SOKAK OYUNLARI…

27-01-2020 3916 Yorum yok. Yorum Ekle

Mardin Artuklu Kabala ilkokulu, Şırnak Cizre Nuh Nebi İlkokulu, Şırnak Merkez İkizce Ortaokulu

Diyarbakır Sur Karaçalı Ortaokulu, İzmir Şehit Astsubay Hilmi Öz İlkokulu, İstanbul Kadıköy Göztepe ve Faik Reşit Unat Ortaokulu.

Yeryüzünde varlığımızın, geleceğimizin teminatı olarak baktığımız Çocuklarımız… Hepimiz çocuk olduk, doğduk, geliştik ve büyüdük. Tüm evrelerimizin yaşanılası yanları var. En güzel çağlarımız çocukluğumuz değil midir..?

Kimimiz, köy hayatı nedir bilmez, kırsala gitmeye can atar. Kimileri çocukluğunda özümsediği doğa hayatının özlemini çeker durur.

Şimdilerde, elimizdeki teknolojik aletlere, telefon tabletlere sığdırılmaya çalışılmış, sıkıştırılmış eğlenceler, oyunlar görüyoruz, çocuklar oturdukları yerden, sanal oyunlarla mutlu olmaya çalışıyorlar..!

Oysa,80’li yılların öncesini yaşayanlar, şehirler daha betonlaşmadan, yeşil alanlar yok olmadan sokak sokak, mahalle mahalle, ÇOCUK OYUNLARI oynayan çocuklar vardı bir zamanlar...

Mendil kapmaca, saklambaç, yakan top, uzun eşek, misket, körebe, çelikçomak daha niceleri. Hatta bölge bölge, şehir şehir kendine özgü oyunlar…

Arkadaşlıklar, samimiyet, dostluklar ve tabi ki gülen yüzler…

Gelişen ve globalleşen dünya ile birlikte gelişen teknoloji ve kentleşme(Ülkemizdeki yanlış yapılaşma)ile birlikte bu güzelliklerin hepsi kayboldu. Ama unutulmadı…!!

Unutmayanlardan birisi de, ÇOSKF…

Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu ve Kurucu Başkanı Mehmet Mutlu…

2010 yılından başlayarak, Ulusal çocuk oyunlarımızdan bazıları ile bölge bölge, il il, ilçe ilçe, köy köy ilk ve ortaokullarla irtibata geçerek,

Çocuklarımızın, sosyalleşmeleri, takımdaşlık ve karar verme mekanizmalarını da güçlendirecek bir organizasyona davet ederek, her okulun oyunlar alanında 15 ila 20’şer çocuktan oluşan birer takım kurmaları konusunda adım atmalarını sağlamışlardır.

Sayıları, 320’yi bulan Spor Kulübü, merkezi İstanbul’da bulunan federasyon çatısı altında topladıkları, TÜRKİYE ÇOCUK OYUNLARI LİGİ’ni hayata geçirmişlerdir.

Oyunlar yaklaşık 4 aylık sürede ve puanlama usulü ile yapılmakta ve ANI Madalyaları ile Kupalar Final karşılaştırmaları sonunda törenle taktim edilmekte.

Yazımın girişinde isimlerini yazdığım Okullar,2019 yılının Finalistleri.21-23 Ocak tarihinde İstanbul, Kadıköy-Caferağa spor salonunda protokol ve kalabalık tribünler önünde oyunlarını oynayıp derecelerini ve ödüllerini aldılar.


İlk okullar da,

1.Göztepe ilkokulu 2.Şırnak Cizre Nuh Nebi ilkokulu 3.İzmir Şehit Astsubay Hilmi Öz ilkokulu

Ortaokullarda

1.Kadıköy Faik Reşit Unat Ortaokulu 2.Mardin Kabala Kayacan Ortaokulu 3.Şırnak ikizce Ortaokulu

Şeklinde derecelenmiştir.

Tabi bütün bunlar çok kolay olmuyor, her şeyden evvel, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, İçişleri ve Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere Emniyet güçlerimizin de oyunların organizasyonunda lojistik ve yerleşim konusunda büyük destekleri olmaktadır.

Ayrıca bu ligin hemen her türlü gideri, Federasyon Başkanı ve yönetim kurulunun çok özel çabaları sonunda, yardımsever kişi ve kuruluşlar, firmalar tarafından karşılanmaktadır. Hiçbir kulüp ya da sporcu(çocuk) masrafa sokulmaksızın, çocukluklarını doyasıya yaşadıkları gibi şehirler geziyor, dostluklar kurup, arkadaşlıklar ediniyor, ufkunu genişletiyor. Hayat akışındaki Hedef çıtasını daha yukarı çekme konusun da ve hayata bakışında ÖZGÜVEN sahibi oluyor.

ÇOCUK GÜLERSE, DÜNYA GÜZELLEŞİR, dedirten, başta FEDERASYON Başkanı Sayın Mehmet Mutlu başta olmak üzere, emek veren destek olan herkese teşekkürler ediyorum.

Ozan Derviş

SAĞLIK DEYİP GEÇMEYELİM

23-09-2021 Yorum yok. 731
Neyir Erkan Şişman

Çocuklarımız için...

23-09-2021 Yorum yok. 577
Cüneyt Pulant

GÜNAYDIN !

23-09-2021 Yorum yok. 540
Hacı Arıcı

KENDİMİZ OLABİLMEK

23-09-2021 Yorum yok. 436
Tuncay Ünde

"GÜNAYDIN"

23-09-2021 Yorum yok. 534
Asiye Çakır

KENDİNE ZAMAN AYIRMAK

23-09-2021 Yorum yok. 325
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SÖYLEMLER VE EYLEMLER

23-09-2021 Yorum yok. 415
Yaprak Akın

HAYAT YOLU

23-09-2021 Yorum yok. 327
Osman Topuz

AMAN UZAKLAŞMAYALIM

25-08-2021 Yorum yok. 563
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 983

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 900