CAN DOST

25-10-2022 2773 Yorum yok. Yorum Ekle

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma günü geride kaldı. Bunla ilgili insan olarak ne yaptık. Dünyamızı paylaştığımız bu canları gerektiği gibi koruyabiliyor muyuz? Diye soruyorum son zamanlarda. Oysaki onların karşılıksız sevgilerinin insan üzerinde deki inanılmaz iyileştirici ve geliştirici yönünü düşündüğümüzde onlara gereği kadar yardım elini uzattığımızı düşünmüyorum.

Onların insan üzerindeki bu kadar iyileştirici gücüne rağmen biz insanoğlu olarak hem onların yaşam alanlarını daraltırken hem de onlara kötü davranıyoruz. Onlar içgüdüsel olarak hayat idame ettiriyor biz ise duygu ve mantığımızla.

Son zamanlarda sokak hayvanlarına karşı toplum ikiye ayrılmış durumda kimi kesim insana zarar verdiklerini düşünürken, kimi kesimde insanlar tarafından iteleyici bir güç olmadığı sürece onların zararsız olduğunu düşünüyor. Ben bu ikinci tarafta yer alan kısma girmekle birlikte bu durumun hem vatandaş hem de devlet eli ile ortak yürütülen projelerle düzeleceğine inanıyorum.

Bu iş ta çocuklukta aileden başlıyor. Durumu dâhilinde her aile bu canlardan birini evine alabilse bu mağduriyet bir nebze de olsa azalacaktır. Bu canların insan üzerinde öyle iyi etkileri var ki inanılmaz. Bu canlar sayesinde daha merhametli, daha vicdanlı, daha sevgi dolu nesiller geleceğine inancım sonsuz. Bu değişimi gelişimi yaşayanlardan biri olarak söylüyorum. 4 senedir bende sokaktan iki can evlat edindim. Evlat diyorum çünkü gerçekten öyle. Onlar bir süre sonra hayvan kimliğinden çıkıp evlat, can haline geliyor ve sizde öyle bir değişim yaratıyor ki siz bile şaşa kalıyorsunuz. Üçüncü gözünüz açılıyor adeta. Daha merhametli daha vicdanlı daha çok başkalarını, başka canlıları da düşünen onlar için elinden ne geliyorsa yapmaya çalışan bir anlayışa eviriliyorsunuz.  Dışarıda yaşayan o yanınıza alamadığınız canlara da merhem olmaya çalışıyorsunuz. Bakmak hepsini ama hepsini korumak, kollamak hissiyatına bürünüyorsunuz. Bu canları bir gün değil her gün koruyup kollamaya çalışalım. İnanın tek istedikleri sevgi. Onları korumak için elimizden ne geliyorsa yapalım. Aşağıda sıraladığım birkaç madde içinde onlara yaşamalarında köstek değil destek olalım.

1. Hayvanları kısırlaştıralım.

2. Petshop'dan parayla hayvan satın almayalım.

3. Bir hayvanı asla hediye etmeyelim

4. Sokak hayvanlarına sahip çıkalım

5. Barınaklarda gönüllü olarak çalışalım. Ve çocuklarınızı da yanınızda götürelim. Bu bilinç çocukluktan kazanılır.

6. Hayvanlara yapılan zulme göz yummayın.

7. Onlar için bir kap su, elimizden geliyorsa mama alıp, karınlarını doyuralım.

 

SAHİPSİZ

Siz sahipsizliği bilirimsiniz?

Nasıl bileceksiniz? Der gibiydiler

Sokak köpekleri

Meraklı sokuluşlarda sevgi dilencisiydi

Sanki bakan gözleri

İnanın bu dünya hepimize yeter. Sevgiler.

Ozan Derviş

BAYRAM GELMİŞ NEYİME

13-06-2024 Yorum yok. 797
Neyir Erkan Şişman

TUVA

13-06-2024 Yorum yok. 641
Erdal Uzuner

ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR

13-06-2024 Yorum yok. 622
Asiye Çakır

SİZ KAZANDINIZ, BİZ KAYBETTİK...

13-06-2024 Yorum yok. 803
Cüneyt Pulant

BURUK BAYRAM

13-06-2024 Yorum yok. 653
Yaprak Akın

Boğaziçi Kanunu ve Kanunzedeleri

13-06-2024 Yorum yok. 670
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

YAPRAK DÖKÜMÜ

13-06-2024 Yorum yok. 671
Hacı Arıcı

KURBAN KESMENİN ÖNEMİ?

13-06-2024 Yorum yok. 709
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

19 MAYIS BİR BAŞLANGIÇ

24-05-2024 Yorum yok. 568
Tuncay Ünde

Yalancının evi yanmış kimse inanmamış

25-04-2024 Yorum yok. 802