Çocuğum İçin Hangi Okul? Telaşı Yerine Düşünmemiz Gerekenler

25-05-2022 565 Yorum yok. Yorum Ekle


Haziran ayı yaklaşıp bir eğitim –öğretim dönemi sona yaklaşırken yeni başlayacak eğitim –öğretim döneminin heyecanı, hazırlığı sarar biz velileri.

Eskiden daha yoğun olarak üniversite tercih zamanlarında yaşanan bu telaş şimdi daha anaokulu döneminde ailelerde gündemi oluşturuyor.

Hangi okul? Hangi öğretmen? Devlet okulu mu? Özel okul mu? Kimin çocuğu hangi okulda? Şu söyledi orası çok iyiymiş Taşınalım, adresimiz oraya uygun değil! Ön kayıt yaptıralım! Kuraya katılalım, mülakata gidelim…

Bence sakin olalım.

Öncelikle fiziki özellikleri, donanımı ne kadar mükemmel olursa olsun bir okulu okul yapan asıl sahipleri öğrencilerimizdir. Bu demek olur ki marka olarak popüler gördüğümüz okullara, o etiketi kazandıran, çocuğumuz, öğrencilerimiz, biz velilerin çocuğumuzun eğitim süresinde kurumlarla kurduğu işbirlikçi yaklaşımdır.

Ne yazıktır yukarıda belirttiğim nedenlerle çocuklarımız daha anaokulu sürecinde kalabalıklar içerisinde kaybolmakta, özellikle şehrimizde trafik ve servis süreciyle çok erkenden tanışmaktadır. Fiziksel aktivitenin olmadığı ya da sınırlı olduğu, çocuğun ruhsal gelişimin olmazsa olmazı oyundan uzak, masa başı akademik çalışmalarla geçen saatler çocuğumuzu mu bizi mi daha mutlu kılmakta aslında koca bir soru işaretidir.

Öte taraftan tercihlerin getirdiği yığılmalar kaliteyi mi sağlar aslında ikinci bir soru işareti. Ne kadar yoğun okul öncesi eğitimi alınırsa alınsın 1.sınıf başka bir süreçtir, hepimizin hatıralarında da yer alan. Okuma, yazmayı erken öğrenip gelen çocuklarımız, okuma yazmaya hazırlık konusunda hiçbir farkındalık çalışması yapmayan çocuklarımız, yoğun okul öncesi eğitimi alanlar, almayanlar ve masa başında geçmesi gereken daha uzun saatler. Tüm bu farklılıklar ve yaş durumu daha özel ilgiyi gerekli kılarken 40 dakikalık dersle yarışan mevcutlar bunu ne kadar mümkün kılacaktır. Teneffüs aralarında koşmayan izin vermeyen bir kalabalık, sıra gelmeyen kantin kuyrukları, en acısı da yaygın okul seçeneklerimiz varken marka uğruna, tavsiye nedeniyle çocuğumuza bunu yapan biz.

Bu dönemde sıkça sorulan bir konuyu daha belirtmek isterim ki özellikle annenin iş yaşantısı nedeniyle uzun süre anaokulu süreci yaşayan çocuklarımızın aileleri ve dil kullanım becerisi yüksek olan çocuklarımızın aileleri çocuklarımızın ilkokula başlama konusunda biraz daha aceleci, kararsız davranabilmekte. Öncelikle sadece çok akıcı konuşuyor olması (sıkça bilmiş olarak ifade edilmekte ailelerce)ilkokula başlangıç için yeterlilik değildir. Veya anaokulundan bıktı diyerek 1. Sınıfa, başlatmak… İlkokul sürecine başlaması düşünülen çocuğumuzun tek bir alanda değil zihinsel, fiziksel, sosyal olarak okul olgunluğuna ulaşmış olması önemlidir. Erken ilkokula başlangıç düşünülüyorsa uyguladığımız bir takım test ve gözlemlerle yapılması çok daha sağlıklı olacaktır.

Çocuklarımızın çocukluklarına saygı duyulması dileklerimle…

 

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 595
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 502
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 553
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 497
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 554
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 430
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 721
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 494
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 551
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 498
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1904