ANNESİ, BABASI MISIN? ARKADAŞI MISIN?

27-10-2020 3512 Yorum yok. Yorum Ekle

Son yıllarda ‘’Çocuğumla arkadaş gibiyim, o benim en iyi arkadaşım’’ cümlesi gururla dökülür oldu dilimizden.

Peki, bu cümleyi kullananlara şöyle bir soru yöneltsek: Neden çocuğuna, anne baba olmak yerine arkadaş olmayı tercih ediyorsun?

Anne nasıl olur?

Baba nasıl olur?

Bu sorunun cevapları sanırım kendi anne babamızla yaşadığımız deneyimlerden, çevremizdeki anne &baba gözlemlerinden hayat bulur. Kendimize ait öyküde anne, babamızın yaklaşımından hoşnut olmadığımızda ebeveynlik yolculuğumuzda bu kavramları arkadaş kavramı ile daha ideal hale getirdiğimize inanırız. Kim bilir beklide, çocukluğumuzda ebeveynlerimizden alamadığımız desteği, ilgiyi, sevgiyi arkadaşlarımızdan almışızdır. İşte bu noktada anne, baba olmak yerine arkadaş olmanın gücüne inanırız.

Her çocuk bir fidan, şekillenmeye bekleyen bir hamurdur. Bu fidan, hamur şekillenme sürecinde nazik bir şekilde sizin maharetlerinize, ilginize muhtaçtır. Diktiğin fidan su bekler, rüzgâra karşı gerekli önlemlerle onu korumanı bekler dolayısıyla ilgindir talip olduğu. Hamur mayalanmak için sabrına şekil için dokunmana, fırında yeterli sürenin, ısının kontrolü için ilgini bekler. Hamur, Fidan daha niceleri ile ilişkinde güçlü olan sensindir, yön veren, şekil veren, sabır gösterende.

Anne, baba kavramını arkadaş kavramına tercih etmeden önce anne, baba nasıl olmalı bunu iyi düşün. Bilinçaltının en diplerine kazınan bu kavramların olumsuz yönlerinden, olumsuz öğretilerinden özgürleş.

Anne, baba demek despot, özgürlükleri yok sayan, şiddet gösteren demek değil ki zaten. Anne, baba demek karşılıksız sevgi, ilgi, paylaşmak, sabır demek. Anne baba demek, her şartta çocuğuna destek olabilecek dayanak, açık kalp, açık kapı demek. Dolayısıyla anne, baba bir okyanussa, inci olarak arkadaşlıkta onun içinde var. Okyanusa bakıp içinde inci var olduğunu bildiğin için okyanus yerine inci der misin?

Sosyal çevrem, medyada yayınlanan programlar ve danışanlarımda sıkça tespit ettiğim bir konu genç kızlar ve anneleri arasında paylaşımlar. 15’li yaşlar itibariyle kızlarımız rahatlıkla özel hayatlarını yaşayabilmekte, ayrıntıları konusunda anne ile paylaşımlar yapabilmekte. Hatta bu süreç içerisinde gençler, genç beyler kız anneleri ile rahatça tanışabilmekte hatta anne tarafından o da benim oğlum gibi modernlik altında daha sonra sorun yaratabilecek ilişkiler ağı kurulmaktadır. Gençler arası olası tartışma da annede tıpkı kızı gibi yorumlar yapabilmekte, kırgınlıkları dile getirmektedir. Kızım ile arkadaş gibiyiz ile başlayan, ortak kıyafet tarzı geliştiren sonraki günlerde de kızlarının flörtleri ile çocuk yaşlarda tanışmaya dolayısıyla onaylamaya başlayan anneler sözüm en çokta size. Ergenlikte flört evresi yaşamamış olup kızınızın bu dönemi size de heyecan verici gelebilir, ergenlik yaşlarının romantik havası size iyi gelebilir, yaşlanmaya karşı o enerji size de güç verebilir, kendi evliliğinizdeki yaşanmamışları kızınızınız duygusal yaşamı ile iyileştirmeye çalışabilirsiniz. Ve tüm bunları yaşarken ana kız değil bir kardeş, arkadaş gibiyiz diyerek ifade ediyor olabilirsiniz. Bu durumu aramızda gizli saklı olmuyor diye savunabilirsiniz. Ama yine de siz siz olun Anneyseniz anne olarak kalın.

Önümüzdeki sayımızda Ergenlik Dönemindeyim. Annem Babam Nasıl  Davranmalı? konulu  yazımızda buluşmak dileğiyle.

 

 

 

 

 

 

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 591
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 501
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 553
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 497
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 554
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 430
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 721
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 494
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 551
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 498
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1904