Kişisel hazlar dışında sağır olan kulaklar, kör olan gözler, taş kesilen kalpler…

25-08-2021 962 Yorum yok. Yorum Ekle

Her mevsimin benim için bir giriş ve bir çıkış kapısı vardır. Dört giriş kapısı ümitleri, duaları, dört çıkış kapısı farkındalık, şükrü simgeler.

Yaz hızla sona erip Sonbahar yaklaşırken iki kapı ile baş başayım. İzninizle bu ayki yazımı yaz ayının çıkış kapısına ayırmak isterim.

Haziran’da girdiğimiz 3 aylık serüvenimiz sonlanmak üzere. Her birimizin yaşadığı özel, güzel veya kötü, acı olarak nitelendireceğimiz günler mutlaka olmuştur ama toplumsal bir fotograf üzerinden bakarsak zor günler yaşadık, yaşıyoruz. 1,5 yıllık Covid savaşımız varyantları ile bize rahat vermezken orman yangıları, sel felaketi canımızı yaktı da yaktı.

İşte bu yaşananlar gölgesinde karşımda beliren çıkış kapısı farkındalık zamanını hatırlatmakta.

Çocukluğumuzda mahallemizde vefat durumunda en az yedi gün televizyon açmazdık, sonrasında ise acılı ev yakın ise çok kısık sesle, müzik olmayan programlar. Cenaze evinin  maddi olanaklarına ve samimiyetimize bakılmaksızın evimizin en büyük tenceresi çorba, yemek ile doldurulup mutfaklarına saygıyla bırakılırdı. Mahallenin çocukları genelde o gün  çıkıp kapıda oynamazdı. Acının yaşandığı ev ile illaki çok samimi olmamız ya da yetişkin olmamız gerekmezdi acılarına ortak olmamız için, saygı duymamız için.

Geldiğimiz günlere baktığımızda ise yangınlar yaşanıyor ağaçlarımız, canlarımız mücadeledeki kahramanlarımız bir bir can veriyor, sel oluyor canlarımız yine gidiyor insanlarımız sevdiklerini, evlerini, işlerini kaybediyor sağır olan kulaklar, kör olan gözler, taş kesilen kalpler duymuyor, okumuyor, görmüyor, hissetmiyor. Gençlerimiz son ses müzikle arabalar içerisinde, motorları üzerinde çılgınca akşam turları atıyor, tatile gidenler (gidilmesi eleştiri konum değil haddime de değil tatil tarihi bellidir, ödemesi yapılmıştır vs vs.) tüm aktivitelerini sosyal medya aracılığıyla topluma aktarıyor.

Daha önce ki sayılarımızda yer verdiğim üzere kişinin ‘’ben’’ diyebilmesi psikolojisi açısından oldukça kıymetlidir. Ama bu noktada sıkça düşülen hata ‘’ben demek ‘’ ile ’’bencil olmak’’ arasında ki farkı göz ardı etmektir.

Çağımızın bize hızla erişebilmeyi, hızla erişebildiklerimizi hızlı tüketmeyi tembihlediği gerçeğinin uzun yıllardır farkındayız. Bu kolaylık ve hız hepimize çoğu zaman haz vermekte. Tuşlar  ve ekranlar aracılığıyla Dünyanın öbür ucundaki yakınımızla yüz yüze görüşebilmek, tuşlar  ve ekranlar aracılığıyla hayalimizdeki kıyafet, eşya, yiyecek, ev, araba, tatil  daha pek çok şeye fiziksel aktivite, zaman gerekmeden sahip olabilmek, tuşlar  ve ekranlar aracılığıyla eş seçebilmek, istediğin kitabı okumak, hatta daha da zahmetsizi dinlemek… Hızla eriş, hızlı kullan… Yukarıda saydıklarım pozitiflerinin sadece bir kaçı ki tümünü saymak istesek geldiğimiz noktada oldukça uzun bir liste olur.

Geldik bu dönem kendine alan açmak için erozyon misali neleri alıp götürdü, götürüyor, negatif yanları yok mu?

TDK biz insanı ‘’ Toplum hâlinde bir kültür çevresinde yaşayan, düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı’’ olarak tanımlamaktadır.

Yaşanılan zorlu süreçlerde sağır olan kulaklar, kör olan gözler, taş kesilen kalpler üzerinden bakarsak bizi tanımlayan ‘’ Toplum hâlinde bir kültür çevresinde, yaşayan, düşünme yeteneği ve evreni bütün olarak kavrayabilme’’ özelliklerimiz hızla eriş, hızlı kullan erozyonunda kendisi gibi hızla sürüklenmekte… Değer mi şimdi düşünme, kar zarar hesabı zamanı?

 

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 591
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 501
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 552
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 497
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 554
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 430
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 721
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 494
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 551
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 498
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1904