Ümidimizi Yitirmeyelim

25-05-2020 9078 Yorum yok. Yorum Ekle

Son zamanlarda bir normalleşme lafı aldı başını gidiyor.

Herkes yeni normalden bahsediyor, yeni normal de artık şunu yapmayacağız. Bunu yapmayacağız. Hayatımız şöyle değişecek, ona elveda, bunu hepten unutun… Sevgili okurlarım, söylenenlerin sağlık tedbirleri tarafı muhakkak doğru. Mesela salgın hayatımızdan tamamen çıkana kadar, maske takacağız.

Keza bu mikrop hem ülkemizde hem de dünyada tamamen kontrol altına alınana kadar öpüşmek, sarılmak, bitişik nizam yaşamak yok. Ya aşı bulunacak, ya hastalığa doğrudan tesir eden bir ilaç bulunacak. Bir şekilde etkili, karşı bir yöntem bulunmadıkça maskeye, fiziksel mesafeye zorunlu olmadıkça evde kalmaya devam.

Sağlık tedbirleri tamam, gelelim hayatımızın bundan sonra ne kadar değişeceğine. Sonra söyleyeceğimi başta kısa yoldan söyleyeyim sevgili okurlarım. Salgın tehlikesi geçtikten sonra çok kısa süre içerisinde salgından önceki yaşantımıza hızla geri döneceğiz. Günlük hayatında kimse maske takmayacak, 5 dakikada bir kimse ellerini dezenfekte etmeyecek, yıkamayacak. Annesini, babasını, kardeşini, arkadaşını sarılıp öpmekten çekinmeyecek.   

Sanki hiç salgın yaşanmamış, korona diye bir şeyi duymamış gibi eskiden ne yapıyorsak aynısını yapmaya devam edeceğiz. Boşuna nereden biliyorsun diye itiraz etmeyin. Biliyorum hemde çok iyi biliyorum. Çünkü bundan öncede hep öyle oldu. Maalesef korona salgını dünyada türümüzün yaşadığı ilk salgın değil.

Salgından sonra herkes İspanyol gribinden haberdar oldu. Bundan aşağı yukarı yüzyıl önce kimine göre 40, kimi tahminlere göre 150 milyon kişiyi öldüren salgın öncesinde veba var, sarıhumma var, karahumma var, çiçek var, kızamık var. Milyonlarca insan ölüyor, üstelik tıbbın imkânları da bu kadar gelişmemiş. Salgın oldu insan öldü diye.

İnsanlar sarılmaktan, öpüşmekten, tokalaşmaktan temelli vazgeçselerdi daha fazla insanın öldüğü bu salgınlardan sonra vazgeçerlerdi. Korona’dan kurtulana kadar tedbirimizi alırız. Ama salgın bitince… Atalarımız gibi bizde bildiğimizi okumaya devam ederiz. Doğru veya yanlış şimdiye kadar insanoğlu hep böyle yaptı…

Şimdilik bir geçiş sürecindeyiz. Salgın ne bitti, ne de bitmedi. Ama az kaldı. İnşallah bitireceğiz. Süreçte inişler çıkışlar olacaktır. İnşallah olmaz ama belki bazı hatalar da yapılacaktır. Ancak eskiye nazaran çok daha tecrübeli olduğumuz bir gerçek. İki, üç ay önce hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz bir düşmana karşı mücadele ediyorduk.

Şimdi ise zayıf noktalarını bildiğimiz hatta belini kırdığımız bir düşmana öldürücü son hamleyi vurmaya gayret ediyoruz. Son hamleyi vuracağız ve normalleşeceğiz. Allah’ın izniyle. Belki birkaç ayı tedirgin geçireceğiz. Ve sonunda eğer ikinci dalga gelmezse hızla eski yaşantımıza döneceğiz.

Önceki salgınlarda hep böyle oldu. Bu salgında da böyle olacak. Yeter ki panik yapmayalım, sakin kalalım. Tedbiri eldin bırakmayalım ve hepsinden önemlisi mesafeyi koruyalım. Ümidimizi yitirmeyelim.

Sağlıklı yaşamlar Sevgili Okurlarım…    

Tuncay Ünde

Cumhurbaşkanı Doğruyu Söylemiş!..

17-06-2021 Yorum yok. 849
Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 1034
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 734
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 517

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 700
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 414
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 1320
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 834
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 1541
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 1075
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 682