GÖLGEDE KALAN YAŞAMLAR, İPOTEKLİ ÇOCUKLAR

27-06-2021 680 Yorum yok. Yorum Ekle

İngiliz filozof John Locke tarafından 17. yüzyılda ifade edilen “insan zihni doğuşta boş bir levha gibidir.” önermesi bu ayki yazımız için önemli bir çıkış noktası.

Normal şartlarda 40 hafta süren  anne karnı yolculuğumuzda varlığımızı önce kalp atışımız, sonra tekmelerimizle ortaya koymaya çalışırken bir yandan da dıştan gelen uyaranlarla tepkilerimizi geliştirmeye başlarız. O yüzden de bu konuda araştırmalar arttıkça hamile bayanların yoga, klasik müzik dinleme gibi etkinliklere yönelimi hız kazanmıştır. Yukarıda saydığım yönelimler kıymetli olmakla beraber geldiğimiz noktadan baktığımızda daha fazlasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Dünyaya gelen her birey eşsiz mükemmellikte donatılmıştır. Mucizevi şekilde kendine özel parmak izi,  resmi olarak ta kendine özel kimlik numarası ile hayat bulur. Evet doğum anı itibariyle uzunca yıllar ebeveyn desteğinize ihtiyacı vardır ama bu durum doğan bireyin ebeveynlerin ipoteği altında büyüyeceği, gölgeleneceği anlamına gelmemektedir.

O mükemmel boş levhalar sevgi, koruma gibi tamamen masum bahanelerle adeta ebeveynler tarafından kazınmaktadır. Düşünün çocuğunuz yere düştü (çok doğal, bu şekilde gelişecek )kim daha fazla bağırıyor siz mi çocuğunuz mu? Sürekli üşütmesinden korkarak üstünü giydirme çabası içinde misiniz? Hijyeni konusunda aşırıya kaçtığınız ifade ediliyor mu? Yaşıtları ile beraberken zarar görmesi kaygısıyla müdahaleci oluyor musunuz? Kilo boy konusunda doktoru normal desede yaşıtları ile karşılaştırıp elinizde tabak veya vitaminlerle peşinden koşuyor musunuz? En önemlilerinden bir tanesi de geniş aile ilişkilerinde çocuğunuz sevdiğiniz kişilerle iletişimi konusunda bir çaba içerisinde misiniz? İleriki yaşamına ait detayları tüm ayrıntıları ile hayal ediyor musunuz? Yaşıtları arasında bol bol kıyasa tabi tutuyor kurs kurs dolaştırma gayreti içinde misiniz? İçinizde kalan, maddi manevi nedenlerle çocuklukta gerçekleştiremediğiniz hayallerin onun olması için gayretiniz var mı? Eğer evetler çok ise biraz yavaşlama zamanı! Sizin benliğiniz, sizin kişiğiniz ,sizin hayalleriniz, sizin keşkeleriniz size !Çocuğunuzunkiler kendine .

 Çağımızın en önemli problemlerinin başında İpotekli kimlik yer almakta . Neden en önemli problem diyorum? Boşanmaların, ergenlik dönemi ağır buhranlarının, mesleki memnuniyetsizliklerin temeli çünkü. ..Peki nedir  İpotekli kimlik? Bu statüde  kişi rol denemeleri olmadan yaşam alanlarıyla ilgili bağlılık geliştirmektedir. Bireyler çoğunlukla ebeveynlerinin yönlendirmesi altındadır. Bireylerin tarzı, anne ve babalarının onlar için biçtikleri rollere göre şekillenir, giyim tarzı, okul seçimi, meslek seçimi, izlediği dizi film, dinlediği müzik türü, hobi seçimi, eş seçimi ve bu şekilde toplumsallaşırlar. Toplumsallaşma ne kadar mümkün ise?

Yazımızın girişinde bahsettiğim gibi belki başta sevgi, koruma gibi iyi niyetlerle start veren ebeveyn yaklaşımları, toplumun bir yarası olarak ne yazık ki karşımızda. Önümüzdeki sayımızda İpotekli Kişiliklerin Yaşam Hakkı Kazanması konulu yazımızda buluşmak üzere.

 

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 591
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 501
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 551
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 497
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 554
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 430
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 721
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 494
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 551
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 498
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1904