Çocukluğunuza dönelim

26-10-2021 1006 Yorum yok. Yorum Ekle


Günümüzde pek çok alanda güç sembolü olan paranın hükmünün geçmediği alanlardan biridir geçmiş ve izleri. Örneğin bol sıfırlı bir çek ve 5 yaşınıza döndürülmeniz karşılığında yazmışsınız. Mümkünatı var mı dönmenin, bu dönüşü satın almanın?

Karikatürlerde, skeçlerde, günlük esprilerde sıkça kullanır psikolojik destek, psikolog, psikoterapi gündeme geldiğinde “çocukluğuna dönelim” repliği.

Bu alanlarda destek alanlar bilir, belki net olarak bu cümle sarf edilmez ama mevcut şikâyetinize ilişkin sizi tanımak isterken ilgili uzman, şimdi, bugün, buradanın yanında geçmişinizle de, çocukluğunuzla da tanımak ister sizi. Çünkü bugün yaşadığınız sorunun tohumları çoğu zaman geçmişinizde, çocukluğunuzda atılmıştır.

Anne karnından başlayarak 6 yaşa kadar olan süreç, sadece, bir mercimek büyüklüğünden 100 santime ulaşma, oturabilme, yürüyebilme, konuşabilme gelişimin sağlandığı bir süreç değildir. Evet bunlar ay ay, santim santim, ölçeklerle takip edilen herhangi bir gecikme durumunda bizleri paniğe sürükleyen gelişmelerken, yaşamın ilk altı yılı duygusal birikimleriyle, bellekte kayıt altına alınanlarıyla can alıcıdır ki yaşamın diğer yıllarına ışık tutan veyahut gölgesiyle karartan.

Çocuklukta ihmal, çocuklukta istismar sıkça karşımıza çıkan ifadeler günümüzde. İçerikleri çok geniş olmakla birlikte, ebeveynlerle konuşmalarımda daha kısıtlı tanımlar ile algılandığını görüyorum. İhmal kavramı genelde ebeveynlerce daha çok maddiyatla ilişkilendirilirken (yemek, içmek, sağlık ve giyim eşyası, oyuncak gibi somut unsurlar ),istismar kavramı daha çok cinsellikle ilişkilendirilmekte .

Konunun genişliğini belirtmiştim, bu yüzden bu ay ve önümüzdeki ay sizlerle gazetemizde paylaşmak istiyorum, teknik yorum ve tanımlamalar yerine somut örneklerle, nedir Çocuklukta ihmal, Çocuklukta istismar?

Öncelikle kabul edelim hangi sosyo ekonomik kültürden gelirsek gelelim mükemmel bir çocukluk yoktur.(tekrar belirtmek istiyorum fiziki-maddi şartlar anlamında değerlendirme yapmıyoruz)

Çocuk büyüyor. Çevreyi, yaşamı öğrenmek istiyor, sorular soruyor, öğrendiklerini heyecanla sizle paylaşmak istiyor. Bazen sadece fazla konuştuğu için bazen de yorucu bir günün sonunda olduğunuz için tahammülünüz olmadığı, başınız ağrıdığı için SUS uyarısı alıyor.

Hepimizin zaman zaman bir şarkının duygusallığı, bir filmin bizi etkilemesi sonucu döktüğü gözyaşlarını o da farklı nedenlerle, size göre anlamsız bir şey için akıtıyor? Ne hissetiğini, neden ağladığını öğrenmek yerine ERKEKLER AĞLAMAZ, AĞLAYACAKSAN ODANDA AĞLA, SEBEPSİZ AĞLAMAK İYİ DEĞİLDİR diyerek gözyaşlarını kurutması talimatı veriliyor. Hâlbuki ağlamak başa çıkma konusunda sağlıklı bir yöntemdir.

Resim ve müzik konusunda yetenekli olmayı çok isterdim ama bu konuda yetenekli değilim veya kendimi geliştiremedim. Sosyal bilimler alanında ise kendime güvenirim. El işleri yapamazken bulmaca çözmek benim için bir aşktır uykusuzluğu bile göze alırım. Ebeveyn gözünden çocuğun bireysel yeteneği çoğu zaman göz ardı edilir, ilgisi, merakı, hobisi önce temel dersler denilerek ertelenilir. Veli toplantıları, okula veli tarafından yapılan ziyaretler bu anlamda can alıcı bir örnektir. Müzik, Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar öğretmenlerinden çocuğunuz hakkında yorum almak mı daha merak konusudur sizin için yoksa Türkçe, Matematik, İngilizce gibi ders alanlarından mı?

Ege matematikten 100 almıştır. Senin ki niye 80? Hâlbuki Ege müzikten 60 almıştır, sen ise 100.

BAŞARILAR GÖRMEZDEN GELİNİR,  NOT GİBİ SAYISAL DEĞERLENDİRMELER ÖNEMLİDİR, YAŞITLAR ARASI KIYAS FAZLADIR.

Konumuza bu aylık bir virgül koyarken yukarıdaki bilgiler ışığında kendi çocukluğumuza ve kendi ebeveynlik süreçlerimize bakmamız çok kıymetli bir farkındalık oluşturacaktır. Sağlıcakla kalın.

 

 

 

 

 

 

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 591
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 501
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 552
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 497
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 554
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 430
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 721
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 494
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 551
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 498
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1904