MEDYA PSİKOLOJİSİ

24-02-2021 1379 Yorum yok. Yorum Ekle

Yasama, Yargı ve Yürütme…

Ülke yönetimi Anayasamızda açıkça hatları, görev ve yetkileri belirlenmiş üç temel organdan, hemen hemen sonra gelen dördüncü kuvvettir adeta, Medya…

Medya,

Başka bir deyişle en etkili, algı algı alanıdır..!!

Burada yazarların duyguları vardır, pek tabii ki okurlarda duygularını katar çoğu zaman. Haberi yapanlar, yazarlar, editörler olduğu kadar, haberleri etkileyen, yöneticiler ve yayın müdürleri de yazılanlar ve yayınlananlarda etkilidirler.

Öyle ki;

Yayında oldukları ülkenin milli değerleri, etik ilkeleri ve toplumun yapısına göre dil kullanmayı gayet iyi bilirler. Yakın zamana kadar bunlar, radyo-televizyon ve gazeteler iken, şimdiler de üstün teknoloji ve sınırsız internet ile Twitter, linkedin, Facebook, İnstagram vb. gibi portallar ile takibi zor bir alan haline gelmiştir.

Ve ne yazık ki,

Kurum kültür ve stratejisi, ülke ve insan ruh sağlığının önünde tutulmakta, yapılan yayının gerçeğini araştırma da biz okuyuculara düşmektedir..!! Ama nereye kadar ve nasıl?

Bugün, en küçüğümüzden en büyüğümüze, yönetenden yönetilene, dünya liderlerine varıncaya kadar hemen her insanın kullandığı Medya… Bilgi kirliliği havzası haline geldi.

Reklamların bile ilgi gördüğü, kurtulmaya çalıştığımız eski ve yıkıcı örf adetleri her akşam evlerimize getiren dizilerden, sonuç alınamayan kısır döngü tartışma programlarında dahi kafa karışıklığı yaratan ve psikolojimizi etkileyen söylemler ve üsluplara muhatap oluyoruz. Bir eğlence ve keyif sektörü olan, spor alanı dahi endüstriyelleştikten sonra keyiften çok, kutuplaştıran olurken bu saha yazar ve yorumcuları da kurum ve firma menfaatleri doğrultusunda, daha çok sansasyonel ifadeler ile zaten kafaları karışık ve geçim derdinden birçok sorun ile uğraşan topluma rahatlama yerine, stres yüklemektedir.

Siyasi bir tartışma alanında, bebekten, sivile, askere, polise devlet adamlarına ve kamu görevlilerini acımasızca katledenlere, terörist dememek için direnen televizyon yorumcularının toplum psikolojisi üzerinde yaptıkları tahribatı tespit etmek mümkün müdür?

Şeffaf ve tarafsız olması gereken medya ve mensuplarının birilerinin sözcüsü gibi saatlerce evlerimizde ahkâm kesmeleri, eğitici, öğretici dil yerine tartışma dilini seçerek kötü örnek olduklarının farkına varamayan kimliksiz yazar ve yorumcular gün yorgunluğunu atmak için oturduğumuz koltuklarda bizleri hoplatmaya ne hakları var.

Bütün bunların üstesinden gelinmesi için, olabildiğince hatta büyük çoğunluk çok okuyup, hemen her konuyu takip ederek bilgilenmek ve yönlendirilmeye izin vermememiz gerekmektedir.

Algı operasyonunun en yoğun yapıldığı tüm medya gruplarının daha Akil yayınlar yapmaları konusunda dikkatli olmaları gerekmiyor mu?

Özellikle, bir yılı aşkın süredir verilen Sağlık savası döneminde, hemen her alanda eksikler, sorunlar ve problemler le uğraşırken, birde böylesi anlaşılmaz ve karmaşık Medya karşısında sağlam bir Psikoloji ile çıkmak büyük başarı olacaktır.

Elbette duyarlı ve toplum değerlerini gözeten moral veren yayıncı ve yazarlarımızı ayrı tutuyor teşekkürü borç biliyorum.           

Pandemi sonrası, normalleşme sürecinde çok daha sağlıklı günlerde buluşmak ümidi ile.

Saygı ve sevgiler…

 

Neyir Erkan Şişman

AŞI-LA-NA-NA KADAR

26-03-2021 Yorum yok. 1390
Osman Topuz

1980’den Sonra

26-03-2021 Yorum yok. 1075
Makbule İnaç

Kadın

26-03-2021 Yorum yok. 774
Cüneyt Pulant

Hayal Ediyorum…

26-03-2021 Yorum yok. 1086
Tuncay Ünde

"DUR YOLCU!"

26-03-2021 Yorum yok. 505
Yaprak Akın

HATIRLATMALAR !!!

26-03-2021 Yorum yok. 874
Hacı Arıcı

EFENDİMİZ’İN AYI ŞABAN AYI

26-03-2021 Yorum yok. 1709
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HEPSİ BİR BİZ TEK

26-03-2021 Yorum yok. 1057
Asiye Çakır

KISSADAN HİSSE…

26-03-2021 Yorum yok. 1614
Ozan Derviş

COVİD-19 İLLETİNİ YENMEYE VARMISINIZ

24-02-2021 Yorum yok. 2032

Covid-19’u Hafife Almayalım

27-12-2020 Yorum yok. 3966