Tablet, akıllı telefon, bilgisayar çocuklarımızın pek çoğu ve hatta bizler için =Eğlence

27-09-2020 4123 Yorum yok. Yorum Ekle

Geçtiğimiz sene bu zamanlar yaz tatili geride kalmış, okullar açılmıştı. Yaz tatili alışkanlıklarından sıyrılmak için evde anne olarak, okulda eğitimci olarak uzun süre bilgisayar ve cep telefon kullanımının zararları üzerine uzun konuşmalar yapardım.

2019’un son günlerinde Dünyayı ele geçirmeye başlayan virüs Mart 2020 itibariyle bizi de es geçmedi. Daha öncede yazılarımda belirttiğim üzere 2020 yılı bize 1 dönemde kapanan eğitim –öğretim yılı deneyimletti ki bu sadece başlangıç oldu. Geride bıraktığımız  pandemi ile 6 aylık süre sonunda virüs tüm hızıyla devam ederken anaokulları ve 1.sınıf öğrencilerimiz hariç çocuklarımız ve gençlerimiz maalesef okullarına kavuşamadı.

Geçtiğimiz günlerde bir karikatürde yer alan ‘Kar tatili de anlamını yitirdi ‘cümlesi gülümsetmek yerine hüzünlendirdi beni. Okullardan ilk kez bu kadar uzun süre ayrı kaldık. Takvimlere çizip tatil olarak atfettiğimiz bayram günleri, Valimizden gece açıklaması olarak ‘yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 2 gün ara verildi ‘haberi ilk kez bu kadar önemsiz, heyecansız kaldı. Çocuklarda, öğretmenlerde, velilerde okulları çok özledi.

Ve pandemi, hayatımızdan okul yaşamını alırken, uzaktan eğitim sürecini hızla dahil etti. Bununla birlikte de şartların gereği olarak, Mart ayına kadar ısrarla sınırlamalar getirmek konusunda hem fikir olduğumuz bilgisayar ve cep telefonu kullanımı tam tersi yönde etkilendi ki belki de zorla, kendi ellerimizle o camların önüne çocuklarımızı koyar olduk. Hatta bu güne kadar bu konuda aşırı titiz olan ebeveynler daha önce çocuklardan gelen taleplere ısrarla karşı koyarken kalem, defter yerine gidip koşa koşa çocuklarına yeni sürecin eğitim materyalleri olan akıllı telefon, tablet almak zorunda kaldı.

Çocuklarımızın sağlığı her şeyden önemli olduğundan belki bir süre daha öğretmen ve öğrencilerin buluşma ortamı bu ekranlar. Peki, bir taraftan olumsuz etkilerini de bildiğimiz bu dijital dünyanın sağlıklı kullanımı konusunda nasıl bir denge kurmalıyız?

Tablet, akıllı telefon, bilgisayar çocuklarımızın pek çoğu ve hatta bizler için şu günlere kadar  =eğlence

Eğlence algısını, eğitim ile değiştirmek kabul ediyorum ki çok kolay değil. İnterneti amacına uygun olarak yani bilgi edinme özelliğiyle kullanımını kalıcı olarak hanelerimize işlemek, pandeminin bir kazancı olarak görebilmek için, ders saatleri kullanımları dışında kalan zamanlarda mümkün oldukça çocuklarımızı ve gençlerimizi bu ekranlardan uzaklaştırmamız önemli. Fakat burada yaş grubu ne olursa olsun çocuklarımıza sınırlandırma konusunda sözel uyarı vermek yerine dikkatlerini farklı yöne çekmek çok daha yapıcı olacaktır. Tüm gün onun başındasın yeter !(çocuk içinden veya sesli olarak zevkimden mi diye düşünebilir, söyleyebilir hatta internette ders ile geçen süreye eğlencenin yerini aldığı için –bu kadar saat oyun oynardım vb-tepki geliştirip reddetme sürecine geçebilir ki, derse dikkat vermeme, ders anlatan öğretmeni ve ortamı bölme, dağıtma) yerine  internet ortamında dersi biten çocuğumuzun geride kalan zamanı  yaşına ve cinsiyetine uygun olarak çeşitli aktivitelerle doldurmak, küçük yaş gruplarında oyuncakla oynanması, mutfak etkinlikleri, mümkünse sosyal mesafe hijyen koşulları çerçevesinde bahçe, yeşil alan gibi açık havada kısa süreli zaman geçirilmesi, kız çocuklarının el sanatlarına yönlendirilmesi(örgü, dikiş takı yapımı hatta bunları hediye etmesini organize ),erkek çocuklarına basit tamir, tadilat işlerinin verilmesi(çivi çakılması, ufak bir alanın boyanması var ise bahçenin ot ve yapraklardan arındırılması ) ) ,atık materyallerden(kutular, şişeler ,ipler ,kumaşlar) tasarım yapmaya teşvik ,mümkün ise evcil bir hayvanın sahiplenilmesi, bakımın çocuğa verilmesi veya sokakta bulunan hayvanlar için en azından kapı önüne su ,yiyecek koyma konusunda görevlendirilmesi ,aile içi kutu oyunları oynanması  ,bitki bakımı konusunda görevlendirme ve mutlaka aile içinde sohbet saati. Sanal dünyanın zaten gönüllüleri olan çocuklarımıza kitap kokusunu ve okumanın hazzını kazandırmak, unutturmamak. Gelecek için anı, duyguların ifadesinin sağlanması, kurallara uygun yazı yazma gibi faydaları nedeniyle günlük yazılmasının teşviki Doğrusunun klavye yerine öncelikle kâğıt, kalem olduğunun altının çizilmesi.

Biliyoruz ki geçici bir süreçteyiz tüm bunlar bittiğinde okullarımızın hüzünlü çehreleri gerçek sahipleriyle aydınlanacak. İşte o güne kadar dersler internetten, maske –mesafe-hijyen kuralına uyarak Corana ile savaşmak bizlerden.

Sağlıkla kalın

 

 

Ozan Derviş

HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM

27-09-2022 Yorum yok. 591
Neyir Erkan Şişman

MHRS

27-09-2022 Yorum yok. 501
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Emperyalistlerin bitmeyen oyunları

27-09-2022 Yorum yok. 552
Feride Gündüz "Hoş Kalem"

UNUTANI UNUTMA

27-09-2022 Yorum yok. 497
Tuncay Ünde

TOKATKÖY GERÇEĞİ "Masum Değiliz Hiç Birimiz"

27-09-2022 Yorum yok. 554
Yaprak Akın

YENİ TÜRKİYE

27-09-2022 Yorum yok. 430
Cüneyt Pulant

SPOR!

27-09-2022 Yorum yok. 721
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN!

27-09-2022 Yorum yok. 494
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

TÜRKİYE DE FUTBOL İKLİMİ… (1)

27-09-2022 Yorum yok. 551
Hacı Arıcı

ANA GİBİ YÂR, BAĞDAT GİBİ DİYAR OLMAZ

27-09-2022 Yorum yok. 498
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1904