ESKİ KÖYE YENİ İCATLAR

13-04-2020 3350 1 yorum. Yorum Ekle

İlçemizde istisnanın dışında birçok kamu, özel kurum ve Sivil Toplum Kuruluşları, etkinliklerini daha geniş kitlelere duyurma anlamında yerel basına haber verme yerine, kurumların sorumluları ya özel ya da kurumun kendi içerisinde kullandıkları sosyal portallarında kullanma gereği duyarak eski köye yeni icatlar konusunda yarış halindeler.

Konunun özüne bakıldığında Beykoz’da yaklaşık 10 tane yerel basın kuruluşu var. Bahsetmeye çalıştığım kurumlar, eskiden olduğu gibi etkinliklerini günü gelmeden etik kurallar dahilinde ilçenin tüm yerel basınına haber verseler, neredeyse ilçenin tamamına ve çok farklı okuyucu kitlelerine ulaşabilecekler.

Maalesef ki maalesef, eski köye yeni icat çıkartma anlamında, emin adımlarla ilerleyen ve bu yazımın konusunu teşkil edenler, bilinen bu etik kuralları rafa kaldırmış durumda, yerel basına haber vermeden yol aldıklarını zannederek etkinliklerini önce kendi portallarında yayınlamaya ısrar etmekteler.

Tabi ki, kendi portallarında da yayınlamaları gerekmekte, kimsenin onların kurumsal çalışmalarına karışma hakları yoktur. Beykoz’da ki tüm yerel basın kuruluşlarının da, bu kurumların çalışmasını geniş kitlelere duyurma anlamında ortak düşüncede olduğunu düşünüyoruz.

Hal böyle olunca, halka indirilmesi gereken etkinlik yapan kurumlar eskiden olduğu gibi, etkinlik planlaması yaparken bu planlamanın içerisine yerel basını da koyarak, onlara etkinlikleri için davet etmeyi davet kurallarına göre yapsalar. Etkinliklerine yerel basın gelse herkes bireysel haberini yapsa, kurumlar kendi portallarında da yapsa dört koldan tüm Beykoz’a etkinliğin haberi aktarılmış olmasının bu kurumlara zararı nedir anlayabilmiş değilim.

Yine maalesef ki maalesef ne mi yapılmakta, etkinlik planlamasında basın hiç düşünülmemekte, kurumlar ile birebir ilişkisi olanlar tesadüfi duymakta, kurumlar kendi portallarında yayınladıkları etkinliğini gören yerel basın kuruluşları oradan alıp haberleştirmekte.

Bu konuda eski köye yeni icat çıkartmanın hiçbir faydası olmadığını aksine zararının olduğunu ortaya koymak için bu köşe yazısı oluşturma gereği duydum. Yukarıda da belirttiğim gibi istisna olarak hassasiyet gösteren kurumları kapsamamaktadır.

Yorumlar

Ahmet Gökhan Sarıcengiz 18-04-2020

Köy Artık Şehir Oldu

Ozan Bey, Beykoz'da yaşıyorum. Yerel basının tamamını takip etmeye çalışıyorum. Hemen Hemen tamamında belli zamanlarda yayınlanmış hazır haberler görüyorum. Sizin gazeteniz dışında kaynak göstereni görmedim. Eğer diğer gazetelerde kaynak gösteriliyorsa şimdiden özür dilerim. Yazdıklarınıza katılıyorum. Bence gazeteler haberlerini kendi pencerelerinden yansıtmalıdır. Sosyal medya takipleri haber konusu olmamalıdır, konu sizlerle paylaşılıp sizin tarafınızdan haberleştirilmelidir. Zor zamanlardan geçiyoruz. Sağlıkla kalın... Selamlar...

Toplam 1 yorum bulundu.
Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 826
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 581
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 359

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 531
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 242
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 951
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 577
Tuncay Ünde

Beykoz'a Kaşıkla Verip Kepçeyle mi Alınıyor...

08-05-2021 Yorum yok. 286
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 654
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 564
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 487