ANADOLUHİSARINDA “SEVGİ VE HÜZÜN”

08-09-2017 6342 Yorum yok. Yorum Ekle

Beykoz’un efsane isimlerinden rahmetli Muammer Çay’ın işletmeciliğini yaptığı ve sonrasında, oğulları Oğuz ve Selçuk Çay’a bıraktığı 90 yıllık mahalle bakkalının kapanışı, bakkalın yıllardır müşterisi olan Ali Koç ve Berna Tokar’ın verdiği veda partisi ile gerçekleşirken, yıllanmış sevgi yumağı ve hüzün görüntüleri vardı.

 

Yine Efsanelerimizden nur içerisinde yatsın Nazmiye Annenin kızı A. Hisarı Muhtarı Güzin Merve’nin daveti ile bu tarihi güne eşlik eden tek gazete olmaktan da büyük onur duyduk.

 

Ali Koç ve Berna Tokar başta olmak üzere Oğuz Market’in tüm müşterileri bu istisna günde hazır olurlarken, CHP Beykoz Belediye Meclis Üyeleri Hakkı Emanet, Aydın Düzgün, Okan Uzun bu özel günü kaçırmayanlardan oldu.

 

Mahallenin demirbaşlarından Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz veda partisinin sunumunu yaparken, sırayla Oğuz ve Selçuk kardeşler, onları yakından tanıyan mahallenin imamı, Ali Koç, Berna Tokar, Güzin Merve ve bir mahalle sakini olarak duygularını kaleme alan ve veda partisinde okuma fırsatı bulan Ali Karadağ mikrofondan duygularını aktaranlar oldular.

 

Konuşmaların hepsi oldukça duygusal olduğu için davete katılan hemen hemen herkesi gözyaşları ile baş başa bıraktı. Günün en etkin konuşmasını duygusallığını gizleyerek ünlü İş Adamı Ali Koç gerçekleştirdi.

 

İşin özünde bir mahalle için dürüst bir bakkalın ne denli önemli olduğu 90 yıllık serüven içerisinde yaşandığı tekrar edildi. Kardeşlerin ortak sözleri ise “ bu bakkalımızda sizlerle tarifi mümkün olmayan mutlu günler geçirdik. Tarihte hiçbir bakkal dükkânının kapanışı böyle olmamıştır” diyerek veda günlerine katılan herkese teşekkür ettiler.

 

Aslında bu güzel gün için söylenecek çok söz var fakat bizde olayın duygusallığını hala üzerimizde atamadık. Yaklaşık on beş gün sonra çıkacak olan basılı sayımızda belki konuyu çok daha farklı açıdan ele almayı planlayacağız.

 

Bu bakımdan veda partisine katılan Ali Karadağ’ın okuduğu metinde, hem Anadoluhisarı itina ile tanıtılmış, hem de Oğuz Market'in mahalle halkı için önemi akıcı dil ile ifade edilmiş. Ali Karadağ’ın bu çalışmasına da saygı duyarak konuyu onun yazısı ile detaylandırmak istiyoruz. Ali Karadağ’ın ulusal basına da gönderdim dediği ve halen yayınlanmayan yazısını orijinal hali ile aşağıda aktarıyoruz.  

  

 

ASIRLIK MAHALLE BAKKALIMIZ                             

 " OĞUZ MARKET" KAPANIYOR”

 

İstanbul 'un orta yerinde, Boğaziçi'nde, köprüye yakın, içinden küçük bir nehir Göksu  akan bir mahalle var. Anadoluhisarı diye bir mahalle, İstanbul'u Bizans'tan almak için Yıldırım Beyazıt   Anadoluhisarı Otağ tepeye gelir ve tepeden Boğaza bakar.

 

Göksu   ile Boğazın buluştuğu köşeye bir kale yaptırır. Amacı Boğazdan gelecek yardımları engelleyip Konstantinopolis’in düşmesini sağlamaktır. Kale yapılır,  cami yapılır,  mezarlık yapılır,  çeşme yapilir. Bu kaleden dolayı mahallenin adı Güzelcehisar, Güzelhisar ve sonunda Anadoluhisari olur.

 

Göksu nehri mahallenin kıyısından sakin sakin akarak Boğazla  buluşur  .. Adına şarkılar, besteler, filmler yapılmıştır Göksu'nun. . 

Ben bu mahalleye lise yıllarımda geldim. 1984 te Paşabahçe lisesine giderken içinden geçiyordum bu mahallenin.  O zamanlar, kendi kendime bu mahallede oturacağım diyordum ve yıllar sonra öyle oldu .

