VİRÜS…

21-11-2018 1782 Yorum yok. Yorum Ekle

Malum, ülkemizde spor denilince ilk akla gelen Futbol oluyor. Çok ta doğal aslında. Dünyanın büyük endüstrileri arasına giren bu sektörün ilk akla gelmesini artık yadırgamıyoruz.

Sayılı kulüplerde büyük bütçeler dolaşırken, bazı küçük bütçeli kulüplerde büyük oynuyor..! Avrupa’da örnekleri çok. Bizde haklarını yemeyelim üç-beş. Doğrusu resmi-gayri resmi alışverişlerin olduğu bu pazarda nemalananlarda olmuyor değil. Yıllardır, yabancı tartışması yapar dururuz.

Yok sayıları az, yok Avrupalı, yok Afrikalı… Artık Tanzanya bile futbolcu yetiştirip Avrupa arenasına sunabiliyor. Avrupa’da bazı kulüpler hem yetiştiricilik yapıyor hem, takır takır oynuyorlar. Böyleleri bizde yine iki-üç kulübü geçmez. Hatta bir-iki…

Hal böyleyken, seksen milyon nüfus, genç nüfus hikâyelerine karnımız tok. Öyle ki, işsizliğin tavan yaptığı ülkemizde, en çok para kazanılan sektörde yetişen pek az..!!

Tepeden tırnağa değişmemiz lazım. Ne zaman ve nasıl.?? Ve de mümkün mü..?? Belki..!! Ne zaman vicdanlar temizlenir, alınlar terler… Emek vererek ve işin hakkını vererek çalışırız belki o zaman.

Çünkü bugün Dünyayı olduğu gibi bizleri de yöneten kanun yapıcılar, yine bizleriz. Yaşadığımız Dünyanın güzelliğini yine bizle sağlarız. Gülersek yüzümüz güler. Durup dururken olmaz hiçbir şey.

Ümit var mı..?? Olmalı. Emek var mı..? işte soru bu.!!!

Futbol ile başladık oradan devam edelim. Türkiye de ,Futbol sektörünü elinde tutan birkaç kurum ve kişi var. Kurumlar, kulüpler, kişiler, yönetici ve teknik adamlar. Futbolcular oyunun önemli bir parçası. Teknik adam boyutunda ilk akla gelen üç isimden biri, hepinizin bileceği kişi, Fatih Terim…

Bakıyorsunuz, tek mesleği Futbol… Önce oyuncu, sonra teknik adam…

Oyuncu iken agresif, sinirli, kavgacı, külhanbeyi… Gençlik olabilir diyoruz geçiştiriyoruz.

Dünyayı görmüş biri olarak önümüze koyduğumuzda, ondan örnek insan, yönetici olmasını bekliyoruz. Atasözlerimizin tamamı içi dolu sözlerdir…

Bir insan, yedisinde ne ise yetmişinde de odur…

Ya da…

Can çıkar Huy çıkmaz... Kabul da insan o da etten kemikten, amaaa…ne ekonomik, ne sosyal bir sorunu görünmüyor... Olsa olsa psikolojik bir sorunu, iletişim problemi var belki..

Eğer böyleyse, destek alacak maddi gücü var. Utanılacak bir şey değil, destek almak.

Zira işler iyi gitmiyor. Öyle ki; Terim, antrenör kıyımları, yanlış transfer ve altyapı da dahil, hiçbir projenin altına elini koymamıştır. Düşünsenize, Yıllarca bu sporun içinde olacaksınız ve Türkiye geneline yayılan tek bir olumlu projeniz yok..!!

Mustafa Denizli de aynı kategoride, diyebilirler ki, biz öneriyoruz, yöneticiler kulak arkası ediyorlar... O zaman çıkıp tek tek konuşacaklar, menfaatleri uğruna susmayacaklar.

Vazgeçtim olumlu projeden, VİRÜS’leri var..!!

Arda Turan, Burak Yılmaz, Emre Belözoğlu, Felipe Melo, Bülent Korkmaz, George Hagi gibi..

