Zor Kazanımlarımızı Kolay Kaybetmeyelim

17-07-2019 1925 Yorum yok. Yorum Ekle

Son günlerde ulusal basın gündemine düşen, Çavuşbaşı’nda bulunan ve Külliye olarak hizmet verirken, eğitim amaçlı kullanılmak üzere bakanlık hizmetine geçen, halen üzerinde 5 ayrı eğitim kurumu olan yerin ilk kurulan okulu Çavuşbaşı Çok Programlı Lisesi ile ilgili bir eğitim haberi var.

Son günlerde ulusal basın gündemine düşen, Çavuşbaşı’nda bulunan ve Külliye olarak hizmet verirken, eğitim amaçlı kullanılmak üzere bakanlık hizmetine geçen, halen üzerinde 5 ayrı eğitim kurumu olan yerin ilk kurulan okulu Çavuşbaşı Çok Programlı Lisesi ile ilgili bir eğitim haberi var.

İlçemizin uzun yıllardır yerel basın sektöründeki bir temsilcisi olarak, bu konu hakkında ki sürece katkı koyup tespitlerimi ve düşüncelerimi siz değerli okuyucularım ile paylaşmak istiyorum.

Amacım asla konunun ulusal basına çıkışı ile ilgili bir eleştiri yapmak değil, tam aksine yayın yapan kuruluşlara verdiği emeklerinden yola çıkarak büyük saygı duymaktayım.

Ve aşağıda aktaracağım tespitlerim konusunda da değerli meslektaşlarımdan, aynı hassasiyeti göstermelerini istirham etmekteyim. Konu üzerine eleştirilere tabi ki son derece açığım. Konunun karşıtı olan tarafların sorularına cevap verebilir, anlattığım konuları tekrar açar onları ikna etmeye çalışırım. Eğer olur da ikna edemezsem onların beni ikna etmelerini de sabırla beklerim.

Tamamı Çavuşbaşı Çok Programlı Lisesi (ÇPL) adına tahsis edilen 46 dönüm arazi üzerine 45 günde 14 derslikli Çavuşbaşı Çok Programlı Lisesi ilçenin eğitim gönüllüleri tarafından inşa edilmesinden sonra, İl Milli Eğitim Müdürlüğü aynı okulun ikinci katının yapılması için ihale yaparak, şu an adı geçen kurum ile anlaşıyor.

Bu süreç içerisinde müteahhit firma okulun alt katını görmüş ve okulun ikinci kat inşaatını il milli eğitiminden ihaleyle alarak yapıyor olmanın düşüncesiyle Çavuşbaşı Çok Programlı Lisesi Okul Aile Birliğine habere konu olan teklifini götürmüş.

Teklifte, Çavuşbaşı Çok Programlı Lisesinin oldukça büyük olan alanının uç noktasında bulunan ve belde halkının otlamaları sonrası akşam evine dönmeyen hayvanlarının barındığı, kötü haldeki bu yeri onarıp kiralayayım, hem okula katkı olsun, hem bölge halkından çalışan bulurum, hem de en önemlisi tekstil bölümü öğrencilerinin stajlarını da burada yapsınlar düşüncesini vurgulanmış.

Okul Aile Birliği Muhataplığında, Okul Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve dönemin Çavuşbaşı Belde Belediye Başkanı nezaretinde, Belediye Başkanı dışında tüm adı geçenlerin isimlerinin bulunduğu bir anlaşma protokolüne imza atılmış.

Protokolde, aynı zamanda okulun ikinci kat inşaatını yapan firma bu atıl alanı 5 yıllığına kiralayacak sözleşme her yıl yenilenecek. Yaptığı masraftan hiçbir hak talep etmeyecek ve bunun dışında okul aile birliğine aylık 2500 tl ödemek karşılığında anlaşmaya varılmış.

Tam da burada, bölge halkının iş sahibi olması, öğrencilerin staj yapma rahatlığı, yapılacak düzenleme çalışmalarının hibe niteliğinde olması gibi konunun eğitim açısından cazip görülen bölümlerinin heyecanıyla, yapılan sözleşmede konunun taraflarının oluşturulması adına bir usul hatası da gözden kaçan ve yıllar sonra bugün sorun olarak çıkan ayrıntı olmuş.

Firma yaptığı sözleşmenin ilk senesinin altı ayında yaptığı tadilat çalışması sonrası bahsi geçen yere yerleşmesinden sonra konunun haberdarı olan İlçe Kaymakamı 3091 sayılı yasanın verdiği yetki ile taşınmaz mal zilliyetine yapılan tecavüzün önlenmesi adına firmaya tahliye kararı çıkartmış.

Yapılan yazışmalar görüşmeler konunun düzelmesi adına bir gelişme göstermeyince, firma sözleşmesinin ilk yılında altı ayı tadilat olmak üzere dokuz ay durduktan sonra tahliye edilmiş.

O dönemde adı geçen yerde, Anadolu Lisesi bulunmadığı gibi Anadolu Lisesi kiracının tahliyesinden üç yıl sonra gerekli tadilatın yapılmasıyla oluşturulmuş.

Sonrasında yaşanan mahkeme sürecinde firma mağduriyetini ortaya koyarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına açtığı davayı 13 yılın sonunda kazanarak yaptığı masrafların kendisine ödenmesi ve yerinde kendisine verilmesi ile ilgili ilgili mahkemeden karar çıkartmış.

Tüm tarafların oldukça iyi niyetli davranmasının sonunda, kavuşulacak eğitim olanaklarının güzelliği ile gözden kaçırılan sözleşme hatası konuyu bu boyuta getirmiş. 

Zor Kazanımlarımızı Kolay Kaybetmeyelim
17-07-2019 1925 Yorum yok. Yorum Ekle
Ozan Derviş

ESNAFLIK KÜLTÜRÜMÜZ TARİHE Mİ KARIŞIYOR

25-11-2019 Yorum yok. 984
Neyir Erkan Şişman

ÖĞRETMENİM CANIM BENİM

25-11-2019 Yorum yok. 878
Tuncay Ünde

SANMAK…

25-11-2019 Yorum yok. 844
Makbule İnaç

Ben Bir TEGV'liyim,

25-11-2019 Yorum yok. 583
Cüneyt Pulant

BÜYÜK BEYKOZ

25-11-2019 Yorum yok. 899
Hacı Arıcı

YIRTIK ELBİSEDEN KALP HAZİNEDARLIĞINA

25-11-2019 Yorum yok. 848
Osman Topuz

Sanatkâra Bakış

25-11-2019 Yorum yok. 734
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

İstanbul’un en şirin ilçesi

25-11-2019 Yorum yok. 636
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

UEFA YAPTIRIMLARI VE BİZ

25-11-2019 Yorum yok. 676

KUTSAL ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ

25-11-2019 Yorum yok. 715
Yaprak Akın

BAŞARI

25-11-2019 Yorum yok. 767
Çiğdem Topatan

Kyzikos...

28-10-2019 Yorum yok. 684
Bilal Karabacak

Beykoz’da etkinlikler arka arkaya gerçekleşiyor

28-10-2019 Yorum yok. 779
Asiye Çakır

YARIN DEĞİL BUGÜN

28-10-2019 Yorum yok. 1650
Zeynep Küçük

Spor ve Çocuk

05-08-2019 Yorum yok. 1422