerel basın dünyasının kendi sıkıntıları, sektör sahiplerinin aralarındaki samimi olmayan suni samimiyet ölçüsü “istisna hariç” günümüzdeki kadar sıkıntılı olmadı.

2001 yılında gazete sektörüne girdiğimde, ilişkiler çok daha ilkeli ve saygın olarak giderken, mesleğe olan girdi çıktılar ve onları anlık can simidi sanan siyasetçiler tarafından çok çok büyük yara aldık. Güzel olan şu ki eskisi gibi sektöre seçim zamanı giren ve adı seçim gazetesi olarak adlandırılanlar bitti. Kendi yağımız ile kavrulurken, geçmişteki seçim gazetelerine kanarak piyasayı allak bullak eden siyasetçiler, biz gazeteciler arasında da her geçen gün büyüyen handikaplara sebep oldular.

Maalesef ki maalesef bazı siyasetçiler için bakkal defteri tutar gibi veresiye defteri tutar hale geldik. Sonu malum ya kesik atılmış ödeme ya da komple kara kalem ile çizgi.

Biliyorum ki ben dahil birçok arkadaşım bu arkadaşların, siyasetçi gazete sahipleri arasındaki ilişkilere vurdukları darbe yüzünden günümüzde en sıkıntılı dönemler yaşamakta.

Yayın hayatımın başından itibaren hiçbir seçimde seçime özel fiyat uygulaması yapmadım. Ve bu kendime göre prensip saydığım davranışımı taviz vermeden sürdürmekteyim.

Günümüzde ki bir başka moda ise bazı siyasi partiler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları artık gazetelere haber verme yerine kurumlarının haberini kendileri yapıp gazetelere servis yapma modası başlattılar.

Bu modaya şiddet ile karşıyım ve davet almadığım etkinliğin sipariş haberini de istisna dışında koymuyorum. Davet alıp ta mazeretim gereği gidememiş isem zaten karşı taraftan yardım istiyorum.

Hal böyle olunca, gazetemizde çıkan haberlerde, bazı siyasi partilerin kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının çıkan haberlerinde orantı farklılığı oluyor. Sebebi hülasası da bu.

Dönem seçim dönemi ya, ben dahil tüm Beykozlular için hayırlısı olsun. Hepsine de başarılar diliyorum…

Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 826
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 581
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 359

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 531
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 242
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 952
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 577
Tuncay Ünde

Beykoz'a Kaşıkla Verip Kepçeyle mi Alınıyor...

08-05-2021 Yorum yok. 286
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 717
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 564
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 487