 

Okulda mahalleden arkadaşlarım oldu. Boş zamanlarımızda mahallede buluşurduk. Akademide spor yapar, Göksu kıyısında Dere kahvesinde çay içer sohbet ederdik. Anadoluhisarı Turizm kalkındırma Derneğinin açtığı halkoyunları kursuna katılırdık. Sonraki yıllarda üniversite okumak için Ankara ya ODTÜ ye gittim. İstanbul a dönüşlerimde mutlaka Anadoluhisarı’na uğrardım.  O yıllarda mahalledeki Kızıl serçe sokaktaki Oğuz market şubesini işleten  Selçuk-Beyhan Çay’a uğrardık.  Orada on yıllardır çalışan Yılmaz abi bize ekmek arası sandviç yapardı. Çok lezzetli olurdu. Akademide okuyan öğrenciler mezun olduktan yıllar sonra bile gelirdi Yılmaz abinin ekmek arasını yemeye. Bakkalın sahibi Selçuk abi paramız yetmezse de verirdi parayı hiç sorun etmezdi.. Yılmaz abi herkesin ne tür ekmek arası istediğini bilirdi sormadan hazırlardı.  Çok güzel dürüst konuşkan bir abiydi Yılmaz abi.. Mekanı cennet toprağı bol olsun. .

 

Yıllar sonra Anadoluhisarı’nda ev ve kreş aramaya çıktık 2 yaşında kızımla.  Hem evin hem kreşin bu mahallede olmasını istiyorduk. Evi de kreş i de merkezde bulduk. Kızım Balım Başak ı Buket Çocuk evine kaydettim. Ve hemen yanındaki Oğuz Markete  gittim. Selamlaştık,  tanıştık.  Oğuz abi ve Nihal ablayı önce de biliyordum ama resmen yeni tanışıyordum.  Çok sevimli, efendi, kibar bir çifti. İlk tanışmada  içim ısındı. O gün bugündür aile dostlarım oldular. Ev aradığımı söyledim.  Karşı merdivenli sokakta bir ev olduğunu söylediler.  Gidip konuştum ve halen o evde oturuyorum Kızım Balım Başak la. 

   

Oğuz Market Mahallemizin her şeyidir Evlerimizin yedek anahtarı oradadır.  Kargolarımız oraya gelir. Değerli evraklarını varsa fazla paramız Oğuz marketin kasasındadır. Çocukların anne babaları  gelene kadar güvenle beklediği yerdir  Oğuz Market. Paranız olmadığında borç  alabileceğiniz yerdir. Yurtdışında ya da tatildeyseniz faturalarınızın ödendiği, evle ilgili sorunların çözüldüğü yerdir Oğuz Market ve Çay ailesi.  İşten eve geç kalırsam telefon ederler Başak ı kreş ten alıyoruz ya da Başak bizde merak etme derler. Kızım Kreşten çıkar önce Oğuz markete uğrar sonra eve giderdik. Tüm mahalle için Oğuz Market güven, saygı, sevgi, dostluk, dürüstlük simgesidir. Çok kaliteli gıda ürünleri satar, kendi beğenmediği ürünü  bedava verseler dükkânına sokmazdı. Yanlarındaki  Cihat Yıldız yaklaşık  40 yıldır  çalışıyor  Oğuz Markette. Cihat evlere servis yapar,  herkesin yardımına koşar yorulmaz üşenmek nedir bilmez vefalı  saygılı biridir.  

Anadoluhisarı’ndaki çoğu esnafa olduğu gibi Oğuz Markette karı-koca birlikte çalışır. Oğuz abi -Nihal abla ve diğer dükkânda Selçuk  abi -Beyhan abla çifti birlikte çalışırlar. . Çok uyumlu saygılı örnek birer ailedirler.  

 

Babaları rahmetli Muammer Çay amca ve anneleri Gönül Çay teyze çok güzel 3 evlat yetiştirmişler. .. Oğuz Cay, Selçuk Cay ve zarafet simgesi Birgül Çay. .Bu çağda İstanbul da böyle insanlar böyle aile de varmış dedirtecek kadar. Muammer amca çok beyefendi Adeta mahallenin Ombudsmanı gibiydi. Gönül teyze çok güzel yemekler yapar, evin içine dışına sokağa her yere çiçek ekerdi. Muammer amca on yıllardır Mahalle Muhtarlığı ve ardından Beykoz Belediye Meclis üyeliği yaptı.  Belediye Başkanı görevden alınınca Belediye Meclis üyelerinin oybirliğiyle Belediye Başkanı  seçildi.  Yaklaşık bir yıl bu görevini layıkıyla yaptı.  Evlatları Oğuz abi, Selçuk abi ve Birgül hanım, Belediye binasına hayırlı olsun için gittiler. Yanlış anlaşılmasın diye babalarının görevi bitene kadar bir daha da belediye binasına uğramadılar.  Çay ailesi işte böyle çağdaş, dürüst, örnek bir aile. Evet Anadoluhisarı da böyle bir aile var ve yaklaşık bir asırdır mahalle bakkalını işletiyorlar..

