Beykoz’un Çınarları (1)

12-10-2017 8638 12 yorum. Yorum Ekle

Tüm insanlar değerlidir, bizleri değerli hissettirecek kişiler yine aslında kendimiziz, bizler önce kendimize saygı duymalıyız ki çevrede bizlere saygı duysun.

 Bazı insanlar vardır ki duruşuyla, konuşmasıyla, davranışıyla kişilere duyduğu sevgi ve saygıyla topluma örnek olmuştur.

İşte şimdi Beykoz’un çınarları adını verdiğim yazı dizisinde eski dostları sizlerin okuması için yazmaya çalışacağım.

Annelerimizin bize bizlerinde çocuklarımıza ördüğümüz kazakların yünleri, ninelerimize ördüğünüz çetiklerin iplerini, diktiğimiz kıyafetlerin makaralarını, fermuarlarını, düğmelerini temin ettiğimiz, evlilik çağına gelmiş kızlarınızın çeyizlerinin malzemelerini aldığımız Beykoz’un o zamanlarda tek tuhafiye dükkânı.

Evet, duyar gibiyim tahmin ettiğiniz gibi ŞADAN TUHAFİYE

Kiminin Şadan abisi, kiminin Şadan amcasıdır o. Dükkânına girdiğiniz zaman tatlı sert bakışıyla ama bir o kadar da merhametiyle buyur eder sizi küçük dükkânına,

Karşısında kimi yorgun görmüşse önce bir otur nefes al sonra istediklerini söylersin diyerek müşterisine değer vererek karşılar,

Şadan amcadan herkes hem çekinir hem de saygı duyar alacakları ipin örneği yanlarında yoksa kutudan bir renk belirleyip aldıklarında üstüne basa basa tekrarlar eve götür ancak ipin rengi tutmuyorsa bunu bozmadan geri getirirsen değişirim der,

Ama ip geri gelirken bozulmuşsa artık Şadan amcanın kızacağını bile bile yanına gelirler neden mi çünkü tatlı sertlik ile diyeceğini der ama müşterisini kırmamak için değişim yapar.

Eskiden bizler dikilen kıyafetin kumaşından götürür Şadan amcadan kıyafetimize el emeği ile yaptığı düğmelerden bastırtırdık.

Kimin montunun, çantasının fermuarı bozulsa Şadan amcanın yolunu tutar dükkânı çok yoğun değilse bekletmez hemen yapar işi varsa zaman verirdi, tabi verdiği zamanı da hiç ertelemezdi.

Şadan amca kimseyi mağdur etmez, evine gittiğinde dükkânının kapısına not bırakırdı.

Evi bilenler onu evden bile gider alırlardı. Arife günleri geç saatlere kadar beklerdi müşterilerini.

Bayramdan birkaç gün öncesinde hepimizi bir heyecan sarardı. Şadan amcanın dükkânında bayramda gelenlere hediye edilmek üzere mendil, çorap ve limon kolonyası almak için dükkân dolar taşardı,

Şadan amcanın limon kolonyasının kokusu bayramda evleri sarardı. Bu kolonyanın özelliği sorulduğunda da her yerdeki aynı limon kolonyası, ben sadece içine sevgimi ekliyorum der gülümserdi. Dürüstlüğü ile tanınan bir esnaf ve öyle de devam etmektedir.

Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var derler ya işte o kadın Şadan bey’in değerli eşi Müzeyyen İnaç hanımefendidir, her zaman eşinin yanında olmuş ve desteklemiştir.

Hala hazırda 91 yaşında dükkânını ilk günkü sevgi ve heyecanla açıp değer verdiği müşterilerini karşılar.

Allah Şadan amcamıza sağlıklı ömürler versin müşterilerinden ayırmasın.

Yorumlar

Makbule Inaç 13-10-2017

Beykozun cinarlari

Makbule inac beykozumuzda kişilikleri ile değer katmış güzel insanları yazınız da okumak beni çocukluğuma götürdü
Ne güzel anılar birikirmişiz
Herkesin şadan abisi ,şadan amcası olan kişi bana ne mutlu ki benim canım eniştem oluyor
Sayın köşe yazarım kaleminize saģlık

Cemile Gultekin 13-10-2017

Bizi biz yapan bu degerler cok kiymetli..Cocuklugumuzun gencligimizin temel taslari Hep var olsunlar...

