Beykoz Sevdası veya Vicdanız ile Okuyunuz!.

15-07-2022 1673 Yorum yok. Yorum Ekle

Beykoz Sevdası veya Vicdanız ile Okuyunuz!.

 

Hani bazı içecek kutuların üzerinde, içindeki içeceğin tadını tam alınabilmesi için "Soğuk İçiniz" diye yazar ya.. Bu yazıdaki vahameti anlamak için de ya gerçek Beykoz sevdanız ile yada vicdanız ile okumak gerekiyor..

 

Tarih 10 Ağustos 2021 öğlene doğruydu. Evden çıkıp işe giderken alt sokakta bir evin bahçesinde daha önce okul ziyaretlerine gittiğim zaman sınıflarda gördüğüm, öğrencilerin oturduğu sandalyeler gözüme çarptı. Bahçe sahibine " Sandalyeler çok güzel nereden aldın" dediğimde, adresini de tarif ettiği hurdalıktan satın aldığını söyledi. (Foto 1ve2)

 

Hemen tarif ettiği hurdalığa gittim. Birde ne göreyim. Daha bir kaç hafta önce öğrencilerin üzerinde ders yaptıkları derslikler, öğretmen masaları, koltuklar kamyondan üst üste boşaltılmış ve çalışanlar tarafından cinsine göre ayrılıyordu. Hurdalığın sahibini ikna ederek önce fotoğraf çektim daha sonra kendisi ile konuştuğumda Hacı Numan Ortaokulundan ücret karşılığında evrak imzalayıp aldığını söyledi  (Foto 3ve4)

 

Bununla da yetinmeyerek hurdacının almadığı diğer eşyaların da akıbetini yerinde görmek için adı geçen okula gittim. Tüm sınıflar boşaltılmış, dersliklerin ağaç kısımlarını hurdacı almadığı için hepsi parçalanmış bir şekilde odunluk olarak dağıtılmayı bekliyordu.(Foto 5 ve6)

 

Sanırım iki gün sonraydı. Bu konuda ilçemizde üst seviyede yetkili bir makamı başka bir konuda ziyarete gittiğimde bu konuyu da açtım. Resimleri müdüre göstererek "Müdürüm biz zengin bir ülke değiliz. Gün geliyor bağışlarla, yardımlarla okullar açılıyor, eşyalar, malzemeler alınıyor, velilerden bile destek isteniyor. Mademki bu okulun yıkma kararı alındı, derslikler, malzemeler neden bir depoya gitmedi veya ihtiyacı olan okullara verilmedi" dediğimde bana söylediği "Bu konuda çok haklısın, ilginç bir durum. Fakat biliyorsun ben ilçeye daha yeni atandım bu olaydan şimdi haberim oldu, şimdilik aramızda kalsın ben araştıracağım" oldu.

(Okul inşaatı zamanında bitmiş olsaydı bu köşe yazımı bir yıl sonra şimdi de yapmamış olacaktım)

 

Müdür sözünü tutmuş ve okul yetkililerini aramış olacak ki çok geçmeden onlar da beni aradılar. Önce bana sitem ettiler ve sonra konuyu anlattılar.

Bir kaç gün önce İl bazında üst bir yetkili okula gelmiş ve okul müdürüne en geç iki hafta içinde okulun bir şekilde boşaltılması gerektiğini, yıkımın başlayacağını ve yeni eğitim dönemine kadar yenisi yapılacağını söylemiş. Elbette ki emir büyük yerden olunca müdür de tüm eşyaları BİR ŞEKİLDE DAĞITMIŞ Okulu boşaltmış.

 

Ve dendiği gibi iki hafta olmadan 20 Ağustos tarihinde yıkım başladı. (Foto 7)

 

Yıkımdan sonraki; okul yapılacak, yapılmayacak.. millet bahçesine dahil olacak, olmayacak.. kimler istiyor, kimler istemiyor..  vs. gibi süreci yazmaya gerek duymadan günümüze geliyorum.

 

2022 yılı Haziran ayının üçüncü haftası inşaat alanına büyük bir kamyon gelir. Demirleri, çimentoları, inşaat malzemelerini yükler ve diğer inşaat araçları ile birlikte giderler.

Müteahhit ile ben konuşmadım fakat bir kaç kişiden teyit aldım ki, anlaşmanın yapıldığı zamandaki inşaat malzemeleri fiyatları ile şu anki arasında çok fark olduğunu ve zarar edeceği için inşaatı bıraktığını söylemiş..

