Maskesiz Yaşamlar

29-03-2022 432 Yorum yok. Yorum Ekle


Merhaba değerli okuyucularımız.

Pandemi sürecinde pek çok şeye hasret kaldığımız üzere okullarımıza, okullarımızda çocuklarımızca hazırlanan programlara da hasret kalmıştık. Belirli gün ve haftalar çerçevesinde, özel tarihler ya uzaktan eğitim sürecine denk geliyor ya da salgın önlemleri nedeniyle süre olarak kısa, katılımcı sayısı olarak kısıtlı olarak düzenleniyordu. Tüm bunların haricinde bireysel olarak çekincelerimiz oluyor katılımlara kişisel olarak imtina gösteriyorduk. Tam olarak bitti diyemesek te biraz daha rahatladığımız şu günlerde çocuklarımızın özel günler için hazırladıkları gösterilerde bulunmak uzun ara sonrası çok daha mutluluk verici.

İşte tam da aktardığım hislerle okulumuz öğrencilerinin düzenlemiş oldukları 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulünün 101. yıl etkinliklerine katıldım. Gözlerindeki mutluluk, seslerinde heyecanla sergiledikleri performansları alkışlarken biranda kendimi 5 yıldır görev yaptığım okulda değil farklı bir okulda, farklı okul öğrencilerini izliyormuşum gibi hissederken buldum. Neden mi? Çok çok uzun süre üzerine çocuklarımızı maskesiz görüyordum. Gösteride ortalama 15 çocuğumuzun sahne aldığını düşünürsek, tüm okulumuz öğrencilerinin bir gün maskesiz olduğunu hayal ettiğimde kendimi bayağı yabancı hissedeceğim kesin. Tam bu arada yanında bulunduğum okulumuz müdür yardımcısı Fevzi Hocam’a(burada selam olsun )maskeler çıkınca yabancı hissetme duygumu aktarınca konu tıbbi maskelerden uzaklaştı ve sohbet ilerleyince bu ay ki konu hazır dedik.

Çok uzun süredir yüzümüzün yarısı maskelerle kapalı. Dolayısıyla sözlü iletişimin en güçlü destekçisi mimiklerde yıllardır kısıtlı. Evet, kendi yüzümüze, sevdiklerimizin yüzüne hasretiz. Gün sayıyoruz, fırsat kolluyoruz o paravanlardan kurtulmak için, peki ya ruhlarımıza, kişiliğimize taktığımız maskeler… Yüzümüzün yarısını kaplayan paravanlar beni –bene, beni-sene bu kadar uzaklaştırdıysa, ruhlarımıza, kişiliğimize taktığımız maskeler ben ile ben, ben ile sen arasına ne kadar mesafe koyuyor acaba?

Sabah uyandığımızda belki hastayız, belki akşam aile içinde tartışmalar yaşadık, maddi veya manevi pek çok sıkıntı içerisindeyiz, gitmek zorunda olduğumuz işimizde ciddi sorunlarımız var. Hiç içimizden gelmese de saçımız, makyajımız, seçtiğimiz kıyafetlerle içte kopan fırtınaya bir nevi maske takmaya koyuluyoruz. Tıpkı dışarıya mikrop bulaştırmaktan imtina ederek kullandığımız tıbbi maskeler gibi hüznümüzü, mutsuzluğumuzu, acımızı bariyerle meye çalışıyor içe, en derinlere atıyoruz ki sanırım çoğumuzu içten içe bitirende bu oluyor. Zehri, kendimize akıtıyor, saklıyor, baskılıyoruz. Ne diyoruz savunma olarak ta? Anlatsam anlaşılacak mı? Ne değişecek bilinse? Anlatırsam üzerim! Bilinirse ayıplanırım!

Bir başka maske türü var ki sanırım toplum için de en tehlikeli olarak anlamlandıracağımız… Merdiven altı  üretim sonucu piyasaya sürülen zehrini hem kendine ,hem de başkalarına aktaran , duruma ,kişiye ,makama göre takınılan ,amacı, günü kurtarmak  ve menfaat sağlamak olan , başta kişinin kendisini kendisine yabancılaştıran ,psikolojik olarak kişilik bozuklukları  tanı kriteri bulguları göstermesine yol açan ,gülünç duruma düşürebilen , yaşamı paylaştığı kişilerin maddi ve manevi kayıplar yaşamasına sebep olan ,dinimizin ahlaki temeli ‘’Kul Hakkı ‘’kavramını yıkıp geçen…

 Her anlamda, her alanda maskeleri fırlatacağımız günler bizim olsun.

 Hayırla, huzurla, ibadetle yaşanacak bir Ramazan Ayı dileklerimle 

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 591
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 501
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 552
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 497
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 554
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 430
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 721
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 494
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 551
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 498
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1904