Selma Çatan 13-10-2017

Beykoz’un Çınarları

Sevgili Makbule hanım yazılarınızı her seferinde heyecanla okuyorum.Beykoz’u çok bilmem ama o kadar güzel anlatıyorsunuz ki çocukluğuma gözümde canlanıveriyor.Bakkal amcaları özlüyorum boyacı dükkanlarında beklediğimiz zamanları,terzilerimizi kısacası hepsini doğallığı özlüyorum.Ama her şeyden önemlisi Şadan amca’nın kolonyasında ki sevgi gibisiniz anlatırken kattıklarınız çok kıymetli Anılarınızı hissederek bize yansıttığınız bizlere koca gönlünüzü açtığınız için teşekkür ediyoruz.Bir sonraki yazıyı keyifle bekliyorum.Sevgi ve selam ile

Harun Doruk 13-10-2017

Eski Beykoz

Beykoz'un eski halleri ve eskileri bir başka.. Şimdi Beykoz bir o kadar kalabalık ve birbirini eskiye göre daha az tanıyan, daha az selamlaşan insanlar ile doldu taştı. O yüzden eskiyi bize tekrar hatırlattığın için ruhuna sağlık Makbule teyze..

Deniz Akınay 13-10-2017

Kaleminize sağlık Makbule Hanım. İstanbul da yaşayıp hala böyle güzel değerlere sahip çıkılan bir yerde yaşıyor olmanız muhteşem. Büyük şehirlerde çok az yerlerde kaldı artık mahalle, komşuluk kavramları.

Tugbayektas 13-10-2017

Değerlerin, güleryüzün, içtenliğin kalmadığı, birbirimize yabancılaşmaya başladığımız bu zamanlarda hala biryerlerde bu güzelliklerin varolduğunu bilmek ne güzel.Gerçektende çok samimi ve içten kaleminize yüreğinize sağlık.

Hacer Koptagit 13-10-2017

Örnek insan...

Sevgili Makbule hanımcım sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi, bazı insanlar vardır ki duruşuyla, konuşmasıyla, davranışıyla kişilere duyduğu sevgi ve saygıyla topluma örnek olmuştur. İşte benim de iyi ki tanımışım dediğim örnek insan sizsiniz. Yıllarını, eğitimli, geleceğe umutla bakan nesillere adamış, ülkemizin gönüllü eğitim neferi olmuş değerli insansınız. Yürüdüğünüz bu kutsal yolda her daim başarılı oldunuz, bundan sonrada olacaksınız. Allah size sağlıklı ömürler versin.

Umut Abdül Süsler 13-10-2017

Beykoz’un Çınarları

Sevgili Makbule İnaç harika bir yazı dizisi başlatmışsınız ve bu dizinin ilk yazısı hakettiği yeri bulmuş, elinize yüreğinize sağlık

Perihan inaç 13-10-2017

Çok güzel ve sade bir anlatım. Yaşayan efsane çınarlarımız değerleri hergeçen gün daha çok anlaşılıyor. Unutulan bu değerleri yazında dile
getirdiği için teşekkürler.

Aylin Güngördü 14-10-2017

Beykoz un çınarları

Makbule hanım, yüreğinize sağlık.. Ne güzel anlatmışsınız.. 37 senedir Istanbul da oturmama rağmen Beykoz son yıllarda keşettiğim harika bir semt.. Beykoz a geldiğimde kendimi Istanbul a uzak ama aynı zamanda çok tanıdık bildik bir yerde hissediyorum.. Ara sokakları, düşük katlı evleri, harika deniz manzarası, sıcak ve samimi insanlari, yıllanmış dükkanları.. Her gelişimde aman ne olur burası da bozulmasın diye geçiriyorum içimden.. En kısa zamanda yazınızın kahramanı Şadan amcayı da ziyaret etmek istiyorum.. Beykoz un çınarları yazınızın diğer kahramanlarını da merakla bekliyorum..

Toplam 12 yorum bulundu. 1-10 arası listeniyor.
Ozan Derviş

SAĞLIK DEYİP GEÇMEYELİM

23-09-2021 Yorum yok. 380
Neyir Erkan Şişman

Çocuklarımız için...

23-09-2021 Yorum yok. 354
Cüneyt Pulant

GÜNAYDIN !

23-09-2021 Yorum yok. 386
Hacı Arıcı

KENDİMİZ OLABİLMEK

23-09-2021 Yorum yok. 323
Tuncay Ünde

"GÜNAYDIN"

23-09-2021 Yorum yok. 297
Asiye Çakır

KENDİNE ZAMAN AYIRMAK

23-09-2021 Yorum yok. 257
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SÖYLEMLER VE EYLEMLER

23-09-2021 Yorum yok. 242
Yaprak Akın

HAYAT YOLU

23-09-2021 Yorum yok. 182
Osman Topuz

AMAN UZAKLAŞMAYALIM

25-08-2021 Yorum yok. 563
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 983

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 899