Mış gibi ,-Muş gibi…

24-02-2022 1050 Yorum yok. Yorum Ekle

Merhaba

Büyüklerimiz anlatırlar sinema, gazete, dergilerde(mecmua) yer alan ünlülerin benzer saç modellerine sahip olmak için saatler geçirilirmiş kuaförlerde veya hanımlar birbirlerine destek olarak evlerde. Geceden saça sarılan gazete kâğıtları, bigudiler, papatya suyunun saça sürülüp güneşe çıkılmasıyla yakalanmak istenen sarışınlık, erkeklerde uzun favoriler, omuzlarda saçlar…

İlerlen yıllarda, aynı sevda, benimde şahit olduğu üzere giyimde de kendini gösterdi ki çakma, imitasyon adı altında benzerine sahip olma, benzeme arzusu daha da yoğunlaştı.

Sinema, gazete ve dergilerden başlayan yolculuğumuzda geldiğimiz nokta 2022 Bilişim ve teknoloji dünyasında hızla yüzüyoruz. Düzleştiriciler ,maşalarla daha diziyi,filmi izlerken, oyuncunun beğendiğimiz saç şeklini verebiliyoruz saçlarımıza.. Yine diziyi izlerken( maddiyata bağlı olarak) bir iki parmak hareketiyle beğendiğimiz kazak, ayakkabı, bardak yarın kapımızda. Hatta bunların hiç birini yapmaya bile gerek olmayabiliyor bazen. Hatırlarsanız eskiden gazeteler  kes, katla karton  bebekler verirdi. Onları keser,  değişik değişik kıyafetleri üzerlerine giydirirdik. Tamda o misal… Çektirdiğimiz resim üzerinde sanal ortamda rötuşlar yapıp ,mavi gözlere, uzun saçlara, daha fit,kaslı bir vücuda, estetikli bir burna  sahip olabiliyoruz sanal ortamda. Zaman, uğraş hatta maddiyat gerekmeksizin.

Teknoloji, bilişim alanında gelişmelerin hayatımızı kolaylaştırıcı katkısı tartışmasızken, yukarıda saydığım örnekler gibi bir taraftan da ne yazık ki bizi bize, beni bene yabancılaştırıyor hızla.

Aynada gördüğümüz bizle ekranlara düşen biz farklı. En kötüsü de aynadaki Fiziksel görüntümüzle değil ekranlardaki rötuşlu, zayıf-mış, renkli gözlüy-müş, pürüzsüz ciltliy-miş, kaslıy-mış hallerimizle mutluyuz.

Bu kadarla bitiyor mu peki? Ya duygusal olarak… Kendimizle, içimizdeki, derinlerdeki benle ne kadar yakınız. Belki bir özel bir program yok henüz bu alanda ama sosyal medya paylaşımları yapabilmek adına doğal bir duygusal rötuş sistemi geliştirdik adeta. Gerçek hayatta ki bizle, sosyal medyadaki biz,  iki farklı ruh hali olarak ortaya çıkmakta. Reel hayatta yakınma, isyan, nefret, mutsuzluk içeren eş, arkadaşlık, aile ve iş ilişkileri söylemlerimiz, sosyal medyada bahse konu kişilerle, mutluy-muş, aşık-mış, çok seviyor-muş, dost-muş, candan bağlıy-mış görüntüsü veren karelere ve söylemlere bırakıyor yerini. Gündelik yaşamımızda psikolojik dengemizi koruyabilmek için zaman zaman savunma mekanizmalarını devreye girer ki bunlardan bir tanesi de yadsımadır. Yadsıma rahatsızlık verici olayları yok sayma olarak ifade edilmekte olup yukarıda belirttiğim üzere sosyal medya paylaşımlarında sıkça kullanılmaktadır. Kişilerin bizleri sosyal medya üzerinden beğenmesini, hayran kalmasını hedeflenmekten ziyade kendimize ait bu reel yaşamda denge ve huzuru yaşıyor olmamız esastır. Gerçek mutluluk hali like –beğeniye ihtiyaç duymaz çünkü içte ve özde yaşanır.

-Mış gibi ,-Muş gibi değil tüm benliğimizle huzuru bulacağımız bir bahar dileklerimle…

 

 

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 591
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 501
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 551
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 497
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 554
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 430
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 721
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 494
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 551
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 498
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1904