Kaşıtoğlu “Masallarla İstanbul” serisine bir yeni kitap daha ekledi

11-09-2020 3826 Yorum yok. Yorum Ekle

Beykozluların yakinen tanıdığı bir isim olan Muharrem Kaşıtoğlu’nun “Masallarla İstanbul” adını verdiği ve Beykoz Masalı ile başlayan serinin 6. Kitabı olan “Beşiktaş Masalı” raflardaki yerini aldı.


Beykoz Masalı, Üsküdar Masalı, Fatih Masalı,  Eyüpsultan Masalı ve Beyoğlu Masalı kitaplarıyla, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ederek on binlerce okura ulaşan Muharrem Kaşıtoğlu, yeni kitabı Beşiktaş Masalı ile de yine büyük bir maceraya davet ediyor okuru.


İlçelere özgü sevimli hayvanların gözünden ve dilinden kadim yerleşim yerlerini pek çok yönüyle ele alan masal formatındaki kitaplar, bu yönüyle büyük bir açığı kapatıyor ve çocukların sıkılmadan tarihi ilçeler hakkında pek çok yeni bilgi ile donanmalarını sağlıyor.


Pedagojik yönden büyük bir dikkatle yazılan kitaplar ilçelerin tarihine, coğrafyasına ve sosyolojisine dair pek çok bilgi barındırırken, çocuklara çevre bilinci, hayvan sevgisi, komşuluk, yardımseverlik aile ve arkadaşlık ilişkileri gibi değeri her geçen gün daha da artan manevi değerleri aktarma çabası ile de göze çarpıyor.


Konu ile ilgili açıklama yapan Muharrem Kaşıtoğlu “Daha öncede belirttiğim gibi ‘Masallarla İstanbul’ isimli bu seri, benim bu eşsiz kent İstanbul’a olan bir vefa borcumdur. Toplumsal değerlerimizi önceleyen bu masalların önemli bir misyonu olduğunu düşünüyorum. Gerçekten de çocuk edebiyatı bir yazarın en çok mutlu olacağı alanlardan birisi. Öyle ki çocuklara yapılan ‘yatırım’ karşılığının çabucak görülebildiği bir alan. Okullarda yaptığım söyleşilerde kitaplarımı okuyan çocuklarla yapılan buluşmalar doyumsuz. Kitap fuarlarında yazar-okur buluşmaları en mutlu olduğum anlardan. Okunmak, anlaşılmak ve daha da ötesi yazdıklarınızla insanların zihnine ve kalbine yolculuk yapmak anlatılmaz bir duygu.”


“Serinin 6. Kitabı olan Beşiktaş Masalı bu serinin en güzel masalarından birisi ve belki de en güzeli. Macera diğerlerinden farklı olarak ülkemiz sınırları dışında taaa Afrika’da başlıyor. Neden Afrika? Çünkü Beşiktaş’ın sembollerinden olan yeşil papağanların anavatanı orası. Hayvan kaçakçılarının eline düşen kahramanımız Chuma’nın (Boncuk) Batı Afrika’dan başlayan macera dolu yolculuğu bir sonraki sayfayı merakla çevireceğiniz bir heyecanla İstanbul’a dek sürüyor.”

“Kitap, boğazın güzel mi güzel ilçelerinden Beşiktaş’a ve Afrika’ya, dair pek çok bilinmeyeni bilinir hâle getiriyor. Eminim ki bu kitap da diğerleri gibi çok sevilecektir. Defalarca ziyaret ettiğimiz, önünden geçtiğimiz güzelliklere dair “Ne kadar da az şey biliyormuşuz” diyeceğimiz Beşiktaş Masalı kültür hayatımıza ve çocuklara bir hediyedir.”

Kaşıtoğlu ebeveynlere de seslenerek “Çocuklarınıza kitap okutmanız son derece önemli. Nitelikli bireyler yetiştirmek istiyorsanız mutlaka çocuklarınıza bu alışkanlığı kazandırmalısınız. Mümkünse rol model olmalısınız. Ülkemizde iki yıldır uygulamaya başlanan uzun metinli sorulardan oluşan yeni sınav sitemi çocukları okumaya, anlamaya ve yorumlamaya mecbur kılıyor. Bu sorularla ve sınav sistemiyle baş etmelerinin ve başarılı olabilmelerinin yegane yolu kitap okuma alışkanlığıdır. Çocuklarınızı dijital bağımlılıktan uzak tutmak ve kitap okutmak ailelerin en önemli görevlerindendir. ‘Beni rahatsız etmesin de cep telefonuyla, ipad  ya da bilgisayarla ne kadar vakit geçirirse geçirsin’ anlayışı, ebeveynlerin  hayatlarının en büyük hatalarındandır. Bu vesileyle herkese bol kitaplı günler diliyorum’’ diye sözlerini noktaladı.

Anahtar Kelimeler : Beykoz,Muharrem Kaşıtoğlu,Beykoz Masalı,Üsküdar Masalı,Fatih Masalı,Eyüpsultan Masalı,Beyoğlu Masalı,Beşiktaş Masalı11-09-2020 3826 Yorum yok. Yorum Ekle
Sevcenur Özcan "Konuk Yazar"

Kıymetli Beykozlular,

27-11-2021 Yorum yok. 1138
Ozan Derviş

Merkezi ve Yerel Yönetimlerimizden Talebimdir

27-11-2021 Yorum yok. 734
Neyir Erkan Şişman

Cep Delik

27-11-2021 Yorum yok. 383
Arzu Gülcan "Konuk Yazar"

GERÇEK ERDEM NEDİR?

27-11-2021 Yorum yok. 273
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HELALLEŞMEK.!!

27-11-2021 Yorum yok. 428
Osman Topuz

Ne Ektiysek O...

27-11-2021 Yorum yok. 401

VAKİT TASARRUF VAKDİ

27-11-2021 Yorum yok. 368
Cüneyt Pulant

DEĞERLİ BEYKOZLULAR

27-11-2021 Yorum yok. 634
Hacı Arıcı

İLLÂ EDEP, İLLÂ EDEP

27-11-2021 Yorum yok. 344
Yaprak Akın

YALAN, HIRS VE ALDANMA !!!

27-11-2021 Yorum yok. 503
Tuncay Ünde

KAYMAKAM OLMADAN ÖNCE "ADAM" OLABİLMEK!..

26-10-2021 Yorum yok. 754
Asiye Çakır

CÜMLENİN ÖZÜ ZANNEDİYORUM

26-10-2021 Yorum yok. 1218
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1167