Ben daha anlayamam ki mutluluk, gurur ağlaması nedir ?

26-08-2022 1281 Yorum yok. Yorum Ekle

Merhaba

Benim gibi soğuk hava severlerin bunaldığı, sıcak ve nem oranı yüksek havaları bir bir tüketerek sonbaharı karşılamak üzereyiz. Öğrencilerimize mevsimleri öğretirken sonbaharı tanımladığımız ‘’uzun yaz tatili biter, okullar açılır ‘’ tanımı tamda bugünleri anlatır. Evet, uzun bir ara sonrası okullarımız açılacak ve işte bu nedenle uzun yıllardır bu köşemde, bu ayda ele aldığım üzere yine konumuz okul, çocuklarımız ve ebeveyn yaklaşımları.

Takipçilerimiz için, benzer şeylerin altını tekrar çizeceğiz belki, bunun nedeni 0-6 yaş ve okul döneminin bireyin gelecek yaşamına bastığı önemli kaşe aslında. İlerleyen yaşlarda danışmanlık alan bireylerin öykülerine baktığımızda, 0-6 yaş ve okul çağlarında ebeveyn ve eğitimciler tarafından hatalı yaklaşımlar belki 30-40 sene sonra uhde, sızı, öfke olarak karşımıza çıkmakta çoğu zaman.

Tüm okullara geçiş süreci(ilkokul, ortaokul, lise, üniversite )  öğrenci ve ailesinde heyecanla yaşanır çoğu zaman. Söz konusu anaokulu ve ilkokula başlangıç ise bu daha bir yoğun ve çekirdek aileden geniş aileye kadar daha kalabalık yaşanır.

Okul tercihlerine değinmiştik yine de kısaca altını çizelim. Okul seçimlerinde 1. öncelik popülerlik olmamalı ya da şunun çocuğu oraya gidiyor diyerek hedef alınmamalı. Özellikle lise sürecine kadar olan dönemde önceliğimiz eve yakınlık ve sınıf mevcudu azlığı olmalı. Çocuğumuz kalabalıklar içinde kaybolmadan, okul bahçesinde özgürce oynayarak okul hayatına katılmalı.

Okul tercih edildi, kayıt, hazırlık, alışveriş tamam ilk gün geldi çattı. Sizin için mutluluk, heyecan, çocuğumuzun içinde çoğu zaman bir ürperme, çünkü biraz sonra başlayacağı süreç ona anlatılsa da deneyimlenmedi, anlatılan, belki görülen ve yaşanılmayan. Anneden veya bu güne kadar bakım verenden ilk ayrılış kolay mı, bence zor. Üstüne üstlük bu güne günlerce hazırlanıldı.

Baba bugün izin aldı, anne hazır. Dedeler, anneanne, babaanne, teyze, hala… okul bahçesinde katılacak bize. Okul bahçesinde toplandık herkes sarılıyor öpüyor, resim çekiyorlar, gözlerden yaşlar, sınıfa çağrılıyorum annem hadi diyor yere eğiliyor sıkı sıkı sarılıyor gözlerinde yaşlar. 4 yaşındayım, 5 yaşındayım, 6 yaşındayım eyvah ilk kez tekim, eyvah hepsi ağlıyor yoksa yoksa ben nereye gidiyorum, gelecekler mi tekrar sorular, sorular sorular. Rengârenk bir sınıf, renkli oyuncaklar, arkadaşlar, gülen gözlerle bana bakan öğretmenim ama benden ayrılırken az önce ne neden ağladılar, yoksa yoksa terk mi edildim. Keşke alınmasaydı istediğim çanta, ayakkabı çünkü onları alıp kandırıp buraya bıraktılar beni…

Senaryo birebir aynı olmasa da benzer şekilde hayat buluyor çoğu zaman. İşte o nedenle özellikle okulöncesi süreçte veliye sorarım sıkça. Değerlendirme aldım çocuğunuz okula hazır ama siz hazır mısınız çocuğunuzun okula başlamasına.

Duygulanmak okula başlamamı görmek seni duygulandırsa da ben daha anlayamam ki mutluluk, gurur ağlaması nedir. Benim için ağlamak kötü bir durumu anlatır. Korkma, canımın acıması, istediğimin olmaması. Evet belki alışacağım okul bitince yanında olmaya ama ilk öğrendiğim ben okula gidince annem, anneannem, babaannem, halam ağlıyor. Okul aslında güzel bir yer gibi duruyor. Âmâ beni bırakırken ağladılar.

Saygılarımla…

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 595
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 502
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 553
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 497
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 554
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 430
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 721
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 494
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 551
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 498
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1904