İpotekli Kimliklerin Yaşam Hakkı Kazanması

16-07-2021 1340 Yorum yok. Yorum Ekle


Değerli okuyucularımız geçtiğimiz sayımızda başladığımız ‘’İpotekli Kimlikler‘’ konumuza, bu sayımızda da devam ediyoruz.

Yaşam hakkı, özgürlükleri sadece kanunlar çerçevesinde değerlendirmek en büyük yanılgılarımızdan biridir. Düşündüğümüzde, istemediğiniz bir kişinin, bizi isteğimiz dışında 1 saat alıkoyması ihlal olarak değerlendirilerek cezai yaptırımlara tabii iken ebeveyn, eş sıfatıyla çocuğumuzun, eşimizin yaşam hakkını elinden almak ne kadar masumdur.

İpotekli Kimliklerin nasıl oluşturulduğuna ilişkin birkaç somut örnek vermek istiyorum ki son  madde, zamanlama açısından hataların önlenmesi adına, tamda uygun zamanlar.

1.Boşanma süreçlerinde taraflarca müşterek çocuklar ve velayet süreçleri önemli bir koz olarak görülmektedir. Karşı taraftan intikam almak, talep edilen nafaka tutarı veya tazminatı sağlamak  amacıyla bir çocuğun ebeveynli ile kuracağı ilişkiye müdahale edilmesi, görüştürülmemesi, kendinden tarafa çekebilmek adına diğer ebeveyn hakkında olumsuz söylemlerle yükleme yapılması, diğer ebeveyni karşılamayacağı maddi imkanlar sunularak çocuğun taraf olmasının beklenmesi belki de ipotekli kimliğin en acı doğuşlarından biridir. Boşanma ebeveynlerin bir kararıdır, tıpkı evlenmek gibi… Unutulmaması gereken ortak evin eşyalarını paylaşır gibi çocuğunda paylaşım yoluna gidilmesi, ebeveynlerine vereceği tepkiye karar verilmesi, ihtiyacı olan anne veya baba sevgisinden mahrum edilmesi, insanlık adına büyük bir ayıptır.

 

2.Tamda zamanı olduğu üzere lise ve üniversite tercih süreçleri ki yıllardır bu konuda binlerce aileyle çalıştım, çalışmaktayım. Ebeveynler olarak eğitim düzeyimiz ne olursa olsun, ister hiç eğitim almamış olalım, ister profesör düzeyinde akademik çalışmalar içinde bulunalım, yapılacak bu tercihler bir başka bireye ait. Duyguları, zekâsı, ilgileri, korkuları, hayalleri olan başka bir birey. Evet o bizim canımız, evet onun için çok emek verdik, evet onun hata yapmasını istemiyoruz, evet onu çok seviyoruz evet evet ama az önce belirttiğim gibi o duyguları, zekası, ilgileri, korkuları, hayalleri olan başka bir birey. Onu çok sevmek demek onun yerine tercihler yapıp kararlar vermek değil, üzerindeki emeğimizin karı onun yerine onun hayatını şekillendirmek değil, onu korumak onun yerine seçimlerde bulunarak kendi hayatına yabancı bırakmak değil, evlat sahibi olmak, evladınız sizin gerçekleşmeyen hayalleriniz için programladığınız bir robota sahibim demek değil.

 

Bir ödev gelsin mi? Kimler hayatına bloke koydunuz hatta koymaya devam ediyorsunuz? Bunu yaparken neyin altına saklanıyorsunuz? Adil mi?

Uzun zamanlar üzerine kısıtlamaların gölgesinde olmayan bir bayram bizi bekliyor. Kısıtlamanın gölgesi belki yok ama Corananın gölgesini lütfen göz ardı etmeyelim, önlemlerimizi bırakmayalım.

Sağlıkla, huzurla yaşanacak nice bayramlara kavuşmak dileğiyle. Bayramımız kutlu olsun.

 

 

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 604
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 511
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 565
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 505
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 566
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 436
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 778
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 971
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 556
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 506
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1905