Dikkat ettiyseniz hepsi Terim talebesi. Hem takımlarında hem de Milli takımda Prim olaylarında, ikilik yapmada, hakaret ve hırçınlıkta, tribünlere oynamada, Uçak ta olaylarda hep bunlar var..

Ne güzel, hem milyonları indir cebe, hem seyirciye ve rakibe saygısızlık et…

Yok böyle bir dünya..!!

O halde, neden bildiğimiz, kişinin etrafında döner durur Galatasaray Camiası... Ve neden aldığı sonuç ve kazandığı kupalar da soru işaretleri bırakır.

Daha yeni ,çıkıp diyor ki, hakemlere, bu işi yapamıyorsunuz..!! Son on yıldaki kupaları bu hakemlerle kaldırdığını unutarak. VAR sistemine itiraz ederken, kendi aleyhine olanı söylüyor. Lehine olanı es geçiyor…

Nerede, Vicdan, Nerede, Örnek insan..?

Sonuç ortada.!! Tam bir rezalet... Yönetiminden, birçok antrenör, yüzlerce futbolcu geçmiş birinin, ortaya çıkardığı bir yıldız var mı??

Yok..

Dönüp bakıyoruz, hep olayların içinde, O ve Tayfası. Bir İsviçre maçı var, Şükrü Saraçoğlu stadında,, yine aynı jön..!! ve ekibi, başrolde… Birkaç maçlık cezalar sadece pislikleri halının altına süpürmekten öteye gitmez. Federasyon dahil kökten yenilenme lazım. Rahmetli Turgut Özal döneminde TFF’nin özerkliğe gidişi vardı, yine Rahmetli Hasan Doğan ile devam etti ama Özgener yönetimi ile en başa dönüldü. Demirören ve yönetiminden se böyle Radikal bir değişim beklemek hayal olur.

Baksanıza, Avrupa Şampiyonası tanıtımına ,Turizm Bakanlığı tanıtımı gibi otel, deniz, kebap..!! ve doğa görselleri ile gidiyor...

Tabi, yine hüsran…

Elbette bir gün olacak, ama ne zaman… Yöneten ve tayfası, mantalite olarak değişirse ancak o zaman...

Sağlıklı kafa, sağlıklı vücutta bulunur.

Sevgi ve Saygılar

Ozan Derviş

GÖNÜLDEN GÖNÜLE GİDEN ORTAK YOL BULUNMALI

27-02-2020 Yorum yok. 951
Makbule İnaç

Geçmişten Günümüze (1995-2020) (1)

27-02-2020 Yorum yok. 548
Tuncay Ünde

BEN HÂLÂ BIRAKTIĞIN YERDEYİM!

27-02-2020 Yorum yok. 433
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

İki Akrep Arasında Türkiye

27-02-2020 Yorum yok. 429
Cüneyt Pulant

Beykoz 1908 A.Ş

27-02-2020 Yorum yok. 893
Osman Topuz

Rizeli Olmak

27-02-2020 Yorum yok. 558
Hacı Arıcı

HAYA ETTİREN KISSA.

27-02-2020 Yorum yok. 758
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HEPSİNE KARŞI, BİZ TEK…

27-02-2020 Yorum yok. 497
Yaprak Akın

NELER OLUYOR !!!

27-02-2020 Yorum yok. 382
Neyir Erkan Şişman

Geri Dönüşüm / Yeni İş Alanı

27-01-2020 Yorum yok. 2728
Asiye Çakır

KAFAMDA DELİ SORULAR…

27-01-2020 Yorum yok. 3611

KUTSAL ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ

25-11-2019 Yorum yok. 3308
Çiğdem Topatan

Kyzikos...

28-10-2019 Yorum yok. 1234
Bilal Karabacak

Beykoz’da etkinlikler arka arkaya gerçekleşiyor

28-10-2019 Yorum yok. 3297
Zeynep Küçük

Spor ve Çocuk

05-08-2019 Yorum yok. 4188