İşte Mahallemizdeki  bu güzel insanların işlettiği Oğuz market maalesef kapanıyor.  Kapanan sadece bakkal değil aslında. . Kapanan, bir devir... Kapanan, kaybolan güzel değerlerimiz. .. Kapanan, anılarımız, sohbetlerimiz,  Hisar da yaşama sebebimiz,  komşuluğumuz, güvenimiz,  Güleryüzler. ..

   

Her sabah selamlaştığımız, sohbet ettiğimiz Oğuz abi gidiyor... Mahallenin 140 yıllık kahvesini işleten karsı komşusu Şaban abiye, Şaban 3 çay. ... 45 yıllık kasap yan komşusu Erol  abiye, gel çay içelim diye kim seslenecek... Sokağımızın sevimli köpeği Polo ya , Paspasa,  kedilere her sabah- akşam kim mama verecek... Evlerimizin arabalarımızın anahtarlarını, değerli  evraklarımızı,    paramızı kargomuzu, mektuplarımızı nereye bırakacağız. ..

 

Oğuz abi - Nihal abla,  Selçuk abi-Beyhan abla  ve Cihat Yıldız teşekkürler. . Yeni hayatınızda mutluluklar.. Sizleri unutmayacağız. ..

Cihat mahalleyi unutma komşuları unutma evlerimiz hep açık size... Oğuz abi -Nihal abla gezmeyi çok seversiniz  yollarınız açık olsun.. Selçuk abi yine O eski Gramofondan bize nostaljik şarkılar dinlet,  güzel anılarından bahset. Beyhan abla Selçuk abiye güzel sofralar hazırla lütfen sohbeti bol misafiri çok olan. ... 

Yolunuz açık olsun Mahallemizin güzel insanları. ..Geçmiş olsun  Anadoluhisarlılar ...

 

Ali KARADAĞ 6 Eylül 2017 Anadoluhisarı

Anahtar Kelimeler : Beykoz,Anadolu Hisarı,Oğuz Market,Ali Koç,Güzin Merve,Mustafa Babuz

Videolar

Toplam 1 video bulundu.

Fotoğraf Galerisi


08-09-2017 6342 Yorum yok. Yorum Ekle
Ozan Derviş

FARKINA VARAMADIĞIMIZ "FARKINDALIKLARIMIZ"

20-05-2018 Yorum yok. 498
Neyir Erkan Şişman

Siyaset bu ya, baştan sonra hamleler işi...

20-05-2018 Yorum yok. 389
Cüneyt Pulant

Üslup !

20-05-2018 Yorum yok. 633
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

DEVLET-MÜTEAHHİT-TAŞERON, ilişkisi…

20-05-2018 Yorum yok. 455

Bu bir köşede kalsın!

20-05-2018 Yorum yok. 601
Zeynep Küçük

Teknoloji Bağımlığı Ve Çocuklarımız

20-05-2018 Yorum yok. 487
Yaprak Akın

Bizim Görevimiz Çözüm Üretmek

20-05-2018 Yorum yok. 212
Asiye Çakır

EN MÜKEMMEL ADALET İÇİMİZDE

20-05-2018 Yorum yok. 702

ENGELLİ OLAN KİM

20-05-2018 Yorum yok. 576
Makbule İnaç

Bahar Beykoz’a Gelince

16-04-2018 Yorum yok. 1397
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Ateşle Suyun Aşkı

16-04-2018 Yorum yok. 930
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Rusya ne yapmak istiyor

06-03-2018 Yorum yok. 1144
İsmail Akyel

Gıda Terörü – İlaç Lobileri

25-01-2018 Yorum yok. 1748
Gülay Demirel "Konuk Yazar"

ÇOCUKLAR HEPİMİZİN

20-12-2017 Yorum yok. 4192
Ergin Tüfekçi

Uzun bir aradan sonra

28-08-2017 Yorum yok. 3626