ÇOCUKLAR KURBANLARDAN KORKMASIN

05-08-2019 869 Yorum yok. Yorum Ekle

          Çocuklarımız yarının Müslümanları ve geleceğimizin teminatıdır. Onları Müslüman birer birey olarak yetiştirmek hepimizin hayali ve görevidir. ‘Ağaç yaşken eğilir.’ atasözümüzü unutmamalıyız. O halde en önemli ibadetlerimizden olan kurban kesmeyi, yarının Müslümanları olan çocuklarımıza nasıl anlatabiliriz? Çocuklara kurban kesmeyi, korkutmadan nasıl sevdirebiliriz? diye düşünmek gerekir.

         Şöyle ki;

        1.Kurban Kesmenin Önemini Anlatmak

        Çocuklara Kurban Bayramı’nı anlatmak için öncelikle kurban kesmenin önemini anlatmalıyız. Kurban kesmenin ne kadar önemli bir ibadet olduğunu, kurbanın yardımlaşma olduğunu, kurbanın teslimiyet olduğunu yaşına uygun olarak ona anlatmalıyız. Kurbanın sadece et yemek olmadığını küçük yaşta anlamasını sağlamalıyız. Aynı zamanda kurban ibadetini neden yaptığımızı Hz. İbrahim’in ve Hz. İsmail’in yaptığı fedakarlıkları, onların Cenab-ı Allah’a olan teslimiyetlerini uygun yaşa geldiği zaman çocuklarımıza anlatmalıyız. Kurban Bayramı’nda kestiğimiz hayvanların bizler için değil, Allah rızası için kesildiğini onun etlerinin değil sevabının bizlere kaldığını anlatmalıyız. Bu etin sadece bizim değil fakir insanların, muhtaç insanların da olduğunu onlarında hakkının olduğunu onlara anlatmalıyız.

       2.Yaşına Dikkat Etmeliyiz

       Çocuklara kurban ibadetini anlatmak için uygun yaşa gelmesini beklemek çok önemli. Akıllara şöyle bir soru gelebilir: Çocuklara kurban kesimi izletilmeli mi? Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre çocuklara Kurban Bayramı’nı anlatmak için 5 yaş önemlidir. Ancak her çocuğun ruh yapısının aynı olmadığını ve bazı çocukların daha hassas yapıda oldukları konusunda da uzmanlar uyarı yapıyorlar. Çocuğumuzun nasıl bir ruh hali içinde olduğunu en iyi bilecek kişiler yine bizler yani anne ve babası olacaktır. Tabi bu demektir ki çocuğumuza kurban ibadetinin önemini anlatmak için bekleyeceğiz.

       3.Kurban Kesimini İzletmek

        Çocuklara kurban kesimini izletmek bazen kurban kesmenin önemini anlatmaya ve kurban ibadetini anlatmaya yetecek yeterliliğe sahiptir. Peki ama çocuğumuza kurban kesimini hangi yaşta izletmek gereklidir. Kurban kesme sırasında okunan teşrik tekbirleri kurban kesiminin sadece hayvan kesmekten ibaret olmadığını açıkça gösteren bir delildir. Teşrik tekbirleri kurbanı ibadet yapan bir olgudur. Ancak kurban kesimini izletmek uzmanlar tarafından beş yaşından önce kesinlikle tavsiye edilmeyen bir olaydır. Zira kurban kesimi sırasında ortaya çıkan kan çocuğumuzun gelişimi için zararlı olacaktır. Bu nedenle uygun yaşı beklemek en doğru adım olacaktır. Yine de uygun yaşa gelince çocuğumuza kurban kesimini izletmek önemlidir.

        4.Kurban Bayramı’nı Heyecanla Beklemesini Sağlamalıyız.

        Çocuğumuzun bayramı heyecanla beklemesini sağlayın. Çocuklara ‘Kurban Bayramı’nı nasıl anlatmalıyız?’ sorusundan önce çocuğumuzun Kurban Bayramı’nı heyecanla beklemesini sağlayın.   Öyle ki; yıl içinde size sürekli Kurban Bayramı ne zaman gelecek diye, sorsun. Sizde sabırla ona Kurban Bayramı’nı ve Kurban Bayramının geleceği zamanı anlatırken kurban ibadetini de araya sıkıştırarak anlatın. Kurban kesmenin Allah rızası için yapıldığını, ona her fırsatta söylemek için kendisin fırsat yaratsın sizlere.

          Değerli Anne ve Babalar,

‘Çocuklara Kurban Bayramı’nı nasıl anlatmalıyız?’ sorusunu kendinize sormak yerine, eyleme geçin ve yukarıdaki tavsiyelere uymaya özen gösterin. Unutmayınız ki; kurban ibadeti Allah rızası için yapılan bir ibadettir.

          Şimdiden Kurban Bayramınızı kutlarım. Selam ve dua ile...                                                                                                       

Ozan Derviş

ESNAFLIK KÜLTÜRÜMÜZ TARİHE Mİ KARIŞIYOR

25-11-2019 Yorum yok. 984
Neyir Erkan Şişman

ÖĞRETMENİM CANIM BENİM

25-11-2019 Yorum yok. 878
Tuncay Ünde

SANMAK…

25-11-2019 Yorum yok. 844
Makbule İnaç

Ben Bir TEGV'liyim,

25-11-2019 Yorum yok. 583
Cüneyt Pulant

BÜYÜK BEYKOZ

25-11-2019 Yorum yok. 899
Hacı Arıcı

YIRTIK ELBİSEDEN KALP HAZİNEDARLIĞINA

25-11-2019 Yorum yok. 848
Osman Topuz

Sanatkâra Bakış

25-11-2019 Yorum yok. 734
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

İstanbul’un en şirin ilçesi

25-11-2019 Yorum yok. 636
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

UEFA YAPTIRIMLARI VE BİZ

25-11-2019 Yorum yok. 676

KUTSAL ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ

25-11-2019 Yorum yok. 715
Yaprak Akın

BAŞARI

25-11-2019 Yorum yok. 766
Çiğdem Topatan

Kyzikos...

28-10-2019 Yorum yok. 684
Bilal Karabacak

Beykoz’da etkinlikler arka arkaya gerçekleşiyor

28-10-2019 Yorum yok. 779
Asiye Çakır

YARIN DEĞİL BUGÜN

28-10-2019 Yorum yok. 1650
Zeynep Küçük

Spor ve Çocuk

05-08-2019 Yorum yok. 1421