"BATAN GEMİNİN MALLARI"

28-01-2022 700 Yorum yok. Yorum Ekle


Son zamanlarda Türkiye genelinde olduğu gibi Beykoz ilçesinde de, iktidar partisinde görev yapmış veya seçimlerde aday&aday adayı olmuş kişiler muhalefet partilerine geçme telaşı başladı. Bunu siyasi partilerin veya kişilerin kendi sosyal medya sayfalarındaki paylaşımlarında sık sık görür olduk.

Elbette ki bir kişi, görev aldığı partinin kendi düşünce ve inançlarına uymadığını veya partinin beyan ettiği kuruluş felsefesini terk ettiğini gördüğünde, o yapı içinde faydalı olamayacağı için kendi inanç yapısına uygun başka bir siyasi partiye geçmesi gayet doğaldır.

Ve bu duyguyla bence ilk tercih edilmesi gereken; yıllarca iktidar içinde birlikte olduğunuz kader arkadaşlarınızın, sizin gibi parti ile görüş ayrılığına düştükleri için sizden önce ayrılıp yeni kurdukları partiler olsa gerek. Şu an için oy potansiyeli düşük olsa da en azından "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısını söylemeye devam edebilme şansınız var :)

Fakat yirmi yıla yakın zamandır içinde bulunduğunuz partiye her daim muhalefet olan, ağır bir şekilde birbirinizi eleştirdiğiniz bir partiyi tercih ediyorsanız...

Ve o parti veya partiler iktidara doğru yürüyorlar ise...

O zaman durum farklı!

Demek ki sizin için "dava" farklı bir dava!.

Sizin için iktidar olabilmek ve nimetlerinden faydalanmak en büyük dava!

Elbette ki bu sizlerin kendi kişilikleriniz ile ilgili bir durum…

Benim merakım; ömrü muhalefette geçse dahi Cumhuriyete ve kurucularının felsefesine olan inançları doğrultusunda, yıllarını aynı siyasi partide emek vererek geçiren gerçek dava insanlarının bu konudaki düşüncesi…

Benim merakım;  Ülkücü söylemleri ile yıllarca içinde bulundukları partiyi iktidar partisi ile birlikte olduğu için red ederek ayrılan bir camianın kurduğu siyasi partiye katılanların düşüncesi…

Ve aynı zamanda benim üzüntüm; duruş ve konuşmaları ile halkın gözünde saygın bir konuma gelmiş, şahsen benim de tanıdığım ve değer verdiğim bazı milletvekillerin bu gelen "yanar döner" kişilere il veya ilçe yönetimi isteğiyle reklam adına rozet takarak düşürüldükleri trajikomik durum.

"Sende çok abarttın, üzüldüğün şeye bak" diyenler varsa eğer, onlar için biraz daha abartmaya! devam edeyim...

Bugünkü ekonomik krizin çözümü için "Kurtuluş" söylemi ile "Üreten Türkiye olmalıyız" diye konuşanlar, Cumhuriyet’in mirası olan üreten fabrikaları "babalar gibi satarız" diyerek satarlarken...

Bizler eleştirirken, alkış tutanlar şimdi poz vererek rozet takılanlar değil miydi?

Bu ülkenin sınırları sanki içki masalarında zevki sefa ile çizilmiş gibi, ömürlerini savaş alanlarında geçiren Cumhuriyetin kurucularına "iki ayyaş" dendiğinde...

Bizler yumruğumuzu, dişlerimizi hırs ile sıkarak kendimizi tutarken, şuursuzca alkış tutanlar onlar değil miydi?

3 ile 600 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası istemiyle iddianameleri hazırlanan ergenekon davasının hakim ve savcılarını, (Masum onlarca rütbeli askerin, ve hayatı boyunca cüzzam hastalarını tedavi etmek için uğraşmış ve yüzlerce kız çocuğu okutan Türkan Saylan'ı bile itibarsızlaştırmaya çalışarak hayatı ile oynayanlar..)

Ve "Ben bu davanın savcısıyım" diyenlere…

Bizler içimiz kan ağlayarak "Allah bunlara vicdan versin" derken, şahsi menfaat hesapları içinde alkışlayan onlar değil miydi?

Tüm bunlar yaşanırken, vicdanları hür pak içerisinde!. "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısını yıllarca şen şakrak söylerken, iktidar mensupları veya eşleri ile fotoğraflar çektirmeyi ayrıcalık görürken (Elbette ki bu fotolar şahsi ve ticari menfaat için çevre edinmek adına önemli :) ) her şey gayet iyiydi de şimdi ne oldu?

Onca yıldır rahat olan vicdanlar bir anda gerçekleri görerek rahatsız mı olmaya başladı?

Yoksa; içinde bulundukları gemi su almaya başlayınca, sahip oldukları mesleki ticari menfaatlerini şimdi trendi yükselen diğer partilerde mi arar oldular?

Hal böyleyken, bu kişileri daha önce ikna edemeyen il veya ilçe yönetimleri şimdi küçük, basit reklamlarla rozet takıyorlarsa, benim bu yazıma "Batan geminin malları" diye başlık atmış olmam gayet normal olsa gerek.

Ve lütfen bu başlık gücünüze gitmesin!..

Çünkü; hatalarınızı kabul ederek siyasetteki şahsi çıkarlarınızdan vazgeçip bir kenara çekileceğiniz yerde hala yüzsüzce, sinsi çıkar planlarla siyasetten ve partilerden nemalanma peşinde iseniz...

 Bu başlığı hak ediyorsunuz demektir!

İki yıl önce "Beykoz'a dertlerimizi bilen ve derman olabilecek kendi içimizden başkan yaraşır" dendiğinde, ilçe halkının menfaatini umursamadan, iktidara şirin görünmek adına önce Beykoz dışı "ithal" bir adayın başkan olması için halkı iknaya çalışıp şimdi de aynı halkın dertlerine derman olacakmış gibi yeni katıldığınız parti postu ile ziyaretlerde bulunarak belediye karşıtı gösterilere destek veriyorsanız..

Bu başlığı hak ediyorsunuz demektir!

**

Allah, siyaset ile uğraşan herkese çıkarsız bir vatan millet sevgisi ve sağlam kişilik nasip etmesi dileğiyle…

Sağlıcakla kalın…

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 591
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 501
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 552
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 497
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 554
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 430
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 721
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 494
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 551
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 498
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1904