Covid-19’u Hafife Almayalım

27-12-2020 4148 Yorum yok. Yorum Ekle

Öncelikle belirtmeliyim ki Covid-19 belirtilerini hissettiğim andan test sonucu çıkana kadar geçen sürede kendimi İşyerindeki ve evimdeki insanlardan izole etmeye çalıştım. Tabi test sonucunu beklemek ciddi sıkıntılı bir süreç pozitif çıkarsa ne yaparım acaba ne çıkacak diye düşünmek çok stresli bir durum o gece sabaha kadar uyumadım. Sabah 07:30’da telefonuma test sonucunuz pozitif çıkmıştır mesajı geldiğinde bu stres çok daha katlanarak arttı. Bana kimden bulaştı sorusu hiç aklıma gelmedi ancak acaba birilerine bulaştırdım mı ya eşim ve çocuklarıma bulaştı ise ya işyerinde bir arkadaşıma bulaştırdım ise ne olacak düşüncesi tonlarca çok ağır bir yük altında eziliyor insan.

Hemen temaslı olduğum insanlara ve aileme test sonucunun pozitif çıktığını ilettim eşime ve okulda olan kızıma eve gelmeleri gerektiğini söyledim, bu arada inanılmaz bir yük vardı omuzlarımda altında ezildiğimi hissetim.

Hastalığın başlıca belirtisi olan tat ve koku kaybı bende olmadı ancak çok şiddetli bir şekilde sırt ağrısı ve eklem ağrıları yaşadım, ağrıların şiddeti ve aldığınız ilaçların etkisi sizi inanılmaz yorgunluğa neden oluyor bu sürede hep uyuma hissi oluyor ancak ağrılar buna müsaade etmiyor. 5 günlük ilaç kullanımı sonrası 7. ve 8. günlerde ciddi soluk alamama sıkıntıları yaşadım bu ataklar yaklaşık 1 saat sürüyordu, sanki göğsümün üzerinde birileri oturuyor ve beni boğmaya soluksuz bırakmaya çalışıyordu işte o zaman Allah’ın bize bahşettiği nefesin ne kadar kıymetli olduğunu ve insanın nefes alabilmesinin nasıl büyük bir nimet olduğunu hissediyor insan.  

Kendinizi diğer insanlardan izole etmek bir oda da günlerce yalnız kalmak ise çok zor ve yıpratıcı bir süreç böyle durumlarda aile desteği çok önemli bir etken, eşim ve çocuklarımın diğer odadan da olsa desteği hep yanımda oldu, bu süreçte beslenme ve vitamin takviyesi konusunda ellerinden gelenin çok daha fazlasını yaptılar benim için.

Hastalıklar insanların vücudunda mutlaka etkiler bırakırlar Covid-19 un da en büyük etkisi şüphesiz solunum sisteminde bıraktığı etkiler, akciğerlerinizi ciddi oranda etkiliyor zaman içinde azalsa da nefes alma problemlerini belirli bir süre yaşıyorsunuz. Halsizlik ve yorgunluk hissi uzunca bir zaman alıyor. En önemlisi ise hastalığın psikolojik etkileri daha bir korumacı ve insanlardan uzak durma isteği acaba tekrar bulaşır mı tekrar ederse ne yaparım duygusu psikolojinizi bozuyor bu durum vücudunuzu da etkiliyor göğsünüzün sıkışmasına baş ağrılarına neden oluyor. 

Covid-19 bugüne kadar yaşadığım ve karşılaştığım hiçbir şeye benzemiyor insanların sağlığını psikolojisini bozan alışageldiğimiz sosyal ve ekonomik hayatı son derece olumsuz etkileyen bir durum sadece kişisel olarak benim değil tüm dünyanın dengelerini değiştiren bir olgu.

Bir canlı düşünün gözleriniz ile göremiyorsunuz bedeninize giriyor ve sizi yok etmeye çalışıyor, ciddi bir düşman ve çoğu zaman kendinizi bu düşmandan ne kadar tedbirli olursanız olun koruma şansınız yok. Doğada var olan hiçbir hayvana benzemeyen sanki mekanik bir varlık sistematiği belli vücudunuza giriyor ve sizi yok etmeye çalışıyor.

Covid-19 sürecinde yaşadığım özellikle sırt ağrısı ve eklem ağrıları ve nefes alma sıkıntısı geçmişte yaşadığım kalp krizi ve diğer hastalıklarda yaşamadığım bir şekilde acı verici ve yıpratıcı bir durumdu, yukarıda belirttiğim gibi sanki mekanik bir şey insan bedeninin kaldırmakta zorlandığı ve dayanılmaz acılar veren bir hastalık.

Geçmişte yaşanan salgın hastalıkları okuduğumuz kadar ile biliyoruz ancak bu salgını yaşamış olmak çok daha farklı bir duygu. Bilim kurgu Filmlerinde izlediğimiz ve böyle bir şey olur mu diye düşündüğümüz sahneleri bizzat yaşamak çağımız insanları için korkunç bir deneyim diye düşünüyorum. Belki de bu tip salgınlar artık sık yaşanacak bunun nedeni de aslında bizleriz insanlar yaşadığımız dünya ya ihanet ediyoruz hor kullanıyoruz, her geçen gün yok ediyoruz ekolojik dengeleri bozuyoruz ve sonucunda aslında kendimizi yok ediyoruz milyonlarca insanın ölümüne yine insanlar olarak biz sebep oluyoruz.

Değerli Okuyucularım, yaşadığım sıkıntılı süreci paylaştım ki, maske-mesafe-temizlik kurallarına uymakta eksik davranılırsa neler yaşanabileceğini göstermek istedim. Sürece bir nebze katkım varsa ne mutlu bana. Herkesin yeni yılını tebrik ederim. Yeni yıl başta sağlık olmak üzere, başarı ve mutluluklarla geçer inşallah.

Tuncay Ünde

Cumhurbaşkanı Doğruyu Söylemiş!..

17-06-2021 Yorum yok. 850
Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 1035
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 735
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 518

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 701
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 415
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 1321
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 835
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 1542
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 1076
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 683