ŞERHSİZ TAPU ALAN TOKATKÖYLÜLER 21 YIL SONRA KÖSELER’İ UNUTMADI

22-03-2024 748 Yorum yok. Yorum Ekle

1999-2004 yılları arasında Beykoz Belediye Başkanlığı görevini yürüten CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Mimar Alaattin Köseler, 21 yıl önce Tokatköy’de şerhsiz tapularını alan mahalle sakinleriyle bir araya geldi.


Alaattin Köseler’in yeniden Cumhuriyet Halk Partisi’nden belediye başkan adayı olduğunu öğrenen tapu sahibi Tokatköylüler, 21 yıl önceki şerhsiz tapularını aldıkları Beykoz Çayırı’nda Başkan Adayı Köseler ile bir araya geldi. Köseler’i davet ederek bir kez daha teşekkürlerini ileten Hasan İbuk, Hacer İbuk, Zeki Keleş, Leyla Keleş, Ahmet Demircan, ve Hüseyin Korkmaz, Beykoz’daki yarım kalan tapu ve imar sorunlarının çözümü için Köseler’e destek sözü de verdi.


70 YIL TAPU BEKLEMİŞLER

O dönem tapu alan bir vatandaş, “Rahmetli babam 70 yıl bunun hayaliyle yaşadı ve rahmetli oldu. Biz sizin sayenizde tapulara kavuştuk. Sizi burada minnetle anmak için bekledik. Allah razı olsun” dedi.


Alaattin Köseler’in seçilmesi durumunda tapu alamayan veya şerhli tapular verilen Beykozluların da kendileri gibi sorunsuz tapulara kavuşacağına gönülden inandığını belirten Tokatköy sakini, “Başkanım iyi ki varsınız. O zaman çerez parasına tapu almıştık” dedi.


“SÜT GİBİ TERTEMİZ TAPU ALDIK”

“Tapusunu alamayan Beykozlu eşimiz, dostumuz, Beykoz’un insanı da bu tapuları alacaktır. İmar çalışmalarıyla beraber yerinde dönüşümle bu insanlar huzurla Beykoz’da kalacaklar’ diyen bir başka vatandaş da sözlerini şöyle sürdürdü;


‘Şimdi bizim insanlarımız Beykoz’u terk ediyor, çünkü yerinde dönüşüm denerek insanlar yerinden edildi. Biz 2003’te şerhsiz tapumuzu aldık, herhangi bir şerhi, kazası belası yok. Tertemiz süt gibi bir tapu. Bunun sayesinde de pırıl pırıl oturuyoruz. İnşallah bütün Beykozlular böyle bir tapuya kavuşur sizin sayenizde. Tayyip Erdoğan sevdalısı olarak söylüyorum, senin peşindeyim sonuna kadar.”


TAPU İÇİN İSTİFA ETMEYİ GÖZE ALDI

Tapuların 21 yıl önce nasıl alındığını çok iyi bildiklerini belirten bir başka Beykozlu da “Başkanımız çok mütevazi bir insan olduğu için bahsetmedi. O zamanki Bakan Hüsamettin Özkan’ın önüne mazbatasını atıp ‘ya bu tapularla dönerim Beykoz’a ya da mazbatamı bırakırım’ dediğini de biliyorum. Eğer devam etmiş olsaydı değerli başkanımız, Beykoz’un bütün tapu sorunu çözmüştü” şeklinde konuştu.


“AĞZINIZLA KUŞ TUTSANIZ ALAMAZSINIZ DEDİLER, ALDIK”

Tokatköy’ün kentsel dönüşüm adı altında yıkılma durumu olduğunu söyleyen bir başka mahalle sakini ise, “Başkanım, o gün ağzınızla kuş tutsanız tapu alamazsınız dediler. Siz, ‘ben gelirsem tapu vereceğim’ dediniz. Ve tapuyu verdiniz” dedi.


“DÖNEMİN GAZETE HABERİNİ GÖSTERDİLER”

2003 tarihli gazeteyi gösteren vatandaş ise şunları söyledi: “Başkanım ilk tapuyu bana vermişti. Kendilerine çok teşekkür ederim. Bundan sonraki imarla ilgili sorunlarımızı çözeceğinize de eminim. Hepimiz de inanıyoruz. Çünkü bir gerçek var o da elimde gördüğüm gazete.”

Başkan adayı Köseler’e destek veren bir kadın ise “İyi ki aday oldunuz, sizinle gurur duyuyoruz. Çoluk çocuk, torun torba hepimiz arkanızdayız” dedi.

 

KÖSELER: “DEVAMINI BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

O dönem şerhsiz tapu dağıttıklarını, Bakanlıktan satın alınan arazilerin halkın gelir seviyesini düşünerek üzerine çok büyük bir rakamsal değer koyulmadan vatandaşlara satıldığını ifade eden Alaattin Köseler ise, sonra dağıtılan tüm tapuların şerhli ve hukuki olarak sıkıntılı olduğunu söyledi.

Köseler, “Tapu dağıtacağımız insanların yalnızca yüzde 52’si tapusunu aldı. Yüzde 48’i almadı, o dönemde sahte tapu falan dediler. Ama daha sonra şerhli tapu dağıttılar. Bizim tapularımız bakın şerhsiz, tertemiz bir tapudur. Burada şerh falan yok, almayanlara duyurulur. Arkası da temiz, arkasında da yazı yok. Daha sonra hepsini şerhli dağıttılar. Bu işin sağı solu yok. Beykozluluk bilinciyle hareket etmemiz lazım. Tapu ve imar sorununun, çözümünün devamını da birlikte başaracağız” diye konuştu.

Yerinde dönüşümler yaparak, Beykozlunun Beykoz’da kalması için mücadele edeceklerinin sözünü veren Köseler, “Rantsal dönüşüm değil, halkın Beykoz’da yaşamasına fırsat veren, ek paralar talep edilmeyecek bir şekilde dönüşümü gerçekleştirmek için İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile beraber bu yerinde dönüşümü gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Alaattin Köseler’in İletişim Koordinatörlüğü
22-03-2024 748 Yorum yok. Yorum Ekle
Ozan Derviş

BEYKOZLU OLMA ZAMANI

27-03-2024 Yorum yok. 600
Neyir Erkan Şişman

Oylar Sandığa

27-03-2024 Yorum yok. 1086
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRK FUTBOLUNDA BİTMEYEN KAOS….

27-03-2024 Yorum yok. 550
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

HEY ON BEŞLİ ON BEŞLİ

27-03-2024 Yorum yok. 450
Erdal Uzuner

SEÇİME GİDERKEN

27-03-2024 Yorum yok. 511
Yaprak Akın

KONUT ALMALI MI !

27-03-2024 Yorum yok. 461
Cüneyt Pulant

Alaattin Köseler Gerçeği

27-03-2024 Yorum yok. 658
Hacı Arıcı

BEREKET İKLİMİ

27-02-2024 Yorum yok. 507
Asiye Çakır

ZAMAN VE HAYAT

27-01-2024 Yorum yok. 1127
Tuncay Ünde

SEVGİLİYE MEKTUP

26-12-2023 Yorum yok. 990
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Ortadoğu Müslüman mı?

25-11-2023 Yorum yok. 852