İBB VE BEYKOZ VE SİVRİSİNEKLE MÜCADELEDE EL ELE

29-06-2024 496 Yorum yok. Yorum Ekle

Beykoz’da sivrisinekle mücadele çalışmaları İBB ekiplerinin takviyesiyle sahada etkin şekilde yürütülüyor. İlçe genelindeki 45 mahalle ekipler tarafından haftada 2 gün ilaçlanıyor, vatandaşların bilinçlenmesi için kültürel mücadele de veriliyor. Beykoz Belediyesi’nin huzurlu bir yaz için aylar öncesinden başlattığı sivrisinek ve larva ilaçlama çalışmaları 45 mahallede, 5 araç ve 15 personelin katılımıyla gece ve gündüz kesintisiz bir programla sürüyor.İBB ekipleriyle koordinasyon halinde yürütülen çalışmalarla sırayla tüm mahalleler ilaçlanıyor.  Her Mahalle Haftada 2 Gün İlaçlanıyor 
Haziran ayı itibariyle başlayan gece ilaçlama çalışmaları sivrisineklerin havada etkin görüldüğü 20.00-00:30 saatleri arasında her mahallede haftada 2 gün yapılıyor. Mahalle muhtarlarının da eşlik ettiği çalışmayla tüm sokakların ilaçlanması hedefleniyor. İlaçlama çalışmalarında Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’dan onaylı ürünler kullanılıyor. Gündüz ekipleri ise vatandaşlardan 444 66 61 No’lu Çözüm Merkezi’ne gelen talepler doğrultusunda ilçe genelindeki dere kenarları, sulak alanlar, havuzlar, kanallar,  parklar ve çalılıkları ilaçlıyor. Üreme Alanları İlaçlanıyor 
Sivrisinek üremesine açık 10 bin 255 larva keşif noktası gündüz ekipleri tarafından düzenli olarak ilaçlanırken aynı zamanda ilçede bulunan 17 dere ve bağlantılarında da oluşabilecek vektörlere karşı gerekli mücadele yapılıyor.  


Ayrıca tespit edilen 573 adet gübrelik (üreme alanı), karasinek üremesine karşı ekipler tarafından düzenli ziyaret ediliyor. 


Vatandaşlar Bilinçleniyor 
Beykoz Belediyesi vatandaşların sivrisinekle mücadeleye aktif katılımı için bilinçlendirme çalışmaları da yapıyor. 


İlçe genelinde sinek üreme alanlarına yönelik alınacak basit önlemleri içeren bilgilendirici broşürler dağıtılıyor. 


Broşürlerde vatandaşlardan özellikle saksı, oluk, eski lastikler, kedi-köpek mama kapları, süs ve plastik havuzları temiz tutmaları ve bidonların ağızlarının kapatmaları isteniyor. 


Çiftçiler Uyarılıyor 
Beykoz’da hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olması dolayısıyla karasinek üreme kaynağı olan gübreliklerin kapalı tutulması hususunda çiftçiler ve vatandaşlar uyarılıyor.

Haber Kaynağı: Beykoz Belediyesi İletişim Koordinatörlüğü
29-06-2024 496 Yorum yok. Yorum Ekle