 

Foto 8 bu yazıyı yazdığım 2022 yılı Temmuz ayı.. Okul yıkıldıktan sonra bir yıl sürede ancak temeli atılmış hali!..

Önümüzdeki eğitim dönemine yetişmesini bırakın inşaata ne zaman devam edileceği meçhul!.

 

Bilindiği gibi hak dinlerinde müsriflik günahtır.

 

Bizlere tasarruf yapmamızı söyleyen yöneticilerimizin aceleye getirip toplam 58 öğretmen 815 öğrenci kapasiteli 36 derslik okul eşyalarını müsriflik ederek hiç etmesine mi yanarsınız!? Yoksa bine yakın öğrencinin evlerinden uzak bir başka okullara gönderilecek olmalarına mı!?

 

Bu yazımda olayla ilgili kurum ve kişi isimleri vermedim. Çünkü benim için kimlerin hata yaptığından ziyade kimlerin, yani halkın, yani bizlerin zarara uğraması, çocuklarımızın mağdur olmuş olması. Ve bunu gündeme getirerek telafi edilebilmesi veya tekerrür etmemesi için üstüme düşeni yapmak.

 

Peki, sizce değişen bir durum olacak mı?

Doğru söylemek gerekirse ben sanmıyorum!.

Nedenini de şöyle sıralayabilirim..

 

Zamanında işin ehli doktorların olduğu, çoğu ameliyatların yapılabildiği Beykoz Devlet Hastanesinin şimdi ki durumu nedir? Ve Beykoz halkının kaçı memnun?

 

İki yıl önce hastane durumunu ve yaşanmış vahim bir olayı yazdıktan sonra "Hastane yetkilileri benim dostum, arkadaşım vs." diye hatayı görmek istemeyenler veya siyasetten beslenen, şirin görünerek günü kurtarmak ile yetinen Beykoz sevdalısı(!)  kişilerin çoğaldığı...

 

Hem iktidarı beğenmeyen hem de iktidar karşısında birlik içinde olmayarak ilçemize kendi içimizden bir başkan bile seçtiremeyen, fakat sorarsan Beykoz için var olan(!)  muhalefet siyasetçilerin olduğu...

 

Beykoz halkının çoğunluğunun "Çayırıma dokunmayın" demesine rağmen Beykoz’un nimetlerinden faydalanıp halkı değil de merkezi dinleyen il ve ilçe meclisinde iktidara sahip birtakım siyasetçilerin bulunduğu..

 

 ..İlçemizde olumlu değişen bir durum maalesef olmaz!.. Hatta hastane misali daha da kötüye gider.. Ben ve benim gibileri de sadece vicdanımızı kurtarmak ile yetiniriz.

Ve gün gelir yıllar önce kendi kendine yeten Beykoz’u; sağlık için, öğretim için, iş için,  vs.. ilçe dışında çare arayan nesillere bırakırız.

 

Konu Beykoz olunca atadan bir Beykozlu olarak yine frenlerim tutmadı.. En iyisi daha fazla uzatmadan burada bitireyim.

 

Her şeye rağmen Beykoz’un güzel insanları için, gelecek için güzel bir Beykoz umuduyla..

 

Bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ozan Derviş

Sorun “BEYKOZ” Çözüm “ANKARA”

30-01-2023 Yorum yok. 488
Neyir Erkan Şişman

D-EĞER

30-01-2023 Yorum yok. 407
Hacı Arıcı

FEYİZLİ MEVSİM ÜÇ AYLAR

30-01-2023 Yorum yok. 360
Cüneyt Pulant

Kadın Basketbolu ve Yeni Heyecan

30-01-2023 Yorum yok. 666
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

KUZEY YILDIZI

30-01-2023 Yorum yok. 327
Tuncay Ünde

Ne Yaparsan Yap, Hakkıyla Yap

30-01-2023 Yorum yok. 360
Yaprak Akın

Hayaller Gerçek Olur mu?!!

30-01-2023 Yorum yok. 316
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Seçim ve Geçim Dönemi

30-01-2023 Yorum yok. 416
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

15 MAYIS 2023

30-01-2023 Yorum yok. 381
Asiye Çakır

HER İŞTE BİR HAYIR VAR!

30-01-2023 Yorum yok. 1064

NE YAPARSAN YAP AŞK İLE YAP

25-10-2022 Yorum yok. 2247
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 3263