HAYALLER-HEDEFLER

27-06-2022 1587 Yorum yok. Yorum Ekle

Sıcak havalarla, tatlı mücadelemizin başladığı Temmuz günlerinden kocaman bir merhaba…

Yaz ayları diyince aklımıza gelen şeylerden biride düğün mevsimidir. Düğünün mevsimi diye bir şey belki olmaz dersiniz ama en çok gelin arabası ile bu mevsimde trafikte karşılarız veya bu aylarda gelen davetiye sayısı daha fazladır. Konumuza giriş yaparken ufacık bir hayalle başlayalım izninizle, kim bilir başına gelende olmuştur.

Cumartesi günü saat 16 ‘da bir akrabanızın, arkadaşınızın nikâh törenine nikâh şahidi olarak 1 ay önceden davet edildiniz. Çift hayal kurmuş sizi imza atarken en yakınında istemiş, sizde hayal kurdunuz bir kıyafet almalıyım, özel konuk olmak kolay değil. Nikâh günü saat 14 gibi evden çıkıyorsunuz. Normal şartlarda mekân ile aranız 40 dakika ama trafik vs olabilir. Gerçektende yoğun bir trafik, saat 15.45 çift arıyor neredesin? Daha yol yarılanmadı bile! Mekâna vardığınızda nikâh bitmiş, hızlıca son çekilen kareye girebiliyorsun rica ederek. Son iki saat boyunca neler hissettiniz? Daveti ilk aldığında hissettikleriniz neydi, davetten bu güne kadar neler hissettiniz? Ve tekrar soruyorum son iki saat neler hissettiniz?

İstanbul için genel bir trafik çilesi hikâyesi gibi gelse de ilk bakışta hayal ve hedefe bir bakış açısı da aslında. Buradan hareketle hayaller ve hedefler bizim hayatımızın her alanında olmazsa olmazdır adını koyma sakta, bilinç dışı olarak eylem şeklimizdir.

Bir anda gecenin yarısı canımız muhallebi istedi(hayal).Süt ve diğer malzemeleri bularak muhallebi için adım atmak (eylem).Soğumaya bırakmadan tüketilen muhallebi (hedef) de bir örnek oluşturmaz mı?

Mutluluğa mutluluk eklemek için planlanan evlilik, daha fazla para kazanmak için iş değişikliği veya iş kurulması, ev-araba için para biriktirme, gelecek için sınava hazırlanma daha nicesi…

Bizler için hayaller, hedefler motive edici kıymetli unsurlardır. Başarıya iter, dikkati arttırır, enerji verir. Ama çok çok önemli iki riski de beraberinde getirebilir

1.Ya dozu fazla kaçarsa! Şıkkı çoğu zaman 3. kavramı HIRS’ı sürükler ortaya. Tehlikeli olabilir. Kişinin fiziksel, ruhsal ve sosyal dengesine zarar verir ki  ‘’Dimyad’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak!’’ sözüyle son bulabilir. Danışmanlık alan ailelerde sıkça rastladığımız çocukların ihmal edilmesi, çiftlerin birbirine yeterince vakit ayıramaması son dönemde aileleri önemli sorunlara sürükleyen, fazla kazanç yapma arzuyla kripto, borsa bağımlılıkları, şans oyunları örnek sorunlar olabilir.

2.Hayallerime ve hedeflerime ulaşmanın tüm sorumluluğunu üzerime alıyor muyum yoksa bunları bana yaşatacak başkası mı? Eş? Evlat? Ebeveyn?

Muhallebi örneğinde olduğu gibi hayal ve hedefler gerçekleştirmek için eylem gerektirir. Bireysel hayaller hedefler bireysel çabaya eyleme, kolektif veya aileye ilişkin hayal hedefler takım üyelerinin çabasını eylemini içerir. Tam zamanı iken, bir örnek sıkça köşede de yer verdiğim üzere, üniversite veya bölüm hayalinin temeli öğrencinin akademik başarılarına, ilgi ve yeteneklerine bağlıdır. Ebeveynin geçmiş hayal veya hedefleri üzerinden inşası uygun değildir. Ekonomik şartlar düşünüldüğünde, ailenin yaşam kalitesi üzerinden, sadece çalışan bireyin yetersizlikle yargılamak adil olmayıp, güçleri ve yetenekleri doğrultusunda ailede çalışabilen tüm bireylerin ortak hedefler ve hayaller, standartlar için çaba göstermesi kıymetlidir.

Sağlıkla huzurla yaşanacak bir ay ve bayram dileklerimle. Kurban Bayramımız mübarek olsun.


 

Ozan Derviş

DİYALOGSUZ SORUN ÇÖZÜMÜ, HEP SORUN OLMUŞTUR

26-07-2022 Yorum yok. 1519
Neyir Erkan Şişman

Tatil Bitti, Virüs Geri Geldi

26-07-2022 Yorum yok. 1709
Cüneyt Pulant

Sporda Uzun Yolculuk!

26-07-2022 Yorum yok. 2217
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

KİMLERİN DEMOKRASİSİ…

26-07-2022 Yorum yok. 1217
Yaprak Akın

UYUYORUZ, UYANIYORUZ...

26-07-2022 Yorum yok. 916
Hacı Arıcı

KENDİMİZ OLABİLMEK

26-07-2022 Yorum yok. 1415
Asiye Çakır

TEŞEKKÜR EDERİM...

26-07-2022 Yorum yok. 1296
Tuncay Ünde

Beykoz Sevdası veya Vicdanız ile Okuyunuz!.

15-07-2022 Yorum yok. 1498
Arzu Gülcan

Ekonomik Körlük

27-06-2022 Yorum yok. 1203

HAYALLER-HEDEFLER

27-06-2022 Yorum yok. 1588
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1819