Yavuz Gürkan “150-200 civarında tekne sahibi mağdur edilme durumu ile karşı karşıya kaldı”

21-06-2020 5531 Yorum yok. Yorum Ekle

Beykoz Belediyesi’nin geçtiğimiz aylarda başladığı Beykoz Sahil düzenlemesi sonrası, sahil şeridini kullanan tekne sahiplerinden, eski CHP Beykoz Belediye Başkan Aday adaylarından Yavuz Gürkan, 20 yıldır kullandıkları çekek yerlerinin düşük karataş uygulaması yapılarak tekne çekilemeyecek hale getirildiğini belirtiyor. Gürkan’ın gazetemiz ile paylaştığı detaylı mesajı orijinal haliyle okuyucularımıza ve yetkilileri aktarıyoruz.

Beykoz Belediyesi’nin geçtiğimiz aylarda başladığı Beykoz Sahil düzenlemesi sonrası, sahil şeridini kullanan tekne sahiplerinden, eski CHP Beykoz Belediye Başkan Aday adaylarından Yavuz Gürkan, 20 yıldır kullandıkları çekek yerlerinin düşük karataş uygulaması yapılarak tekne çekilemeyecek hale getirildiğini belirtiyor. Gürkan’ın gazetemiz ile paylaştığı detaylı mesajı orijinal haliyle okuyucularımıza ve yetkilileri aktarıyoruz. 

Beykoz’un tanınmış bireyi Yavuz Gürkan’ın gazetemizle paylaştığı bildirime muhataplarının cevap vermesi halinde, vermiş oldukları cevaplar orijinal haliyle yayınlanacaktır.

Sayın yetkili,

Ben aslen Beykoz’lu olup, sahil şeridinde 20 yıldır çekek yeri kullanmakta olan 6,60 boyunda küçük bir tekne sahibiyim. Beykoz Belediyesi tarafından İBB yetki sahasında yapılmakta olan düzenleme çalışması esnasında çekek yerlerimiz tahrip edilerek kaldırıldı. Dahası artık teknelerin burada barındırılmayacağı şifahi olarak yetkililer tarafından açıklandı.

Bu kapsamda yaklaşık 150-200 civarında tekne sahibi mağdur edilme durumu ile karşı karşıya kaldı. Belediye başkanına durumu izah etmek istedik, 4 ay evvel çok sayıda imzalı dilekçemizle randevu talep ettik görüşme isteğimiz kabul edilmedi. Uygun ve ucuz çözüm önerilerimizi de rapor halinde kendilerine sunduk hiç bir cevap verilmediği gibi dikkate de alınmadı. Alternatif tekne bakım alanları olması durumunda çekek yerlerini kullanmaktan vazgeçilebileceği, uygun bağlama ve yanaşma imkanları sağlanması durumunda sorun kalmayacağı defalarca ifade edildi.

Bu arada aramızdan siyasi ilişkileri kuvvetli olan bazıları şahsi ilişkilerle kendilere özel çözümler yaratma yoluna girdiler ve bu kişilerin talepleri karşılandı. Şimdi proje bitme aşamasında ve 3 farklı uygulama yapılmakta olduğunu şaşkınlık içinde görmekteyiz.

1- Balıkçılık Okulu - Beytaş Arası ; Bu bölgede yüze yakın tekne sahibinin kullanmakta olduğu çekek yerleri tahrip edilmiş, yerine hiç bir kullanım alanı yapılmamış ayrıca bağlama ve yanaşma iskeleleri de kaldırılmıştır. Mevcut çekek yerlerinin yapılmasını engelleyecek şekilde karataş uygulaması yapılmıştır.  Bu tekne sahiplerine çalışma sonrası teknelerini nerede barındıracakları konusunda yazılı bir tebligatta bulunulmamıştır, dahası bu bölge demir korkuluklarla kapatılmış, kapı dahi bırakılmayarak ve denize iniş engellenmiştir.

2- Beytaş - Balıkçı Kooperatifi Arası ; Bu bölgede etki yaratabilmeyi başarmış bir kaç tekne sahibinin etkisiyle olsa gerek daha farklı bir uygulamaya gidilerek çekek yerlerinin tekrar kullanılması taahhüdü ile düşük kodla karataş uygulaması yapılmakta olup, buradaki arkadaşlarımız açısından bir mağduriyet yok gibi görünmektedir.

3- Belediye Önü İskelesi; Tekne bağlama amacıyla kullanılmayan kısa bir süre evveline kadar eski Paşabahçe vapurunun bağlı olduğu bu iskelede ise şimdi tekne bağlama ve yanaşma olanakları yanında teknelere elektrik ve su verebilmek amacıyla tesisatlar çekildiğini hayretle müşahade etmiş bulunmaktayız. Ayrıca iskele zemini son derece pahalı olan kompozit deck malzemesi ile kaplanmakta, zeminde dekoratif aydınlatma vb pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu alanın kimlere tahsis edileceği ayrıca izlenmelidir.

Ben daha evvel devlette Maliye Hesap Uzmanlığı ve özel sektörde genel müdürlük yaptım. Hiç bir yerde böyle bir anlayışla iş yapıldığını görmedim. Adil olmayan bu uygulama tekne sahipleri arasında büyük infial yaratmıştır.

Durumdan haberdar olmadığınızı düşünerek konuyu size iletmek istedim. Beykoz’un yüzyıllardan bu yana bir deniz kenti olduğu gerçeği çerçevesinde adil bir çözüm oluşturulması için duruma müdahale etmeniz gerektiğini düşünmekteyim.


Sevgi ve saygılarımla,

Yavuz Gürkan
21-06-2020 5531 Yorum yok. Yorum Ekle
Ozan Derviş

HÜZÜN VE YENİ BEKLENTİLER

26-07-2020 Yorum yok. 1316
Neyir Erkan Şişman

Virüsle Mücadele

26-07-2020 Yorum yok. 1164
Cüneyt Pulant

BEYKOZDA BEYKOZLU OLMAK

26-07-2020 Yorum yok. 1147
Makbule İnaç

ÇİÇEKLERİ YEŞERTİN

26-07-2020 Yorum yok. 1058
Osman Topuz

İnsanlık ve Kutuplaşma

26-07-2020 Yorum yok. 977
Hacı Arıcı

NİYE KURBAN?

26-07-2020 Yorum yok. 1156
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

ALTYAPI ÜZERİNE…

26-07-2020 Yorum yok. 946
Yaprak Akın

SABIR VE SABIR

26-07-2020 Yorum yok. 1002
Tuncay Ünde

SEVECEKSENİZ BENİ…

25-06-2020 Yorum yok. 6159
Bilal Karabacak

Özledim

01-05-2020 Yorum yok. 914
Asiye Çakır

SİZ BİR DAHİSİNİZ...

25-06-2020 Yorum yok. 7383