Şeker Tadında Eski Bayramlar

13-06-2018 2324 Yorum yok. Yorum Ekle

Her geçen gün çocukluğumuzda ki bayramları hatırlamamak mümkün değil.

Eski bayramlar demek ailenin bir araya gelmesi, aile büyüğü iseniz akrabalarınızın büyük küçük el öpmeye gelmesi sevgi, saygı, birlikteliğin en güçlü olduğu zamanlar demekti.

Bayramdan bir hafta önce başlardı temizlikler sanki kirli evde oturuyormuş gibi özen ile temizlenir köşe bucak, bembeyaz olurdu perdeler.

Birkaç gün öncesinden bayram yemeklerinin listesi yapılır çarşıya çıkılır sevgi ve coşku ile malzemeler alınırdı.

Çocuklara bayramlıklar alındığında mutluluk ikiye katlanır o kıyafetler başucunda askıda asılır, ayakkabılar ve içerisinde bembeyaz işkoç çorapları olurdu. Gider gelir ne zaman giyeceğiz diye bekleyen çocukların heyecanını paylaşırdık.

Arife günü yemekler, tatlılar hazırlanır ve işte beklenen bayram sabahı gelirdi. Bayram sabahı annem bayram namazı üzerinize kılınmasın diyerek hepimizi kaldırır, bir çatının üstüne evdeki kişi sayısı kadar ağızımızın tadı bozulmasın diye şeker atardı.

Namazdan dönen evin erkekleri önce kabristanı ziyaret eder sonra fırından sıcak mis kokulu ekmekler alırdı. Eve gelene kadar bayramlaşmalar başlamıştı bile.

Kapının zili çaldığında hepimiz kapıda karşılar bayramlaşırdık ardından kahvaltıya oturulur anne eliyle hazırlanmış şahane bir kahvaltı yapılırdı. En güzeli nedir biliyormusunuz anne ve babanız masanın en güzel rengi olması, onlardan güç aldığınız başta ulu çınarınız babanız, sizi her zaman koşulsuz seven annenizdir masanızın vazgeçilmezi.

Coşkuyla kalabalık ile yenen sanki ilk defa kahvaltı yapılıyormuş gibi mutluluğunuz paha biçilmez olurdu.

Kahvaltı sonrası masa toplanır, evin büyüklerine kokusu bütün evi sarmış mis gibi kokan kahve ve yanında çikolata ile ikram edilir. Babam kahvesini içerken bir yandan da vazgeçemediği günlük gazeteleri gözden geçirirdi, gözden geçirmek ne kelime adeta haberleri yutardı. 

Ve kapınız çalmaya başlar ilk kim mi her gün çevrenin temiz olması için kan ter içersin de çalışan çöplerimizi kapıdan alan emekçi abimiz, o gün çöp toplanmaz bayramlaşılırdı.

Annem önceden hazırladığı içerisine harçlıkları konmuş mendilleri ve cam şekerlik içerisindeki çikolatalardan ikram ederdi.

Ardından mahallemizdeki çocuklar birer birer ziyarete gelmeye başlarlardı.

Ahşap evimize 16 basamak merdiveni çıktıktan sonra kapımız sofaya açılır yan tarafında da mutfak içerisinde yemek odamız vardı

Aşağıdaki kapımız gün boyunca hep açıktı şimdi ki gibi kilit üstüne kilit vurulmazdı çünkü o dönemlerde kimse kimseden korkmazdı.

Bayram boyunca masalar kurulur her gelene kapımız açık olurdu. Hatta biraz evimiz sakinleşse neden kimse gelmiyor diye üzülürdük, oysa anneler o arada ortalığı toplar yeni gelecek misafirlerimiz için hazırlıklara devam ederlerdi, bayram sofrası bereketli olurdu.

Bayram bittikten sonra bayanların ziyareti başlardı ananem artık bayanlara kırk gün bayram derdi.

Şimdi bayram tatili kaç gün hangi tatile yer ayırtsak diye yetişen bir nesil var ve bu neslin çocukları bu güzelliklerden mahrum kalarak büyüyorlar.

Biz hala büyük çınarımızı kaybetsek de bir eksik ile içimiz babamızın yokluğuna ağlarken bayram soframıza otursak ta çocuklarımıza bu güzel ananevi duyguyu yaşatabiliyoruz.

Herkese Şeker tadında, anılarla dolu sonrasında torunlarınıza anlatabilecek tüm güzellikleri yaşayabilecekleri bayramlar dilerim.

Makbule İnaç

Ozan Derviş

COVİD-19 İLLETİNİ YENMEYE VARMISINIZ

24-02-2021 Yorum yok. 841
Neyir Erkan Şişman

Taşlık

24-02-2021 Yorum yok. 932
Hacı Arıcı

VİRÜS İLLETİNDEN BİZLERİ KURTAR ALLAH'IM

24-02-2021 Yorum yok. 1210
Osman Topuz

Yüreklerdeki Ayaz

24-02-2021 Yorum yok. 728
Makbule İnaç

Bir Ülke, Bir Adet

24-02-2021 Yorum yok. 717
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

MEDYA PSİKOLOJİSİ

24-02-2021 Yorum yok. 704
Asiye Çakır

ÜÇÜNCÜ BİN YIL...

24-02-2021 Yorum yok. 1262
Cüneyt Pulant

Güzel İnsan Olmak

24-02-2021 Yorum yok. 921
Yaprak Akın

KEŞKE OLSA!!!!

24-02-2021 Yorum yok. 525
Tuncay Ünde

KADER MAĞDURU !!!

27-01-2021 Yorum yok. 1440

Covid-19’u Hafife Almayalım

27-12-2020 Yorum yok. 2795